Відшкодування коштів за навчання у військовому інституті при розірванні контракту через небажання навчатися

Мій син навчався у Житомирському військовому інституті з 08.2016р. по 12.2016р. До цього служив за контрактом з 09.2014р. Служив в зоні ато, на час вступу мав посвідчення УБД. Після відрахування з інституту через небажання продовжувати навчання був направлений у військову частину для продовження служби за контрактом. При відрахуванні у фінансовому атестаті не було вказано, що він має сплачувати якісь кошти. І в усній формі його про це ніхто не попереджав. 27.04.2019р. син отримав лист з інституту про те, що він має сплатити кошти за його утримання в закладі (грошове забезпечення, компослуги, продовольче забезпечення), всього 65.000грн. у разі несплати - стягнення в судовому порядку. терміни сплати не вказані.


Частиною 10 статті 25 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» визначено, що курсанти в разі дострокового розірвання контракту черезнебажання продовжувати навчання відшкодовують Міністерству оборони України та ... відповідно до порядку і умов, встановлених Кабінетом Міністрів України, тобто Постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2006 року № 964, якою  затверджений Порядок відшкодування курсантами витрат, пов’язаних з їх утриманням у вищих навчальних закладах. У п.5 сказано, що  витрати відшкодовуються у повному розмірі, зокрема: - курсантами, які вислужили встановлений законодавством строк строкової військової служби до вступу у вищий навчальний заклад;- курсантами жіночої статі - за весь період навчання;- курсантами, які навчалися понад встановлений законодавством строк строкової військової служби, - за період навчання, що перевищує цей строк.


Мій син на строковій службі не був. Якщо прирівняти контрактну службу до строкової (1місяць строкової = 2 місяцям контракту), то понад встановлений законодавством строк строкової військової служби не вислужив.


Відповідно до ст.12 ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" держава забезпечує учасникам бойових дій державну цільову підтримку для здобуття професійно-технічної та вищої освіти у державних та комунальних навчальних закладах  - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років. Державна цільова підтримка для здобуття професійно-технічної та вищої освіти надається у вигляді повної або часткової оплати навчання за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів ...


На день звільнення сину виповнився 21 рік. 


ЗАПИТАННЯ: Чи має право вуз після 2,5 років вимагати відшкодування коштів? Чи повинен їх син сплачувати відповідно до п.5 Порядку відшкодування курсантами витрат, пов’язаних ..... ?  Чи має право син не платити відповідно до ст.12 ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" ?


Чи порушив він п. 10 статті 25 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу»? Як нам діяти?


29.04.2019 14:40 3728

Консультация исполнителя

Микола Лях
Юрист
На портале: 5 лет
125 отзывов (122 +) (3 -)
Консультации: 287

Перше - Так, вищий учбовий заклад має право після 2,5 років вимагати відшкодування коштів, адже до таких відносин вживається загальний строк позовної давності - 3 роки.

Друге - Пункт 5 «Порядку відшкодування курсантами та особами офіцерського складу витрат, пов’язаних з їх утриманням у вищих навчальних закладах», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2006 р. № 964 (із змінами, внесеними  згідно з постановою КМ № 696 від 06.08 2008),  вимагає повного відшкодування витрат, але якщо справа дійде до суду, то необхідно знати і вимагати наступне.

    Позивач повинен надати розрахунок за кожним видом забезпечення у нормах фактичних витрат, як то грошове, продовольче, речове, медичне забезпечення, а також оплати комунальних послуг та вартість спожитих енергоносіїв.

    Розрахунок повинен бути зроблений за нормами утримання  курсантів,  

Третє - Якщо Ваш син учасник бойових дій і має посвідчення УБД, то на нього розповсюджуються всі пільги, які йому належать згідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» викладені у статті 12. Пільги учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них.

     І всі вони повинні бути враховані у розрахунках позивача. 

Четверте - У вашому випадку вбачається порушення п.10 статті 25 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу«  від 25.03.1992 р. № 2233-XII, з останніми змінами від 02.10.2018 р. № 2581-VIII.

 П’яте - Як діяти? На мій погляд сума витрат завелика.  У порівнянні з аналогічними судовими справами, наприклад за 1,5 року (з 01.09.2012 р по 07.04.2014 р) стягнуто 18 473 грн (дивись  Постанову Окружного Адміністративного суду м.Києва по справі № 826/7241/16. від 19 вересня 2016 р.) 

 Можна звернутись до інституту з питанням, чи враховані пільги учасника бойових дій, і пояснити,(скрутне становище, всю суму відшкодувати  не зможете, не заперечуєте відшкодовувати, але не всю розрахункову суму, можете частинами, сплатити невелику суму і далі сплачувати, але лише при нагадуванні, і таке інше). Тобто розстрочити відшкодування на досить великий час, не доводячи справу до суду, який може стягнути значну суму у короткий термін. 

І останнє - Курсанти з числа військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом, після зарахування до вищого військового навчального закладу або військового навчального підрозділу вищого навчального закладу укладають новий контракт про проходження військової служби (навчання). Подивіться його, якщо він у вас є. Як там прописано ваші взаємовідносини з учбовим закладом.      

      З повагою Микола Лях.    

Якщо подобається, тисни кнопку