Звільнення від мобілізації та право на виїзд закордон? (у дружини 3 група інвалідності)

Чоловік 33 роки. Не служив у ЗСУ, не маю військового квитка. У дружини є 3 група інвалідності. 1 категорія у звязку с ЧС, після онкології

Згідно закону я маю право на звільнення від мобілізації та право на виїзд закордон?

"які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи;"
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2122-20#n46

Чи можно трактувати так? Викреслити все що після слова "інвалідністю"?

Ми хочемо поїхати з країни на деякий час. Будь ласка, опишіть мої наступні кроки. може, потрібно зібрати додаткові документи, щоб збільшити свої шанси у військкоматі та (або) на кордоні. Все що може мені допомогти відстояти своі права в держорганах.

Уточнення: у дружини минув термін придатності інвалідності посвідчення старого зразку з 1 січня 2022 року. Нове робиться вже два роки, кінця краю не видно - дуже довго. Є МСЕК, пенсійне (вказана інвалідність)

02.07.2022 20:03 2209

Консультация исполнителя

Марина Бекало
Адвокат Одеса
На портале: 5 лет
823 отзывы (822 +) (1 -)
Консультации: 2112
Топ 3 специализации:
  • Податкове право
  • Зовніншньоекономічна діяльність
  • Військове право

Доброї ночі.

  В частині 1 статті  23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" чітко вказано, без будь-якого подвійного розуміння, що  не підлягають мобілізації військовозобовязані,  "які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або..." Тобто, ті які мають дружину із числа осіб з інвалідністю, будь якої групи (І, ІІ або ІІІ).

Звертаю увагу, що в нормі Закону вказані сполучники ТА/АБО , тобто в нормі є дві самостійні підстави для звільнення від призову під час мобілізації: 1. які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю 2. одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи; Завдяки сполучнику АБО зрозуміло, що підставами є інвалідність дружини АБО батьків військовозобов'язаних.

Для отримання відстрочки, необхідно подати заяву в військомат (зразок я Вам скину), та документи, що підтверджують обставини що вилючають призов під час мобілізації:  копію висновку МСЕК який підтверджує інвалідність дружини 3 групи (якщо також є пенсійне посвідчення, можете копію також додати), та свідоцтво про шлюб. Цього достатньо, і на практиці, повірте це працює. 

В результаті, Вам видадуть довідку про надання відстрочки та проставлять штамп в військовому квитку або тимчасовому посвідченні про те, що Вам надана відстрочка.

Для перетину кордону юридично не обовязково отримувати довідку про відстрочку, адже Ви і так не підлягаєте мобілізації згідно до ст. 23 Закону про мобілізацію.

Та Ви можете виїхати за кордон на підставі п. 2-6 Правил перетинання кордону ( див. за посиланням: Про затвердження Правил перетинан... | від 27.01.1995 № 57 (rada.gov.ua) У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб, визначених в абзацах другому - восьмому частини третьої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" ( 3543-12 ).

Оскільки Ви не підлягаєте мобілізації, у Вас є підстава для перетину кордону. Для цього можете роздрукувати вказане положення Правил перетинання кордону, та з висновком МСЕК (пенсійний посвідченням) дружини можете спробувати проїхати.

Питання в тому, чи готові Ви на кордоні доводити своє право на перетин без відстрочки на підставі вказаного пункту. Буде важко, але все можливо. 

Також напишіть що у Вас сталося з довідкою МСЕК більш детально, не зовсім зрозуміло, звертайтеся marina.bekalo@gmail.com

Вам скину також зразок заяви для військомату

З повагою,

Адвокат Бекало Марина

Якщо подобається, тисни кнопку