Доброго дня, мене звати Євгенія. Я волонтер, є в реєстрі волонтерів, зареєстрована в налоговій. Не маю відкритого фонду чи громадської організації, не є фопом.
Документ волонтера прикриплюю до повідомлення.
Маю питання:
Як я можу правильно розпоряджатись зібраними коштами на свій волонтерський рахунок?
Чи маю право переводити ці кошти іншим благодійним організаціям, волонтерам, фізичним особам, щоб вони надалі розпоряджались цими коштами для зсу? Якщо так то за наявності яких документів? Між нами має бути складений договір, акт прийому передачі коштів. Чи ще мають бути інші документи?
Чи маю право я самостійно купувати необхідні речі для зсу, і просто збирати чеки, а потім передавати через нову пошту придбане хлопцям. Чи все ж витрати мають проходити тільки через благодійну організацію?
Дякую
Добрий день.
По суті заданних питань.
Як я можу правильно розпоряджатись зібраними коштами на свій волонтерський рахунок?
Чи маю право переводити ці кошти іншим благодійним організаціям, волонтерам, фізичним особам, щоб вони надалі розпоряджались цими коштами для зсу? Якщо так то за наявності яких документів? Між нами має бути складений договір, акт прийому передачі коштів. Чи ще мають бути інші документи?
Чи маю право я самостійно купувати необхідні речі для зсу, і просто збирати чеки, а потім передавати через нову пошту придбане хлопцям. Чи все ж витрати мають проходити тільки через благодійну організацію?
Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про волонтерську діяльність»(https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3236-17#Text),волонтер - фізична особа, яка добровільно здійснює соціально спрямовану неприбуткову діяльність шляхом надання волонтерської допомоги. Волонтерами можуть стати громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, які є дієздатними.
Волонтери надають волонтерську допомогу на базі організації чи установи, що залучає до своєї діяльності волонтерів, на підставі договору про провадження волонтерської діяльності, укладеного з такою організацією чи установою, або без такого договору.Волонтери можуть надавати волонтерську допомогу індивідуально, при цьому вони зобов’язані повідомляти отримувачів волонтерської допомоги про те, що вони не співпрацюють з організаціями та установами, що залучають до своєї діяльності волонтерів.
Волонтери не можуть надавати волонтерську допомогу індивідуально за напрямами, визначеними абзацами сьомим і восьмим частини третьої статті 1 цього Закону:
Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про волонтерську діяльність», отримувачами волонтерської допомоги є фізичні та юридичні особи, що є неприбутковими організаціями, які отримують таку допомогу.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про волонтерську діяльність»,
Договір про провадження волонтерської діяльності обов’язково укладається у письмовій формі:
За договором про провадження волонтерської діяльності одна сторона (волонтер) зобов’язується за завданням другої сторони (організації чи установи, що залучає до своєї діяльності волонтерів) особисто безоплатно надавати волонтерську допомогу її отримувачам протягом установленого в договорі строку, а зазначена організація чи установа зобов’язується забезпечити волонтеру можливості для здійснення волонтерської діяльності. У договорі може визначатися порядок відшкодовування волонтеру витрат, пов’язаних з виконанням договору.
Договір про провадження волонтерської діяльності укладається в письмовій формі.
Договір про провадження волонтерської діяльності може укладатися з особою, яка досягла 18 років. Діти, які досягли 14 років, можуть укладати договори за письмової згоди батьків (усиновлювачів), прийомних батьків, батьків-вихователів, піклувальника.
Договір про провадження волонтерської діяльності має містити:опис волонтерської діяльності (завдання); період провадження волонтерської діяльності; права та обов’язки сторін; відповідальність за заподіяння збитків; умови розірвання договору; умови та порядок відшкодування витрат, пов’язаних із наданням волонтерської допомоги, що визначені частиною першою статті 11 цього Закону.
Таким чином, Ви не можете індивідуально надавати індивідуально допомогу Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, правоохоронним органам, органам державної влади під час дії особливого періоду, дії правового режиму надзвичайного чи воєнного стану, проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та/або іншої країни проти України. Для надання такої допомоги обовʼязково повинен бути укладений договір про провадження волонтерської діяльності з організацією чи установою, що залучає до своєї діяльності волонтерів(відповідною громадською або благодійною організацією). Після укладання таких договорів зможете перераховувати допомогу та надавати іншу допомогу ЗСУ.
Звертаю увагу, що відповідно до підпункту 165.1.54. ст. 165 Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються такі доходи:
165.1.54. сума (вартість) благодійної допомоги:
а) виплаченої (наданої) благодійниками, у тому числі благодійниками - фізичними особами, які внесені до Реєстру волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, в порядку, визначеному Законом України "Про благодійну діяльність та благодійні організації", на користь:
б) отриманої благодійниками - фізичними особами, які внесені до Реєстру волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в порядку, визначеному Законом України "Про благодійну діяльність та благодійні організації", для надання благодійної допомоги на користь осіб, визначених у підпункті "а" цього підпункту (безпосередньо таким особам або через Міністерство оборони України, Головне управління Національної гвардії України, Службу безпеки України, Службу зовнішньої розвідки України, Адміністрацію Державної прикордонної служби України, Міністерство внутрішніх справ України, Національну поліцію України, Управління державної охорони України, Адміністрацію Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, через органи управління інших утворених відповідно до законів України військових формувань, їх з’єднання, військові частини, підрозділи, установи або організації, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету), у розмірі, фактично використаному на такі цілі, та на відшкодування документально підтверджених витрат таких благодійників, пов’язаних із наданням зазначеної благодійної допомоги. Положення цього підпункту застосовуються також до благодійної допомоги, отриманої зазначеними благодійниками - фізичними особами у звітному податковому році, що передує року їх внесення до Реєстру волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації;
в) виплаченої (наданої) благодійниками, у тому числі благодійниками - фізичними особами, у порядку, визначеному Законом України "Про благодійну діяльність та благодійні організації", протягом дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану на користь:
учасників бойових дій - військовослужбовців (резервістів, військовозобов’язаних) та працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, добровольчих формувань територіальних громад, поліцейських та працівників Національної поліції України, які захищають (захищали) незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, беруть (брали) безпосередню участь у відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності в період дії воєнного, надзвичайного стану, перебуваючи безпосередньо в районах здійснення зазначених заходів;
працівників підприємств, установ, організацій, сил цивільного захисту, які залучаються (залучалися) та беруть (брали) безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, перебуваючи безпосередньо в районах проведення бойових дій та у період здійснення бойових дій, у порядку, встановленому законодавством, або на користь членів їхніх сімей;
фізичних осіб, які мешкають (мешкали) на території населених пунктів, де проводяться (проводилися) бойові дії, та/або які вимушено покинули місце проживання у зв’язку з проведенням бойових дій у таких населених пунктах.
Таким чином, від оподаткування звільняються лише кошти, що були використані на вищевказані цілі та надійшли на конкретний банківський рахунок, який волонтер вказав під час реєстрації. Бажано, щоб усі пожертви на Ваш рахунок мали призначення платежу “благодійна допомога”.
Переводити грошові кошти на рахунки фізичних осіб та волонтерів Ви можете, якщо фізичні особи є отримувачами допомоги(перелік яких наведено вище), волонтири будуть перераховувати на такі цілі, в такому разі необхідно мати підтвердження їх статусу та укласти з ними договір пожертви(порядок прийнття та передачі можлвио прописати у договорі, або зробити відповідний акт приймання-передачі, якщо передаються грошові кошти то підтвердженням буде відповідне платіжне доручення або квитанція з Вашого рахунку).
Закон України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» визначає благодійну пожертву як безоплатну передачу благодійником коштів, іншого майна, майнових прав у власність бенефіціарів (набувача благодійної допомоги) для досягнення певних, наперед обумовлених цілей благодійної діяльності, відповідно до цього Закону.
Статтею 729 ЦК України також визначено поняття пожертви як дарування нерухомих та рухомих речей, зокрема грошей та цінних паперів особам, встановленим частиною першою ст. 720 ЦК України, для досягнення ними певної, наперед обумовленої мети.
Відмінність від дарунку вбачається в тому, що пожертва призначена для користування невизначеної кількості осіб і має конкретне призначення.
Ураховуючи вищенаведене, при отриманні пожертви на Ваш рахунок призначення платежу "благодійна допомога; для надання Вами допомоги ЗСУ укладається договір про провадження волонтерської діяльності з організацією чи установою, що залучає до своєї діяльності волонтерів(відповідною громадською або благодійною організацією); перераховувати грошові кошти для потреб ЗСУ можливо на волонтерськи рахунки(однак самостійно вони її надати не можуть, тому бажано прописати у договорі пожертви порядок надання такої допомоги).
Якщо у Вас залишились додаткові питання можете звертатися на пошту lexfirmgp@gmail.com або за допомогою месенджерів(0951856806).
Дякую за звернення, буду вдячний за відгук.