Підпунктом "г" пунку 2 частини 4 ст. 26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" (далі - Закон) встановлено, що звільняються з військової служби через такі сімейні обставини або інші поважні причини (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу):
у зв’язку з наявністю дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи
Питання. В деяких публікаціях вираз "з наявністю дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю" адвокати трактують, що група інвалідності дружини/чоловіка НЕМАЄ значення. Правдиве це трактування чи ні?
Добрий день.
В Законі України "Про військовий обов'язок та військову службу" (абзац 5 підпункт "г" пункт 2 частина 4) все чітко вказано:
Військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби під час воєнного стану через такі сімейні обставини:
- у зв’язку з наявністю дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи.
Що стосується частих посилань на те, що у дружина повиннна бути інвалідність І або ІІ групи - то це із-за невірного трактування положень статті 26 ЗУ "Про військовий обов'язок та військову службу", адже насправді фраза "із числа осіб з інвалідністю I чи II групи" відноситься до "своїх батьків чи батьків дружини".
Тобто обов'язкова умова - дружина із числа осіб з інвалідністю, без указання групи інвалідності! Далі йде сполучник "та/або". Якщо відкрити тлумачний словник української мови, то прочитаємо:Сполучник "Або" уживається на означення того, що з ряду перелічуваних предметів (явищ і т. ін.) можливий тільки один.
Сполучник "та" уживається для поєднання двох; рівноправних синтаксичних одиниць.
Таким чином, фактично абзац 5 закону складається з двох положень, кожне з яких може бути задіяне окремо одне від одного.
При цьому закон не вказує - яка саме група інвалідності повинна бути. Якщо група інвалідності не вказана - це означає, що вона може бути любою - достатньо навіть ІІІ групи інвалідності.
Подавайте рапорт на звільнення за сімейними обставинами. В разі відмови у звільненні - оскаржуйте.
Якщо буде потрібна допомога - пишіть на пошту ddmitr@ukr.net
З повагою, Дмитро Дончак.
Гарна, змістовна відповідь. Все чітко і зрозуміло навіть, як то кажуть, на хлопський розум