Постійний догляд та звільнення від війскової служби

Доброго дня.
Потрібна консультація згідно наступної ситуації:
В мене є бабуся (я онук), їй 82, пересувається тілька за допомогою ходунків. Хочу оформити постійний догляд (або опіку) для отримання звільнення від війскової служби чи можу я це зробити при умовах:
1. Що потрібно оформлювати, опіку чи постійний догляд?
2. Чи можливо оформити щось з вище сказаного при умові, що є діти, які офіційно працевлаштовані?
3. Чи достатньо умови більше 80 років для цього чи потрібно оформлювати інвалідність 2 групи?
4. Я є ФОП чи це не викличе складнощів?
5. Яка процедура оформлення постійного догляду (опіки)?
6. Що є результатом оформлення та чи є цей результат (напр. довідка) причиною не видання повістки на вулиці?

20.02.2023 11:16 4766

Консультация исполнителя

Дмитро Дончак
Адвокат Київ
На портале: 5 лет
816 отзывов (815 +) (1 -)
Консультации: 2091
Топ 3 специализации:
  • Діяльність фізичної особи підприємця
  • Військове право
  • Кредити банків

Добрий день.

1. Є два варіанти: опіка та постійний догляд. Розглянемо обидва варіанти:

1.1. Опіка

Для оформлення опіки потрібно оформити документи, одним з яких є рішення суду про визнання особи недієздатною - адже тільки над недієздатною особою можна встановити опіку.

У заяві про визнання фізичної особи недієздатною мають бути викладені обставини, що свідчать про хронічний, стійкий психічний розлад, внаслідок чого особа не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними (ч. 3 ст. 297 ЦПК України).
Хто може подати заяву - члени її сім’ї, близькі родичі, незалежно від їх спільного проживання, орган опіки та піклування, психіатричний заклад (ч. 3 ст. 296 ЦПК України).

Щодо якої особи можна подавати таку заяву - якщо є обставини, що свідчать про хронічний, стійкий психічний розлад, внаслідок чого особа не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними (ч. 3 ст. 297 ЦПК України).

Як розглядаються такі справи - Справи про визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, та представника органу опіки та піклування.

Документи, що потрібні як для суду, так я для органу опіки:
- ваша заява про встановлення опіки;
- акт обстеження умов життя бабусі;
- довідка про стан здоров'я бабусі; довідка про Ваш стан здоров'я;
- акт перевірки ваших умов проживання;
- довідка лікувальної установи про те, що в Вашій сім'ї немає оісб з захворюваннями, що перешкоджають влаштуванню до Вашого житла бабусі (тобто після встановлення опіки бабуся повинна проживати в вашій квартирі, площа квартири повинна дозволяти збільшення кількості проживаючих, в вашій сім'ї не повинно бути осіб з психічними вадами та з інфекційними хворобами).

1.2. Постійний догляд

У відповідності до Закону України "Про соціальні послуги", Фізичні особи можуть надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг отримувачам соціальних послуг з числа членів своєї сім’ї, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права і обов’язки та є:
1. особами з інвалідністю I групи;
2. дітьми з інвалідністю;
3. громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями;
4. невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися;
5. дітьми, яким не встановлено інвалідність, але які є хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онко гематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежні), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги.

В вашому випадку- підходять пункти або 3, або 4.

Як оформити догляд - Подається заява в орган опіки та піклування (Заява про встановлення догляду і про отримання компенсації).
У відповідності до Постанови КМУ № 859 від 23.09.2020 року "Про затвердження порядку подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі", для призначення компенсації фізична особа, яка надає соціальні послуги, подає до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення сільської, селищної, міської ради такі документи:
1. заява про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі;
2. заява про надання компенсації;
3. заява про перерахування коштів із зазначенням рахунка в установі банку;
4. копія паспорта громадянина України;
5. копія ідентифікаційного коду;
6. декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї) за формою, затвердженою Мінсоцполітики. У декларації також зазначається інформація про склад сім’ї заявника;
7. копія акту огляду медико-соціальною експертною комісією;
8. висновок лікарської комісії медичного закладу щодо потреби в догляді громадян похилого віку внаслідок когнітивних порушень;
9. висновок лікарської комісії медичного закладу щодо потреби в догляді невиліковно хворих осіб, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися.

За результатом розгляду документів приймається рішення про призначення Вас постійним доглядачем бабусі, та дозвіл на отримання щомісячної компенсації від держави.

Які недоліки цього варіанту: для встановлення постійного догляду вимагають надати довідку з роботи про середньомісячний дохід. Якщо цей дохід вище за певну суму ( з розрахунку не більше ніж 2589 грн. на кожного члена сім'ї), то соцзахист відмовиться видавати довідку про отримання компенсації. Якщо не видадуть довідку про отримання компенсації, то відстрочку не дадуть, і якщо буде бажання виїхати за кордон, то не випустять. Такої проблеми не буде, якщо Ви працюєте неофіційно, бото формально пеербуваєте в статусі безробітного.

Якщо дохід перевищує встановлені ліміти, то потрібно звернутись з заявою про видачу "акту про факт здійснення постійного догляду" до органу місцевого самоврядування за місцем проживання - виконкому міської або сільської ради (акт повинні видати протягом 5 днів). 

При цьому в задоволенні заяви можуть відмовити, якщо з бабусею проживають інші особи які, можуть здійснювати постійний догляд (повнолітні працездатні родичі або співмешканці).

2. Якщо діти проживають окремо від бабусі, то можна встановити постійний догляд. Наявність дітей також не впливає на можливість оформлення опіки через суд.

3. Вашій бабусі 82 років, цього достатньо, інвалідність встановлювати не обов'язково.

4. Ви ФОП, отже є офіційний зареєстрований дохід. Від розмірів цього доходу залежитть - чи зможете отримати в органах опіки довідку про встановлення компенсації, чи прийдеться отримувати в органі місцевого самоврадування Акт про факт здійснення постійного догляду. Для вирішення питання в суді щодо встановлення опіки, наявність відкритого ФОП не перешкоджає.

5. детально роз'яснив в пунктах 1.1. та 1.2. А що саме вибрати - опіку чи догляд - залежить від конкретних умов (які захворювання є у бабусі, хто проживає разом з нею тощо). Єдине, що при встановленні опіки Ви як опікун отримуєте деякі права, з наявністю яких можуть не погодитись близькі родичі (діти бабусі). Інколи це є реальною перешкодою, але тут все залежить від ваших взаємовідносин з цими родичами.

6. Встановлення опіки - суд призначає Вас опікуном, Ви не підлягаєте мобілізації. Встановлення догляду - або отримуєте Довідку про компенсацію, або отримуєте Акт  про факт здійснення постійного догляду. В обох випадках Ви також не підлягаєте мобілізації. 

Але наявність будь-якого з вищезазначених документів не гарантує невидання повістки на вулиці. Працівники ТЦК, що видають повістки, не завжди знають на пам'ять статтю 23 ЗУ "Про мобілізацію", де перелічені категорії громадян, що не підлягають мобілізації. До того ж, наврядчи Ви постійно будете носити з собою оригінали підтверджуючих документів, а копію завжди можна підробити (так вважає більшість військовослужбовців ТЦК). Тому для них легше вручити повістку, а там вже самі розбирайтеся. В таких випадках треба взяти повістку, виконати її вимоги та з'явитися в ТЦК, з оригіналами підтверджуючих документів. 

Якщо залишились питання, або щось незрозуміло - пишіть мені на мою пошту ddmitr@ukr.net

З повагою, Дмитро Дончак.

Якщо подобається, тисни кнопку