Відсрочка від мобілізації та військовий облік ВПО

Добрий день. Маю таку ситуацію. Я ВПО, отримав повістку, прибув у ТЦК за місцем прживання для уточнення даних. У мого батька встановлена інвалідність 1-ї групи, тому я маю підставу для відсрочки. Я написав заяву з проханням надати відсрочку у місцевий ТЦК та взяв з собою копії та оригінали відповідних документів: довідка МСЕК про інвалідність батька, своє свідоцтво про народження, паспорт батька та свій. Нотаріально завірені копії документів я додав до заяви. Але я не мав з собою військового квитку. Я не обміняв своє приписне свідоцтво на військовий квиток своєчасно, саме свідоцтво залишив у рідному місті.

Коли намагався подавати документи, сразу повідомив, що я маю підставу для відсрочки та написав відповідну заяву. Комісар сказав, щоб я спочатку пройшов ВЛК, а потім будемо розглядати відсрочку. ВЛК я пройшов, після комісії одразу отримав повістку на той же день (не на відправлення, мета візиту в повістці не уточнювалась). Коли повернувся до комісара, він почав тиснути з приводу того, що я не маю облікового документа. Після цього сказав, щоб я їхав в місто, де прописаний відновлювати військовий квиток. Написав прямо на корінці повістки "Прибути 20 березня у ТЦК мого міста" і підписав. Результат ВЛК залишився у них, заява на відсрочку з документами - ні.

У зв`язку с вище описаним маю наступні питання:
1. Чи можуть мене мобілізувати у місті, де я прописаний, поки я ВПО в іншому місті? І, виходячи з того, чи мають у ТЦК мого рідного міста повноваження надавати відсрочку ВПО і чи є сенс повідомляти їм про таку підставу і писати заяву до місцевого ТЦК?
2. Наскільки мені відомо, З 5 січня 2023 змінився порядок надання документів про відстрочку. Теперь документи можна надавати тільки особисто. Чи означає це, що тепер нема сенсу відправляти документи, що підтверджують право на відсрочку коштовним листом поштою? Як в такому випадку діяти, якщо комісар не приймає документи?
3. У батька втрачене пенсійне посвідчення до того, як йому встановили інвалідність. Відновити ми його не встигли. Чи достатньо довідки МСЕК, паспортів та документу, що підтверджують родинний зв`язок, щоб підтвердити мою підставу для відсрочки?
4. Чи варто остерігатися, що поки я відновлю обліковий документ у рідному місті, місцевий ТЦК, з якого мене відправили, підготує мобілізаційне розпорядження і коли я до них повернусь, одразу видадуть розпорядження на відправлення, і таким чином я втрачу право на відсрочку? Як безпечніше підготуватися до таких подій, якщо таке можливо?
5. Чи можуть мене в описаній ситуації притягнути до відповідальності, якби я не прибув у ТЦК рідного міста в назначену дату?

Дякую

15.03.2023 12:36 2388

Консультация исполнителя

Богдан Пересада
Адвокат Київ
На портале: 3 года
301 отзыв (300 +) (1 -)
Консультации: 997
Топ 3 специализации:
  • Військове право
  • Кредити банків
  • Цивільне право

Доброго дня.

 

Спершу наведу загальну інформацію.

 

Відповідно до абзацу одинадцятого частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Ви не підлягаєте мобілізації на підставі того, що ваш тато має інвалідність першої групи, а саме зазначено, що призову з мобілізації, не підлягають військовозобов’язані:

«які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи».

Тобто, Ви не підлягаєте мобілізації.

Мобілізувати вас можуть лише за вашою згодою та лише за місцем проживання, це передбачено положенням згаданої статті:

особи з інвалідністю, а також особи, зазначені в абзацах четвертому - дванадцятому частини першої цієї статті, у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою і тільки за місцем проживання.

 

Для військкомату вам знадобляться наступні документи:

- документи про інвалідність тата (або/або – довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою № 157-1/о, посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, пенсійне посвідчення по інвалідності, посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги по інвалідності, довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу;

- ваше свідоцтво про народження (де ваш тато вписаний вашим татом);

- якщо були зміни прізвищ чи імен потрібні будуть документи про це (простіше кажучи – щоб усі прізвища та імена сходилися і було зрозуміло, що це точно ваш тато, а ви його син);

- копії паспортів (ваш та батька);

- заява (лист у довільній формі) про те, що ви не підлягаєте мобілізації та просите не мобілізовувати вас (у двох примірниках: один для військкомату, другий вам для відмітки про те, що у вас взяли лист з документами).

 

Конкретні вимоги щодо документів (копії чи оригінали) ніде не зазначені.

Однак, може трапитись ситуація, коли захочуть подивитись оригінали, бажано їх мати із собою.

Я би порекомендував мати із собою оригінали документів.

До листа можна прикласти звичайні копії, можна копії із написом на кожній із копій «Згідно з оригіналом, дата, Прізвище ініціали та підпис», також це можуть бути нотаріально посвідчені копії.

На мою думку, краще нотаріальні копії.

 

Якщо у військкоматі будуть відмовлятись ставити вам відмітку про отримання від вас листа із документами або ж взагалі відмовлятимуться брати документи, то ви можете їх відправити Укрпоштою цінним листом із описом вкладення.

Також, Ви можете відправити документи (оригінал заяви та нотаріальні копії документів) до військкомату Укрпоштою цінним листом із описом вкладення до моменту візиту до військкомату.

У вас залишаться документи, які Ви надіслали до військкомату, опис вкладення та чек, які будуть доказами того, що військкомат проінформовано про наявну у вас підставу для звільнення від мобілізації та те, що Ви просите вас не мобілізовувати.

На мою думку, краще попередньо направити документи поштою.

Відстежувати чи військкомат отримав ваші документи Ви зможете тут: https://track.ukrposhta.ua/tracking_UA.html .

 

Зверніть увагу, обов’язку йти до військкомату без отримання повістки немає.

 

Встановленого зразка заяви немає, нижче наведу можливий варіант такої заяви.

 

 

_____________________ районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки

 

Від:

_____________________

____________ року народження

тел: ____________________

 

 

Відповідно до абзацу одинадцятого частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають мобілізації військовозобов’язані:

«які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи».

Такі військовозобов’язані у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою.

Дійсним повідомляю, що я, ПІБ, маю батька-інваліда першої групи ПІБ.

Інвалідність мого батька підтверджується наступними документами, зокрема Довідка МСЕК від _____ № ______, … .

Оскільки я маю одного з батьків із числа осіб з інвалідністю першої групи, і я не маю бажання служити, я не підлягаю призову за мобілізацією та маю право на відстрочку від мобілізації відповідно до вимог законодавства.

Відповідно прошу не мобілізовувати мене.

 

Окремо звертаю увагу, що зі змісту норми, що міститься в абзаці одинадцятому частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», слідує, що право на відстрочку надається незалежно від того, чи проживає особа з інвалідністю разом з військовозобов’язаним, чи здійснює за нею військовозобов’язаний догляд тощо.

Документами, які надають право на відстрочку, є документи про інвалідність мого батька та документи, що підтверджують родинні відносини із ним (моє свідоцтво про народження).

Вимоги про надання будь-яких інших документів є неправомірними.

 

Додатки:

  1. Копія довідки МСЕК від _____ № ______ (щодо інвалідності ПІБ) на __ арк. в 1 прим.
  2. Копія свідоцтва про народження ПІБ на __ арк. в 1 прим.
  3. Копія паспорту ПІБ на __ арк. в 1 прим.
  4. Копія паспорту ПІБ на __ арк. в 1 прим.

 

 

____.____.2023

ініціали прізвище

 

Щодо Ваших питань.

 

  1. Чи можуть мене мобілізувати у місті, де я прописаний, поки я ВПО в іншому місті? І, виходячи з того, чи мають у ТЦК мого рідного міста повноваження надавати відсрочку ВПО і чи є сенс повідомляти їм про таку підставу і писати заяву до місцевого ТЦК?

 

Відстрочку Вам повинен дати той військкомат, де Ви перебуваєте на обліку.

Мобілізовувати Вас не мають права без вашої згоди впринципі, не залежно від того, який це буде військкомат.

Якщо Ви будете робити військовий квиток, то Вас спершу направлять на ВЛК, враховуючи це – потрібно повідомити про наявну у Вас підставу для відстрочки щоб не вийшло неприємностей у вигляді повістки на відправку після ВЛК.

 

Наскільки мені відомо, З 5 січня 2023 змінився порядок надання документів про відстрочку. Тепер документи можна надавати тільки особисто. Чи означає це, що тепер нема сенсу відправляти документи, що підтверджують право на відсрочку коштовним листом поштою? Як в такому випадку діяти, якщо комісар не приймає документи?

 

Документи на відстрочку дійсно мають надаватись особисто, але особиста подача не виключає можливість їх направлення Укрпоштою цінним листом із описом вкладення.

Заборони направляти документи поштою немає.

 

У батька втрачене пенсійне посвідчення до того, як йому встановили інвалідність. Відновити ми його не встигли. Чи достатньо довідки МСЕК, паспортів та документу, що підтверджують родинний зв`язок, щоб підтвердити мою підставу для відсрочки?

 

Довідка МСЕК є самостійним та достатнім документом для підтвердження факту інвалідності.

Про всяк випадок прогляньте ще раз необхідні документи, які зазначені у консультації раніше.

 

Чи варто остерігатися, що поки я відновлю обліковий документ у рідному місті, місцевий ТЦК, з якого мене відправили, підготує мобілізаційне розпорядження і коли я до них повернусь, одразу видадуть розпорядження на відправлення, і таким чином я втрачу право на відсрочку? Як безпечніше підготуватися до таких подій, якщо таке можливо?

 

Такий варіант розвитку подій можливий, складно передбачити як саме може бути.

Краще зафіксувати факт надання документів на відстрочку шляхом їхнього направлення до військкомату цінним листом із описом вкладення.

 

Чи можуть мене в описаній ситуації притягнути до відповідальності, якби я не прибув у ТЦК рідного міста в назначену дату?

 

На мою думку, теоретично спробувати притягнути до відповідальності можуть. Наприклад, адмін. штраф за неявку за повісткою.

 

Буду вдячний за залишений відгук на сайті.

Бажаю Вам всього найкращого!

Якщо подобається, тисни кнопку