Доброго вечора.
Таке питання:
Сину виповнюється 18 років 28 травня 2023 року.
Він хоче поїхати за кордон в Латвію на декілька днів до бабусі своєї подруги.
Перетин кордону буде в районі 17-19 травня.
Саме питання - чи будуть законні підстави у прикордонних військ та таможні його не випустити?
Доброго вечора!
Стосовно вашого питання можемо повідомити наступне
Постановою КМУ № 1487 "Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів", зменшено вік для постановки на первинний військовий облік.
Відповідно до зазначеної Постанови чоловіки мають ставати на облік у рік досягнення 17-річного віку.
У зв'язку з введенням в Україні правового режиму воєнного стану відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 "Про введення воєнного стану в Україні" та на виконання вимог Закону України "Про правовий режим воєнного стану" визначено правила виїзду за межі України окремих категорій осіб.
Під час воєнного стану під мобілізацію потрапляють військовозобов'язані віком від 18 до 60 років. Відповідно, їм заборонено виїжджати з України.
Щодо юнаків, яким виповнилося 17 років, то перетинати кордон вони мають повне право.
Законодавство не містить заборон та обмежень на перетин кордону підлітком, якому на момент виїзду за кордон виповнилося 17 років незалежно від дати, коли хлопцю має виповнитися 18 років.
Факт перебування на військовому обліку для осіб віком до 18 років жодним чином не впливає на можливість перетину ними державного кордону.
Отже, у прикордонної служби немає законних підстав не випустити хлопця за кордон, якому ще не виповнилося 18 років.
Питання перетину кордону, в якому відсутні норми щодо заборони виїзду за кордон особі чоловічої статі у віці 17 років, регулює Постанова КМУ № 57 "Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України".
Таким чином, хлопець може і має усі законні права виїхати без обмежень за кордон 17-19 травня.
Якщо законні права хлопця будуть порушуватись на кордоні, то можна там же зателефонувати на гарячу лінію державної прикордонної служби "Довіра" за номером
За вказаним номером громадяни можуть звертатися із зауваженнями, скаргами та пропозиціями щодо діяльності Держприкордонслужби, питаннями щодо перетину кордону та зауваженнями під час цього процесу.
Якщо у Вас є уточнюючі питання можете написати на електронну пошту pravoizachita@gmail.com
Будемо вдячні за відгук щодо отриманої консультації.
Успіхів Вам!