Устроиться на работу по совместительству в другой стране и остаться в отпуске по уходу за ребенком

Я нахожусь в отпуске по уходу за ребенком до 3 лет. Могу ли я устроиться на другую работу в другой стране - оформление официальное на полный рабочий день - не прерывая отпуска по уходу за ребенком по основному месту работы в Украине?

04.01.2020 15:00 1969

Консультация исполнителя

Алена Музыка
Адвокат
На портале: 5 лет
16 отзывов (15 +) (1 -)
Консультации: 59

Доброго дня!


Українське законодавство не забороняє жінці у декретній відпустці працювати за сумісництвом на іншому підприємстві одночасно перебуваючи у відпустці по догляду за дитиною віком до 3 років , але в неповний робочий день.


Слід зазначити, що робота за сумісництвом працівників державних підприємств, установ, організацій регулюється постановою № 245 (Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій . N 245 від 3 квітня 1993 р.)  та Положенням № 43 (Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій N 43 від 28.06.93)


Тривалість роботи за сумісництвом не може перевищувати 4 год на день і повного робочого дня у вихідний день. Загальна тривалість роботи за сумісництвом протягом місяця не повинна перевищувати половини місячної норми робочого часу.


Для роботи за сумісництвом згода адміністрації за місцем основної роботи не потрібна.


Обмеження на сумісництво можуть запроваджуватися керівниками державних підприємств, установ і організацій разом із профспілковими комітетами лише щодо працівників окремих професій та посад, зайнятих на важких роботах і на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці, додаткова робота яких може призвести до наслідків, що негативно позначаються на стані їхнього здоров’я та безпеці виробництва. Обмеження також поширюються на осіб, які не досягли 18 років, та вагітних жінок (п. 1 постанови № 245).


Згідно з п. 4 цієї постанови окрім працівників, яким законодавчими актами заборонено працювати за сумісництвом, не мають права працювати за сумісництвом також керівники державних підприємств, установ і організацій, їхні заступники, керівники структурних підрозділів (цехів, відділів, лабораторій тощо) та їхні заступники (за винятком наукової, викладацької, медичної і творчої діяльності).


Однак у Вас трохи інша ситуація. Діюче українське законодавство не регулює сферу відносин, яку ми розглядаємо. Але я хочу відзначити, що Ваш діючий роботодавець ніколи не зможе дізнатись про факт того, що Ви працюєте на повний робочий день за кордоном (якщо ви самі про це не розповісте), враховуючи наступне.


По-перше, жоден роботодавець не має доступу до баз даних Пенсійного фонду України (персоніфікований облік надходжень громадян) та Державної фіскальної  служби.  Інформацію з цих систем можуть запитувати лише самі громадяни відносно себе, органи ПФУ  ДФС та суд.


По-друге, в  системі Державної фіскальної служби не буде відображатись Ваш дохід аж поки Ви самостійно його не задекларуєте, а в системі персоніфікованого обліку надходжень громадян його не буде, буде відображатись лише  сплата   єдиного соціального внеску з мінімальної зарплати, який оплачує зараз Ваш роботодавець на час відпустки по догляду за дитиною віком до 3 років.


По-третє, якщо країна в якій Ви будите працювати має підписану Угоду про уникнення подвійного оподаткування з Україною Ви навіть не повинні оплачувати податки з доходу отриманого за межами України (в країні, де Ви будите працювати).


Щодо практики. Я під час своєї роботи консультувала людину яка під час основної відпустки за новою трудовою книжкою працевлаштувалась на іншу роботу, там відпрацювала, а потім вийшла на своє основне місце роботи. Ніяких негативних  наслідків не було. Але головною умовою є факт того, щоб роботодавець не дізнався про працевлаштування. Єдиним джерелом цієї інформації можуть стати Ви та Ваші знайомі.


Ще дуже важливим аспектом є  характер працевлаштування. Якщо це буде не трудовий договір, а цивільно-правова угода на виконання певної роботи, тоді взагалі всі питання щодо відпустки відпадають, оскільки Ви можете виконувати скільки завгодно роботи за цивільно-паровим договором.


З повагою,


Адвокат Музика А.І.

Якщо подобається, тисни кнопку