Добрий день.
Все йде до того, що я маю змінити своє податкове резидентство України. Проживаю в іноземній країні вже 1,5року. Відкрила самозайнятісь, одночасно маю ФОП на 3 групі в України.
Але, більшість контрагентів перевела вже на іноземний субєкт (аналог ФОПа). Відповідно, податки сплачую за кордоном та з тієї частини доходів українського ФОП віпоки що сплачую в Україні. Планую всіх контрагентів перевести вже на іноземний AJG/ Підкажіть будь ласка, як мені змінити резидентство (вийти з українського) та що для цього потрібно.
Добрий вечір.
Податкове резидентство автоматично не змінюється, не скасовується, не припиняється. Такий процес виглядає більше як вихід із резидентства. І для виходу немає певної процедури, це лише питання відповідності критеріям, які надають нам змогу визначити свій резидентський статус.
Так, для визначення резидентства встановлені певні критерії, як національним податковим законодаством (Податковим кодексом) так і міжнародними угодами ( про уникнення подвійного оподаткування між урядами України та іноземними країнами).
Пунктом 14.1.213 ст. 14 Податкового кодексу України зазначені критерії для визначення податкового резидентства фізичної особи:
14.1.213. резиденти - це:
-фізична особа - резидент - фізична особа, яка має місце проживання в Україні.
- разі якщо фізична особа має місце проживання також в іноземній державі, вона вважається резидентом, якщо така особа має місце постійного проживання в Україні;
-якщо особа має місце постійного проживання також в іноземній державі, вона вважається резидентом, якщо має більш тісні особисті чи економічні зв'язки (центр життєвих інтересів) в Україні. У разі якщо державу, в якій фізична особа має центр життєвих інтересів, не можна визначити, або якщо фізична особа не має місця постійного проживання у жодній з держав, вона вважається резидентом, якщо перебуває в Україні не менше 183 днів (включаючи день приїзду та від'їзду) протягом періоду або періодів податкового року.
Достатньою (але не виключною) умовою визначення місця знаходження центру життєвих інтересів фізичної особи є місце постійного проживання членів її сім'ї або її реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності.
Якщо неможливо визначити резидентський статус фізичної особи, використовуючи попередні положення цього підпункту, фізична особа вважається резидентом, якщо вона є громадянином України.
Достатньою підставою для визначення особи резидентом є самостійне визначення нею основного місця проживання в країні, або її реєстрація як самозайнятої особи.
Якщо взяти критерії з більшості конвенцій про уникнення подвійного оподаткування між Україною та іноземними юрисдикціями, то вони визначають такі критерії:
"резидент однієї Договірної Держави" означає особу, яка за законодавством цієї Держави підлягає оподаткуванню в ній на підставі місця проживання, постійного місця перебування, місця знаходження керівного органу, місця реєстрації або іншого аналогічного критерію. Цей термін, разом з тим, не включає особу, яка підлягає оподаткуванню в цій Державі, тільки якщо ця особа одержує доходи з джерел в цій Державі або стосовно майна, що в ній знаходиться.
Якщо за цим критерієм визначити неможливо своє резидентство (тобто фізична особа є резидентом обох Держав) , то далі стаття містить настіпні критерії:
2. в ідеальному варіанті (але не обов'язково)- знятися з реєстрації місця проживання в Україні, оформити дозвіл в Державній міграційній службі України на виїзд за кордон на постійне місце проживання та стати на консульський облік за кордоном в дипломатичній установі України за кордоном.
Дякую за таку професійну консультацію в доступній та зрозумілій формі.
Бажаю успіхів!