выезд лица с инвалидностью за границу без отметки об отсрочке в военном билете

Может ли сейчас лицо с инвалидностью 2 группы выехать за границу имея на руках пенсионное удостоверение (пенсия 2 гр ), документ дублируется в ДіЇ , выплаты пенсии в банке можно подтвердить выписками,и на руках справка МСЕК.
Инвалидность получена за время военного положения уже после 24,02,22.
Нету официальной информации об изменении условий пересечений границы за последнюю неделю, но много различных слухов в соцсетях .
Есть на руках военный билет старого образца СССР, в котором стоит пометка о том что он принят на учет в начале 90-х годов , не служил , в 90-х годах был годен к нестроевой службе , был зачислен в запас по болезни , один раз приходил на переосвидетельствование," годен к нестроевой службе ", в конце 90-х годов уже на переосвидетельствование не явился, больше записей в военном билете нету, с учета не снят.
Вопросы -выпустят ли за границу сейчас, т.к. в соцсетях много слухов на эту тему, официальной информации нету ?
Считается ли что он еще стоит на учете в ТЦК/военкомате ?
Что делать в случае , если его не выпустят за границу, нужно ли ему проходить ВЛК для получения отсрочки и может ли лицо быть мобилизовано , если во время возможного прохождения ВЛК в будущем его признают годным , может ли представитель\адвокат получить отсрочку подав от его лица документы без личного присутствия лица.
Можно ли по почте заказным письмом в ТЦК отправлять нотариально заверенные необходимые копии документов (имеет ли смысл ) ?
Сразу спрашиваю все варианты , это на тот случай если его не выпустят из Украины сейчас.

01.01.2024 16:25 640

Консультация исполнителя

Галина Токмач
Юрист Мирноград
На портале: 5 лет
165 отзывов (165 +) (0 -)
Консультации: 566
Топ 3 специализации:
  • Трудове право
  • Кредити банків
  • Цивільне право

Здравсвуйте!

1) Вопросы -выпустят ли за границу сейчас, т.к. в соцсетях много слухов на эту тему, официальной информации нету ? Считается ли что он еще стоит на учете в ТЦК/военкомате ? - Вас зобов'язані випустити, ніякі документи з ТЦК для цього непотрібні (лише закордонний паспорт і пенсійне посвідчення).

А випустять чи ні - залежить лише від того, чи дотримуються прикордонники норм чинного законодавства.

ПРАВИЛА перетинання державного кордону громадянами України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/57-95-%D0%BF#T...):

2. Перетинання громадянами України (далі - громадяни) державного кордону здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон та пунктах контролю (далі - пункти пропуску), якщо інше не передбачено законом, за одним з таких документів, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну:

1) паспорт громадянина України для виїзду за кордон;

2) дипломатичний паспорт;

3) службовий паспорт;

4) проїзний документ дитини (чинний протягом строку, на який він виданий);

5) посвідчення особи моряка;

6) посвідчення члена екіпажу.

2-1. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право:

особи з інвалідністю за наявності посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”“Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”, в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики (далі - документи, що підтверджують інвалідність);

2-6. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб, визначених в абзацах другому і третьому частини третьої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", а також пункті 2-14 цих Правил.

ОТЖЕ, як Ви бачите, пунктом 2-1 Правил перетинання державного кордону чітко встановлено, що особа з інвалідністю має право на перетин кордону за наявності документа, що підтверджує інвалідність. При цьому, якщо мова йде перетин кордону іншими військовозобов'язаними особами, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації (наприклад: батько, який самостійно виховує дитину/дітей віком до 18 років або на утриманні якого перебувають троє і більше дітей віком до 18 років), то в цьому випадку прикордонники дійсно можуть вимагати військово-обліковий документ (військовий квиток чи тимчасове посвідчення військовозобов'язаного) з записом про відстрочку). Оскільки саме до повноважень ТЦК належить встановити на підставі поданих документів чи має право особа на відстрочку, а потім цю відстрочку оформити (внести запис до військово-облікового документа чи видати окрему довідку/витяг з протоколу засідань комісії по мобілізації).

Зверніть увагу, що прикордонники надають консультації в телефонному режимі:

  • (033) 272 09 20 – Волинський прикордонний загін (кордон з Польщею у межах Волинської області – пункти пропуску Ягодин, Устилуг);
  • (032) 239 01 23 – Львівський прикордонний загін (кордон з Польщею у межах Львівської області – пункти пропуску Угринів, Рава-Руська, Грушів, Краківець, Шегині, Смільниця );
  • (067) 181 42 67 – Чопський прикордонний загін (кордон зі Словаччиною, Угорщиною – пункти пропуску Малий Березний, Ужгород, Малі Селменці, Тиса);
  • (031) 313 82 61 – Мукачівський прикордонний загін (кордон з Угорщиною, Румунією – Лужанка, Вилок, Косино, Дзвінкове, Дякове, Солотвино);
  • (037) 259 19 49 – Чернівецький прикордонний загін (кордон з Румунією, Молдовою у межах Чернівецької області – пункти пропуску Порубне, Мамалига, Росошани, Кельменці, Сокиряни);
  • (043) 376 01 41 – Могилів-Подільський прикордонний загін – (кордон з Молдовою у межах Вінницької області);
  • (032) 275 62 90 – Західне регіональне управління.Якщо для перетину кордону обрано якийсь конкретний пункт пропуску, то перед поїздкою рекомендую Вам зв’язуватись з тим підрозділом, в зоні відповідальності якого він знаходиться.

Якщо для перетину кордону обрано якийсь конкретний пункт пропуску, то перед поїздкою рекомендую Вам зв’язуватись з тим підрозділом, в зоні відповідальності якого він знаходиться. Також можете телефонувати до Адміністрації ДПС України на телефон гарячої лінії (служба «ДОВІРА») +38 (044) 527-63-63 (для дзвінків із-за кордону), 0-800-218-808, 1598.

2) Что делать в случае , если его не выпустят за границу, нужно ли ему проходить ВЛК для получения отсрочки и может ли лицо быть мобилизовано , если во время возможного прохождения ВЛК в будущем его признают годным , может ли представитель\адвокат получить отсрочку подав от его лица документы без личного присутствия лица. - у першу чергу посилайтеся на пункти 2-1, 2-6 Правил перетинання державного кордону та ст.19 Конституції України, згідно якої правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Якщо не буде результату, вимагайте письмову відмову/оскаржуйте її або пробуйте виїхати через інший пункт пропуску чи через той саме, але в іншу зміну.

Для виїзду за кордон ВЛК проходити непотрібно. Незалежно від результатів ВЛК особа з інвалідністю має право на відстрочку і може бути мобілізована лише за власною згодою і тільки за місцем проживання. 

Документи на відстрочку повинні подаватися особисто.

Закон України "Про прикордонний контроль" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1710-17#Text):

Стаття 14. Порядок відмови у перетинанні державного кордону іноземцям, особам без громадянства та громадянам України

1. Іноземцю або особі без громадянства, які не відповідають одній чи кільком умовам перетинання державного кордону на в'їзд в Україну або на виїзд з України, зазначеним у частинах першійтретій статті 8 цього Закону, а також громадянину України, якому відмовлено у пропуску через державний кордон при виїзді з України у зв'язку з відсутністю документів, необхідних для в'їзду до держави прямування, транзиту, в передбачених законодавством випадках або у зв'язку з наявністю однієї з підстав для тимчасового обмеження його у праві виїзду за кордон, визначених статтею 6 Закону України "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України", відмовляється у перетинанні державного кордону лише за обґрунтованим рішенням уповноваженої службової особи підрозділу охорони державного кордону із зазначенням причин відмови. Уповноважена службова особа підрозділу охорони державного кордону про прийняте рішення доповідає начальнику органу охорони державного кордону. Таке рішення набирає чинності невідкладно. Рішення про відмову у перетинанні державного кордону оформляється у двох примірниках. Один примірник рішення про відмову у перетинанні державного кордону видається особі, яка підтверджує своїм підписом на кожному примірнику факт отримання такого рішення. У разі відмови особи підписати рішення про це складається акт.

3. Особа, якій відмовлено у перетинанні державного кордону, має право оскаржити відповідне рішення згідно із Законом України "Про звернення громадян" або до суду. Оскарження зазначеного рішення не зупиняє його дії. Оскаржене рішення може бути скасовано чи змінено начальником органу охорони державного кордону або скасовано та визнано нечинним судом.

РІШЕННЯ про відмову в перетинанні державного кордону України громадянину України, який досяг 16-річного віку, затверджене Наказ Адміністрації Державної прикордонної служби України 14.12.2010 N 967(https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0031-11#Text):

"__" ___ 20__ року ___ (назва пункту пропуску через державний кордон ___ України або пункту контролю)

Згідно з частиною першою статті 14 Закону України "Про прикордонний контроль" мною, ___ (посада, найменування підрозділу охорони державного кордону, ___ органу охорони державного кордону, військове звання, прізвище, ім'я, по батькові)

___ ___, як уповноваженою службовою особою підрозділу охорони державного кордону:

1. ПРИЙНЯТО РІШЕННЯ ПРО ВІДМОВУ У ПЕРЕТИНАННІ ДЕРЖАВНОГО КОРДОНУ НА ВИЇЗД З УКРАЇНИ ГРОМАДЯНИНУ(ЦІ) УКРАЇНИ прізвище ___ (українськими літерами) ім'я ___ (українськими літерами)

дата, місяць, рік народження ___, паспортний документ: серія ___, N ___ у зв'язку з наявністю однієї з підстав, визначених статтею 6 Закону України "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України", у тому числі у зв'язку з наявністю в базі даних Державної прикордонної служби України відомостей, що зазначену особу рішенням ___ ___ (посилання на рішення суду або прокурора)

тимчасово обмежено у праві виїзду з України, або відповідно до статті 20 Закону України "Про державну прикордонну службу України" відсутні дійсні документи на право перетинання державного кордону.

Інформацію про підстави внесення Вас до цієї бази даних Ви можете отримати у розпорядника інформації, що знаходиться ___ ___. (місто, вулиця, будинок, індекс).

2. Рішення набирає чинності невідкладно.

3. Про прийняті рішення доповів начальнику ___ ___. (назва органу охорони державного кордону).

4. Згідно зі статтею 4 Закону України "Про звернення громадян", частиною третьою статті 14 Закону України "Про прикордонний контроль" особа, якій відмовлено у перетинанні державного кордону, має право оскаржити це рішення за належністю до начальника ___, (назва органу охорони державного кордону) що знаходиться ___, або до суду. (місто, вулиця, будинок, індекс)

Оскарження зазначеного рішення не зупиняє його дії. Оскаржене рішення може бути скасовано чи змінено начальником ___ ___ (назва органу охорони державного кордону) або скасовано та визнано судом нечинним.

5. Рішення оформлено у двох примірниках, кожен з них має однакову юридичну силу.

___ ___ ___ (військове звання) (підпис) (прізвище, ім'я, по батькові особи, яка прийняла рішення)

Другий примірник цього рішення отримав ___ ___ (дата) (підпис).

3) Можно ли по почте заказным письмом в ТЦК отправлять нотариально заверенные необходимые копии документов (имеет ли смысл ) ? - можете відправити, однак для оформлення відстрочки (отримання запису у військово-обліковому документі) все одно доведеться йти до ТЦК.

Якщо мова йде про виїзд за кордон, то в оформленні відстрочки немає сенсу. Оскільки для особи з інвалідністю законодавство (а саме пункти 2-1, 2-6 Правил перетинання державного кордону) не встановлює такої вимоги.

Всього найкращого!

Якщо подобається, тисни кнопку