Добрий день.
Перелік осіб, які не підлягають мобілізації, наведений в статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
18 травня 2024 року набирає чинності закон 3633, а отже набирають чинності і зміни до ЗУ "Про мобілізацію".
Отже, у відповідності до пункту 1 частини 3 статті 23 оновленого закону, не підлягають мобілізації військовозобов’язані - здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.
Якщо уважно вчитатися в цю норму, то бачимо два окремі поняття: фахова передвища освіта та вища освіта.
Тобто слово "фахова" вживається тільки разом зі словами "передвища освіта". Іншими словами, немає такого поняття як "фахова вища освіта".
У відповідності до частини 2 статті 10 Закону України "Про освіту", Рівнями освіти є (пропускаємо дошкільну, шкільну, середню):
- фахова передвища освіта - п’ятий рівень Національної рамки кваліфікацій;
- початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти - шостий рівень;
- перший (бакалаврський) рівень вищої освіти - сьомий рівень;
- другий (магістерський) рівень вищої освіти - восьмий рівень;
- третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти - дев'ятий рівень;
- науковий рівень вищої освіти - десятий рівень Національної рамки кваліфікацій.
У відповідності до Закону України "Про освіту", — освіта, розроблена для формування та розвитку певної освітньої кваліфікації, яка буде підтверджувати здатність особи виконувати спеціалізовані завдання у певній галузі професійної діяльності.
Є навіть спеціальний закон "Про фахову передвищу освіту", який визначає порядок, умови, форми та особливості здобуття такої освіти. Але не будемо на ньому зупинятися, оскільки для нас він не цікавий (в контексті вашого запитання).
Таким чином, робимо попередні висновки:
1) термін "фахова" освіта може бути застосований лише до передвищої освіти;
2) "фаховий" - це не означає "за такою ж самою спеціальністю". Тобто головне - здобуття такого рівня освіти , який є вищим за попередній здобутий вами рівень. Навіть за іншою спеціальністю (спеціалізацією). Навіть взагалі за іншим напрямком.
Магістр - це освітньо-кваліфікаційний рівень вищої освіти, що передбачає здобуття особою повної вищої освіти з відповідної спеціальності на базі освітньо-кваліфікаційного рівня "бакалавр" (базова вища освіта) або освітньо-кваліфікаційного рівня "спеціаліст" (повна вища освіта), а також вищої освіти, здобутої до запровадження в Україні ступеневої вищої освіти.
Аспірантура - це третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.
Аспірантура- це на один рівень вище за магістратуру.
Отже, якщо з дипломом магістра поступите на аспірантуру на денній формі навчання, то отримаєте право на відстрочку.
При цьому неважливо -чи навчання на контракті, чи навчання за рахунок держзамовлення. Також зовсім неважливо співпадіння спеціальностей. Якщо у вас спеціальність магістра "фінанси і кредит", то відстрочку на аспірантурі отримаєте навіть якщо вашою спеціальністю буде, наприклад, "публічне управління та адміністрування" - головне щоб вас туди прийняли:)
Якщо залишились питання - пишіть мені на мою пошту ddmitr@ukr.net
З повагою, Дмитро Дончак.