Відшкодування комунальних послуг

Доброго дня.
Питання стосовно відшкодування комунальних послуг орендодавцю - фізичній особі. Якщо орендодавець оплачує все сам і надає орендарю (юр. особа) рахунки для визначення суми відшкодування, кошти які юр особа йому поверне є додатковим благом і потрібно на суму яка в наданих рахунках нарахувати додатково ПДФО і військовий збір? Чи може є якийсь інший спосіб відшкодування?
08.12.2024 17:24 58

Консультация исполнителя

Андрей Карпенко
Адвокат Київ
На портале: 3 года
169 отзывов (168 +) (1 -)
Консультации: 912

Вітаю!

Податковий агент – орендар у ф. №1ДФ суму сплачених комунальних платежів, які згідно з договором оренди не включаються до орендної плати, та відшкодовуються фізособі-рендодавцю, відображає під ознакою «126»

Відповідно до ст. 759 ЦКУ за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов’язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Згідно з ст. 762 ЦКУ за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг регулюються Законом України «Про житлово-комунальні послуги» відповідно до ст. 1 розд. І якого індивідуальний споживач – фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об’єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розд. IV ПКУ, відповідно до пп. 163.1.1 якого об’єктом оподаткування фізичної особи – резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Доходи, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку визначені п. 164.2 ПКУ, зокрема, дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 ПКУ) у вигляді суми грошового або майнового відшкодування будь-яких витрат або втрат платника податку, крім тих, що обов’язково відшкодовуються згідно із законом за рахунок бюджету або звільняються від оподаткування згідно з розд. IV ПКУ.

Згідно з пп. 170.1.1 та 170.1.2 ПКУ податковим агентом платника податку – орендодавця щодо доходу, отриманого від надання нерухомості в оренду (суборенду, емфітевзис), житловий найм (піднайм) є орендар.

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету здійснюються у порядку встановленому ст. 168 ПКУ.

Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок на доходи фізичних осіб із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку 18%, визначену в ст. 167 ПКУ.

Форма податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (далі – Податковий розрахунок за ф. №1ДФ) та Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затверджені наказом Мінфіна від 13.01.2015 р. №4 (далі – Порядок №4).

Згідно із Довідником ознак доходів, наведеним у додатку до Порядку №4, дохід, отриманий платником податку у вигляді додаткового блага відображається податковим агентом у податковому розрахунку за ф. №1ДФ під ознакою «126».

Враховуючи викладене, податковий агент – орендар у податковому розрахунку за ф. №1ДФ суму сплачених комунальних платежів за спожиті ним комунальні послуги, яка згідно договору оренди не включається до орендної плати, та відшкодовується фізичній особі – орендодавцю, відображає як дохід отриманий у вигляді додаткового блага під ознакою «126».

РЕКОМЕНДАЦІЇ:

1. Варіант включення вартості комунальних послуг до складу орендної плати. Тобто слід встановити такий розмір орендної плати, яка б покривала витрати «на комуналку». Звісно, такий варіант не ідеальний, передусім він передбачає здійснення попередніх розрахунків на підставі прогнозованого обсягу споживання або показників лічильників за минулі періоди, а також, імовірно, потребуватиме періодичного перегляду вартості орендної плати в разі збільшення обсягу спожитих послуг або цін на такі послуги (умови та періодичність перегляду орендної плати доцільно також визначити в договорі оренди).

2. У разі довгострокової оренди можна розглянути також варіант укладення орендарем окремих договорів безпосередньо з надавачами комунальних послуг. В такому разі орендар сплачуватиме комунальні послуги самостійно.

Якщо подобається, тисни кнопку