Як оформити землю?

Як фізичній особі підприємцю оформити кадастровий номер та аренду на землю промислового призначення, якщо на цій землі знаходиться придбана ним будівля, з відведеною під цю будівлю землею 0.105га? Нам відмовляють посилаючись на 65 статтю (Стаття 65. Визначення земель промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення - ч.1. Землями промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення визнаються земельні ділянки, надані в установленому порядку підприємствам, установам та організаціям для здійснення відповідної діяльності. Ч.2. Порядок використання земель промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення встановлюється законом.) - повинно бути підприємство, а не ФОП. ЩО робити? Документи повернули - відмовляють в оформленні кадастру. Придбали будівлю на торгах Прозоро.

14.03.2020 09:41 3177

Консультация исполнителя

Ілля Хромець
Юрист
На портале: 4 года
31 отзыв (30 +) (1 -)
Консультации: 107

Повернення документів та відмова у оформленні кадастру, тобто оформлення земельної ділянки з посиланням на статтю 65 Земельного кодексу України є неправомірною.


Статті 65 ЗКУ є складовою розділу ІІ «Землі України» Земельного кодексу України, яким визначається і регулюється земля, як предмет і об’єкт земельних правовідносин, а не права учасників правовідносин до яких відноситься ФОП.


Відмова учаснику у праві має гуртуватися на відсутності у нього такого права за законом, а не на характеристиках землі (предмету чи об’єкту)


Відсутність певного права у учасника має визначатись прямою нормою закону, яка безпосередньо пов’язана з реалізацією учасником такого права. В даному випадку це право власності на будівлю, яка знаходиться на земельній ділянці, право на володіння і користування якою випливає з права власності на будівлю і, як наслідок є непорушним.


Стаття ж 65 ЗКУ – це характеристика землі, предмета самого права, а не його суті.


Таким чином, відмова з посиланням на вказану статтю є не просто неправомірною, а абсурдною.


Крім того, виходячи з конституційних принципів: непорушності права власності, свободи здійснення підприємницької діяльності та рівності прав, ФОП має такі самі права, як і підприємство, оскільки є рівним учасниками господарських правовідносин та рівними у здійсненні права власності на будь-яке нерухоме майно (будівлі, земельні ділянки, тощо).


Ваше право на оформлення землі та вільне її використання, а також безпідставність і неправомірність відмови у її оформленні випливає з аналізу норм законодавства та, зокрема, наступних положень.


Відповідно до положень статті 377 Цивільного кодексу України та статті 120 Земельного кодексу України, до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).


Розмір та кадастровий номер земельної ділянки, право на яку переходить у зв'язку з переходом права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, є істотними умовами договору, який передбачає набуття права власності на ці об'єкти (крім багатоквартирних будинків та об’єктів державної власності, що підлягають продажу шляхом приватизації).


Відповідно до частини 6 статті 120 ЗК України, істотною умовою договору, який передбачає набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, є кадастровий номер земельної ділянки, право на яку переходить у зв'язку з набуттям права власності на ці об'єкти, крім об’єктів державної власності, що підлягають продажу шляхом приватизації.


Як вбачається, тотожними положеннями статті 377 ЦК України та статті 120 ЗК України закріплений порядок переходу права на землю до нового власника будівлі, який передбачає набуття прав на землю в повному обсязі, який належав попередньому власнику, в тому числі її цільового призначення, тобто, цільове призначення земельної ділянки залишається попереднім, як і у колишнього власника.


За принципом статті 21 Конституції України, усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними.


Відповідно до статті 24 Конституції України, громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.


Згідно положень статті 41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.


Відповідно до статі 42 Конституції України, кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом.


Відповідно до частини четвертої статті 13 Конституції України, держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом.


Відповідно до частини першої статті 51 ЦК України, до підприємницької діяльності фізичних осіб застосовуються нормативно-правові акти, що регулюють підприємницьку діяльність юридичних осіб, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин.


Частиною другою статті 3 Господарського кодексу України визначено, що господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва - підприємцями.


Згідно положень статті 6 ГК України загальними принципами господарювання в Україні є: забезпечення економічної багатоманітності та рівний захист державою усіх суб'єктів господарювання; свобода підприємницької діяльності у межах, визначених законом; вільний рух капіталів, товарів та послуг на території України; обмеження державного регулювання економічних процесів у зв'язку з необхідністю забезпечення соціальної спрямованості економіки, добросовісної конкуренції у підприємництві, екологічного захисту населення, захисту прав споживачів та безпеки суспільства і держави; захист національного товаровиробника; заборона незаконного втручання органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб у господарські відносини.


Отже, для вирішення Вашого питання Вам необхідно отримати від виконавчого органу (органу місцевого самоврядування), або державного експерта письмову відмову у оформленні землі та оскаржити таку відмову до суду. Хоча, в першу чергу, більш доцільно ознайомитись з усіма документами, принаймні, щодо листа з підставаю відмови у оформленні землі, а також наявними у Вас документами на будівлю. 


Так чи інакше відмова з причин, що Ви ФОП, а не підприємство - є незаконною.


З повагою,


Клименок Інна Олександрівна.


Звертайтесь, мій e-mail: klimenok.inna@gmail.com 

Якщо подобається, тисни кнопку