Виділ частки квартири ,яка знаходиться у спільній частковій власності

Як можна виділити частку квартири або позбавити права власності особу1 яка володіє 1\6 часткою квартири , а інші троє співласників по особа2 1\6, особа3 1\6 ,особа4 3\6 . Всі проживаємо в одній квартирі і спільне проживання з особою1 не можливе.(іншого житла особа1 не має). За комунальні послуги особа1 не платить і ремонт не проводить в квартирі.

20.04.2020 17:20 2844

Консультация исполнителя

Наталия Лихунжан
Адвокат
На портале: 4 года
36 отзывов (35 +) (1 -)
Консультации: 143

  Щодо виділення частки квартири Особи 1.

  Відповідно до ст. 364 ЦКУ:

  1. Співвласник має право на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній частковій власності.
  2. Якщо виділ у натурі частки із спільного майна не допускається згідно із законом або є неможливим (частина друга статті 183цього Кодексу), співвласник, який бажає виділу, має право на одержання від інших співвласників грошової або іншої матеріальної компенсації вартості його частки.

Компенсація співвласникові може бути надана лише за його згодою.

Право на частку у праві спільної часткової власності у співвласника, який отримав таку компенсацію, припиняється з дня її отримання.

  1. У разі виділу співвласником у натурі частки із спільного майна для співвласника, який здійснив такий виділ, право спільної часткової власності на це майно припиняється. Така особа набуває право власності на виділене майно, і у випадку, встановленому законом, таке право підлягає державній реєстрації.
  2. Договір про виділ у натурі частки з нерухомого спільного майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню.

  Тобто, для того, щоб виділити частку в натурі має бути технічна можливість, проводяться будівельно-технічні та земельно-технічні експертизи. Для позитивного висновку експертизи частки співвласників повинні бути ізольовані один від одного, мати окремі виходи, окремі системи водопостачання, водовідведення, опалення, тощо. Поділ на самостійні об`єкти нерухомого майна повинен відповідати умовам, що передбачені чинними будівельними нормами. 

 

  Щодо позбавлення права власності Особи 1.

  Відповідно до ст. 365 ЦКУ право особи на частку у спільному майні може бути припинене за рішенням суду на підставі позову інших співвласників, якщо:

1) частка є незначною і не може бути виділена в натурі;

2) річ є неподільною;

3) спільне володіння і користування майном є неможливим;

4) таке припинення не завдасть істотної шкоди інтересам співвласника та членам його сім`ї.

  Суд постановляє рішення про припинення права особи на частку у спільному майні за умови попереднього внесення позивачем вартості цієї частки на депозитний рахунок суду.

  Тобто, право власності співвласника на частку в спільному майні може бути припинено, але за умови, що така шкода не буде істотною. Саме ця обставина є визначальною при вирішенні позову про припинення права на частку у спільному майні за вимогою інших співвласників.

  Особа 1 не має іншого житла, це дуже важливо, велика вірогідність, що у задоволені позову буде відмовлено саме з цієї підстави.

  Щодо комунальних платежів і ремонту.

  Згідно 360 ЦК України співвласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов’язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов’язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов’язаннями, пов’язаними із спільним майном.

  Чинне законодавство визначає обов’язок для співвласника сплачувати комунальні послуги на утримання житла.

  Спори між власниками у квартирах, в яких проживає два і більше власників про розподіл витрат на оплату комунальних та інших послуг розв’язуються судом. Якщо будете подавати позов  залучайте підприємство, яке є постачальником житлово – комунальних послуг у якості третьої особи без самостійних вимог. За загальним правилом такий позов подається за місцем знаходження нерухомого майна, з приводу утримання якого виник спір.

 Часто виходом з такої ситуації домовленість про викуп такої частки.

 Якщо у Вас залишилися додаткові питання, пишіть, спробую допомогти.

 Бажаю успіхів!

Якщо подобається, тисни кнопку