Добрий вечір.
Чи правда згідно до Постанови №1487 будуть повертати (депортувати) в Україну військовозобов’язаних чоловіків які живуть за кордоном?
Добрий вечір.
Це м'ягко кажучи некоректна інформація що розганяється нашими ЗМІ.
Постанова КМУ №1487 від 30 грудня 2022 р., яким затверджено Порядок організації та ведення військового обліку
призовників, військовозобов’язаних та резервістів, не передбачає депортації військовозобов’язаних чоловіків в Україну ( див. за посиланням: Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів | Кабінет Міністрів України (kmu.gov.ua)
А тепер по порядку.
Постановою №1487 передбачений обов'язок ведення військового обліку дипломатичними установами України військовозобов’язаних чоловіків які вибувають за кордон більше ніж на 3 місяці для постійного проживанння/перебування за кордоном.
Такі ж положення діяли і раніше в Постанові КМУ №921 Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов’язаних (див. за посиланням: Про затвердження Порядку організ... | від 07.12.2016 № 921 (rada.gov.ua) (яку скасовує Постанова №1487)
Тож, принципово нічого не змінилося, дипломатичні установи як і раніше мають вести військовий облік чоловіків що перебувають за кордоном.
див. в таблиці для порівняння:
Постанова КМУ №921 від 7.12. 2016р. | Постанова КМУ №1487 від 30.12.2022р. |
57. Дипломатичні та консульські представництва України: забезпечують прибуття до місця проживання на територію України громадян, які досягли повноліття і не мають відстрочки або не звільнені від призову на строкову військову службу, для проходження призовної комісії; сприяють поверненню військовозобов’язаних в Україну в разі проведення мобілізації та у воєнний час; повідомляють у семиденний строк з дня взяття на консульський облік або зняття з нього про призовників і військовозобов’язаних відповідним районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування їх на військовому обліку; ведуть військовий облік призовників і військовозобов’язаних, які перебувають на тимчасовому консульському обліку, за списком (додаток 14). Список зберігається в консульський установі протягом п’яти років; проводять роз’яснювальну роботу із призовниками і військовозобов’язаними щодо виконання ними встановлених правил військового обліку; повідомляють відповідним районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки про призовників і військовозобов’язаних, які порушують встановлені правила військового обліку. | 52. Закордонні дипломатичні установи України: інформують громадян, які перебувають на тимчасовому консульському обліку та досягли призовного віку і не мають відстрочки або не звільнені від призову на строкову військову службу, про початок чергового призову громадян України на строкову військову службу; сприяють поверненню військовозобов’язаних та резервістів в Україну в разі проведення мобілізації та у воєнний час (в особливий період); повідомляють у семиденний строк з дня взяття на консульський облік або зняття з нього про призовників, військовозобов’язаних та резервістів відповідним районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки, органам СБУ, підрозділам Служби зовнішньої розвідки за місцем перебування їх на військовому обліку; ведуть військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів, які перебувають на тимчасовому консульському обліку, за списком (додаток 15). Список зберігається в закордонній дипломатичної установі України протягом п’яти років. |
Щодо повернення чоловіків, або залякування про депортацію.
Як Ви бачите, про депортацію в Постанові 1487 мова не йдеться. Простими словами депортація- примусове відворення з країни іноземних громадян які не мають/або втратили законні підстави перебування в цій країні (наприклад порушили візовий режим). Це взагалі не стосується військового обов'язку.
В Постанові №1487 лише вказано про "сприяння поверненню військовозобов’язаних та резервістів в Україну в разі проведення мобілізації та у воєнний час (в особливий період)".
Але в чому полягає таке "сприяння"?=) Тобто, механізму або алгоритму такого сприяння нічим не передбачено. Що автори Постанов 921 або 1487 мали на увазі, невідомо. В кращому випадку таке сприяння може обмежуватися лише патріотично-виховною бесідою, не більш того. І це тільки буде стосуватися тих осіб які стали на консульський облік. Адже дипломатичні установи можуть взяти на військовий облік тільки тих, хто став на консульський облік.
К слову, на громадян що проживають за кордоном (в тому числі чоловіків) не покладений обов'язок ставати на консульський облік, це є правом громадян.
У разі виникнення додаткових питань, звертайтеся marina.bekalo@gmail.com
З повагою,
Адвокат Бекало Марина
Дякую пані Марино, як завжди Ваші консультації професійні, чіткі та легкі на сприйняття, читаю на одному диханні.