Оскарження батьківства.

Доброго дня! Підскажіть, будь ласка,  якщо батько дитини подав на оскарження батьківства(хоча 100%знає що це його дитина), гадає що своіми смс повідомленнями зі всякими бридкими словами дістав мене, що я погоджусь на це, так як йому заплатити аліменти -це як шмат себе відрізати.  Маю я право відмовитись від ДНК тесту, чи вплине це на рішення суду. На чиі плечі лягає проведення ДНК тесту? ДНК тест в нашому населеному пункті не проводят.. Я працюю, у мене двоє неповнолітніх  дітей, мені потрібно "брати" день за власний рахунок, щоб звозити дитину на це тестування (дитині 4роки). Які мають бути причини для позбавлення батьківства(при умові, що аліменти платяться з затримкой лише 2місяці), тільки реальні причини. Наприклад, батько не спілкується з дитиною взагалі!-це вагома причина чи ні? Зміна прізвища дитині можлива без згоди батька?при яких умовах? Дякую

26.07.2019 18:19 3997

Консультация исполнителя

Марина Бекало
Адвокат Одеса
На портале: 5 лет
728 отзывов (727 +) (1 -)
Консультации: 1907
Топ 3 специализации:
  • Податкове право
  • Зовніншньоекономічна діяльність
  • Військове право

Доброго вечора. 


1.  Оспорити батьківство має право особа,  яка записана батьком дитини  в  згідно ст. 136 Сімейного кодексу України  шляхом пред'явлення позову про виключення відомостей  про  неї  як батька  з  актового  запису про народження дитини.


Згідно до ч. 6 ст. 136 Сімейного кодексу України, не має права оспорювати батьківство особа, записана батьком дитини, якщо в момент реєстрації себе батьком дитини вона знала, що не є її батьком, а також особа, яка дала згоду на застосування допоміжних репродуктивних технологій відповідно до 


частини першої статті 123 цього Кодексу.


 Предметом доказування  в таких справах є відсутність кровного споріднення між особою,  записаною  батьком,  і  дитиною.  У  разі доведеності  цієї обставини суд постановляє рішення про виключення оспорених відомостей з актового запису про народження дитини.


Факт відсутності кровного споріднення має бути встановлений судом на підставі висновку експертизи, проведеної державною спеціалізованою установою (тест ДНК).


2. У випадку, якщо мати дитини ухиляється від проведення експертизи, то в такому разі суд  може визнати факт, для встановлення якого зверталися до експерта.


Так, згідно до ст. 109 Цивільного процесуального кодесу України, у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з’ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.


3. Що стосується позбавлення батьківських прав. Якщо Ви бажаєте звернутися до суду про позбавлення батька дитини батьківських прав, то звертаю Вашу увагу на те, що Сімейним кодексом України передбачені вичерпені підстави для позбавлення батьківських прав.


Так, згідно до ст. 164 Сімейного кодексу України , мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він:



1) не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров'я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування;



2) ухиляються від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини;



3) жорстоко поводяться з дитиною;



4) є хронічними алкоголіками або наркоманами;



5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва;



6) засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.


Для того, щоб позбавити батьківських прав батька дитини на підставі ухилення від виконання ним своїх батьківских обов'язків по вихованню дитини, Вам необхідно звернутися до служби у справах дітей з відповідною заявою, зазначивши, що батько тривалий час не спілкується з дитиною, не цікавиться  її життям, не приймає участі у його розвитку тощо. Далі, служба у справах дітей виносить відповідний висновок, про доцільність позбавлення батька батьківських прав щодо дитини, або про недоцільність. Вказаний висновок надсилається до суду, який розглядає позов про позбавлення батьківских прав та  далі вже суд надає оцінку цьому висновку та приймає відповідне рішення.


У випадку, якщо суд приймає рішення про позбавлення батьківських прав, то згідно до ст. 166 Сімейного кодексу України, наступають такі наслідки, як  особа, позбавлена батьківських прав:


втрачає особисті немайнові права щодо дитини та звільняється від обов'язків щодо її виховання;


перестає бути законним представником дитини;


 втрачає права на пільги та державну допомогу, що надаються сім'ям з дітьми;


 не може бути усиновлювачем, опікуном та піклувальником;


 не може одержати в майбутньому тих майнових прав, пов'язаних із батьківством, які вона могла б мати у разі своєї непрацездатності (право на утримання від дитини, право на пенсію та відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, право на спадкування);


 втрачає інші права, засновані на спорідненості з дитиною.


Крім того, відповідно до ч.2 ст. 166 СК, особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов'язку щодо утримання дитини. 


Що стосується зміни призвища дитини, то згідно ст.  148 СК  підставами  для зміни прізвища дитини її батьками є , зокрема позбавлення батька дитини  батьківських прав.


У інших випадках, згода батьків на зміну призвища дитини є обов'язковою,  після 7 років дитини необхідна також згода дитини на зміну призивища. Без згоди батька (якщо його права не позбавлено), спір батьків про зміну фамілії вирішується в судовому порядку за участю органів опіки та пілкування.


4. Що стосується аліментів. У випадку, якщо батька позбавлено батьківських прав, він все одно зобов'язаний   утримувати дитину, тобто продовжує сплачувати аліменти.


 У випадку, якщо батько оскаржує своє батьківство, то теоретично, батько може просити суд повернути сплачені аліменти, але на практиці це дуже складно. Адже є стаття 1215 Цивільного кодексу України, відповідно до якої, не підлягає поверненню безпідставно набуті:


заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.


5. Що стосується виключення відомостей про батька. Згідно до ч 2. ст.136 Сімейного кодекса України, у разі доведення відсутності кровного споріднення між особою, яка записана батьком, та дитиною суд постановляє рішення про виключення відомостей про особу як батька дитини з актового запису про її народження. Тому самостійно подавати заяву до РАГСУ Вам не треба.



З повагою,


Адвокат Бекало М.І.

Якщо подобається, тисни кнопку
Не нашли ответа на свой вопрос? Тогда задайте платный или бесплатный вопрос
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram