При постановке на учет в военкомате - правомерноcть графы II для ВКК и правомерность смены статьи с 26Б на 26В

Меняем место прописки. Ставимся на учет в военкомат по новому месту жительства.


Сыну 23 года, студент, имеет военный билет со статьей 26Б(согласно наказу 14.08.2008  № 402), по которому «Непридатні до військової служби в мирний час, обмежено придатні у воєнний час». У сына артифакия(искусственный хрусталик) на правом глазу.


Проходит ВВК. Сказали, что раз у него есть военный билет, то он уже не призывник, а военнообязанный. Поэтому результаты медкомиссии оцениваются по графе II, а не по графе I.


Я думаю это не правильно, поскольку он не является военнослужащим.


В графе II следующая расшифровка: «Громадяни, військовослужбовці, які приймаються, призиваються та проходять військову службу осіб рядового, сержантського та старшинського складу, прапорщики (мічмани)»


Врач офтальмолог изменил ему статью с 26Б на 26В(сказал, что болезнь не прогрессирует) и в резюме написал «пригоден».


В разъяснениях к статье 26 чётко написано: «До пункту "б" належать:… артифакія на одному або обох очах».


Правда, если проходить по графе II, то есть такая ссылка: «При афакії, артифакії на одному або обох очах рішення щодо оглядаємих за графами II, III приймається відповідно до вимог статті 31 Розкладу хвороб залежно від гостроти зору з практично переносимою корекцією будь-якого виду, у тому числі інтраокулярними та контактними лінзами.»


 


Вопрос: правомерно ли установили графу II для прохождения комиссии и правомерно ли изменили статью с 26Б на 26В?


 


 

17.08.2019 18:24 11902

Консультация исполнителя

Марина Бекало
Адвокат Одеса
На портале: 5 лет
820 отзывов (819 +) (1 -)
Консультации: 2110
Топ 3 специализации:
  • Податкове право
  • Зовніншньоекономічна діяльність
  • Військове право

Доброго дня.


Питання про правомірність встановлення графы ІІ.


Згідно до ст. 14 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", на районні (міські) комісії з питань приписки покладаються: зняття з військового обліку призовників та взяття на військовий облік військовозобов'язаних громадян, яких:


- за станом здоров'я визнано непридатними до військової служби в мирний час, обмежено придатними у воєнний час.


Таким чином особа, яка за станом здоров'я визнана непридатними до військової служби,  підлягає  зняттю з обліку як призивників та взяттю на облік як військовозобов'язаних громадян.


Питання щодо результатів ВЛК.


Так,в  Додатку 1 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом №402 від  14.08.2008р., передбачено  Розклад хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби: 
















графа I



Графа II



Графа III



Громадяни під час приписки до призовних дільниць та призову на строкову військову службу, вступу до військових навчальних закладів (крім льотного складу), військовослужбовці строкової військової служби



Громадяни, військовослужбовці, які приймаються, призиваються та проходять військову службу осіб рядового, сержантського та старшинського складу, прапорщики (мічмани)



Громадяни, особи офіцерського складу, які приймаються, призиваються та проходять військову службу осіб офіцерського складу, офіцери запасу, які призиваються та проходять військову службу за призовом осіб офіцерського складу



























 


 


стаття 26



 


Включено: хвороби склери, рогівки (рубці та помутніння), райдужної оболонки, циліарного тіла, кришталика (усі види катаракти), судинної оболонки; хвороби скловидного тіла та очного яблука; неврит зорового нерва, хвороби та ураження зорового нерва та зорових шляхів, інші хвороби ока та його придаткового апарату Н15-Н22; Н25-Н28; Н30-Н36; Н43-Н45; Н46-Н48



а) різко виражені з прогресуючим зниженням зорових функцій або частими загостреннями на обох очах



Непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку



б) те ж саме на одному оці або помірно виражені на обох очах



Непридатні до військової служби в мирний час, обмежено придатні у воєнний час



Непридатність до військової служби або обмежена придатність визначається індивідуально



в) помірно виражені, непрогресуючі з рідкими загостреннями на одному оці



Придатні



Придатні



Придатні



 Так, згідно до Міжнародної класифікації захворювань, захворювання Акафія відноситься до групи Н27.0


В Додатку 2 до Положення міститься наступні роз'яснення до ст. 26: 


При стійких абсолютних центральних та парацентральних скотомах на одному або обох очах придатність до військової служби оглянутих за графами I, II, III Розкладу хвороб визначається за пунктом "б" або "в" та ТДВ залежно від функцій органу зору.


У разі стійкого звуження поля зору знизу та ззовні (за вертикальним та горизонтальним меридіанами) від точки фіксації до рівня менше 30 градусів на обох очах постанова за графами I, II, III Розкладу хвороб приймається за пунктом "а", те саме на одному оці - за пунктом "б"; від 30 до 45 градусів на обох очах - за пунктом "б", те саме на одному оці - за пунктом "в".


До пункту "б" належать:


хронічні увеїти, що супроводжуються підвищенням внутрішньоочного тиску, у тому числі глаукомоциклічні кризи (установлені в стаціонарних умовах);


кератоглобус, афакія, артифакія на одному або обох очах;


короткозорість обох очей в одному з меридіанів більш як 3,0 дптр за наявності дегенеративно-дистрофічних змін на очному дні (крайова дегенерація сітківки, множинні хоріоретинальні вогнища, задня стафілома тощо) при різкому та прогресуючому зниженні зорових функцій;


атрофія зорового нерва, що прогресує;


стороннє тіло в середині ока, яке не викликає запальних або дистрофічних змін.


Громадяни, які перенесли оптико-реконструктивні операції на рогівці або склері, визнаються тимчасово непридатними, якщо після операції минуло менше 6 місяців, а військовослужбовцям надається відпустка за станом здоров'я або звільнення від службових обов'язків за статтею 32 Розкладу хвороб. Придатність осіб до військової служби після операції визначається залежно від стану функцій ока за відповідними статтями Розкладу хвороб.


Особи, які перенесли оптико-реконструктивні операції на рогівці, визнаються придатними до навчання у ВВНЗ не раніше ніж через рік після проведеної операції за умови відсутності післяопераційних ускладнень та дегенеративно-дистрофічних змін на очному дні.


При афакії, артифакії на одному або обох очах рішення щодо оглядаємих за графами II, III приймається відповідно до вимог статті 31 Розкладу хвороб залежно від гостроти зору з практично переносимою корекцією будь-якого виду, у тому числі інтраокулярними та контактними лінзами.


Вивих та підвивих кришталика, артифакія оцінюються як афакія.


Таким чином, лікар офлальмолог ВЛК при здійсненні обстеження, змінив групу в межах статті 26-ї з категорії "Б" на категорію "В". Тобто, не виявив будь-яких порушень функцій зору ( можливо необгрунтовано та помилково).


В групі "В" статті 26 у всіх трьох графах встановлена придатність до військової служби.


Таким чином, питання необхідно розгядати з точки зору обгрунтованності переведення лікарем ВЛК з групи  "Б" на групу "В".


Якщо Ви не згодні з цим, та вважаєте що стан здоров'я Вашого сина є таким, що не відповідає висновку ВЛК, Ви можете оскаржити його наступним чином. 


Згідно Розділу 2 Наказу  Міністерства оборони України «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», проведення військово-лікарської експертизи здійснюють військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).


ВЛК за результатами експертизи виносять постанови. Постанови ВЛК оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.


Постанова ВЛК може бути оскаржена до ВЛК регіону  або   до Центральної військово-лікарської комісії (ЦВЛК) , які за результатами розгляду скарги виносить рішення у вигляді  постанови. У випадку незадоволення рішенням, винесеним в результаті розгляду скарги,  воно може бути оскаржено в судовому порядку.


Оскарження рішення ВЛК або ЦВЛК в суді здійснюється в порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України, в адміністративному суді шляхом подання адміністративного позову не пізніше 1 місяця з дати винесення оскаржуваного рішення.


Разом з тим, необхідно також провезти повторне обстеження стану здоров'я Вашого сина.


Дослідження буде здійснюватися в рамках ст. 31 Положення, на предмет функціональних  розладів органу зору:






























Стаття 31



Включено: розлади зору та сліпота Н53-Н54 (амбліопія, диплопія, сліпота та знижений зір одного, обох очей, порушення кольоровідчуття тощо)



а) гострота зору одного ока нижче 0,1 або його сліпота; відсутність очного яблука при гостроті зору другого ока 0,3 і нижче або гострота зору обох очей 0,2 і нижче



Непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку



б) гострота зору одного ока нижче 0,1 або його сліпота; відсутність очного яблука при гостроті зору другого ока 0,4 і вище або гострота зору одного ока 0,3 при гостроті зору другого ока від 0,3 до 0,1



Непридатні до військової служби в мирний час, обмежено придатні у воєнний час



Непридатність до військової служби або обмежена придатність визначається індивідуально



в) гострота зору одного ока 0,4 при гостроті зору другого ока від 0,3 до 0,1



Непридатні до військової служби в мирний час, обмежено придатні у воєнний час



Придатність до військової служби або обмежена придатність визначається індивідуально



г) дихромазія, аномальна трихромазія будь-якого типу



Придатні



Придатні



Придатні



Якщо у Вас виникли додаткові питання, прошу задавайте їх у коментарях до цієї консультації, я обовязково надам відповідь.


З повагою,


Адвокат Бекало М.І.


 

Якщо подобається, тисни кнопку
Не нашли ответа на свой вопрос? Тогда задайте платный или бесплатный вопрос
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram