Начисление пенсии при выезде на ПМЖ в другую страну

Добрый день. Подскажите, пожалуйста. В 2017 году моя мама уехала на пмж в другую страну. От украинского гражданства она не отказывалась. У неё забрали внутренний паспорт. Пенсию ей начисляли, но получить она её не могла, т.к. была за границей. Этим летом она приехала и ей дали часть пенсии в размере 12 тыс грн на основании загран паспорта и пенсионного удостоверения. Теперь спустя 2 месяца требуют вернуть деньги, мол, она не законно их получила. При чем звонят соседям, а не мне, дочери непосредственно. И почтальон, которая выдала пенсию, говорит, что с неё, якобы, тоже требуют возместить деньги, ибо, мол, на основании каких документов она выдала эти деньги. Вот такая ситуация. Помогите, пожалуйста

01.10.2019 14:47 2167

Консультация исполнителя

Микола Лях
Юрист
На портале: 5 лет
125 отзывов (122 +) (3 -)
Консультации: 287

Доброго дня!


На жаль, Ви не вказали, до якої країни виїхала мати.  


До відома: Справа у тому, що пенсійне забезпечення залежить від країни перебування:


Так, наприклад, в Україні діють договори з іншими країнами про пенсійне забезпечення,  причому угоди поділяються на два види. Ті  де  виплати здійснює держава, на території якої проживає пенсіонер, так званий територіальний принцип. Це держави Азербайджан, Білорусь, Вірменія, Росія, Грузія, Казахстан, Киргизія, Молдова, Монголія, Румунія, Таджикистан, Туркменія, Угорщина, Узбекистан.


 Другий тип угод базується на так званому пропорційному принципі.


  Це країни – Литва, Латвія, Болгарія, Естонія, Іспанія, Польща, Португалія, Чехія, Словакія.   За такими угодами кожна країна призначає і виплачує пенсію за трудовий стаж, придбаний на своїй території.


 У майбутньому Україна планує укласти угоду про пенсійне забезпечення з Німеччиною, Ізраїлем, Чорногорією, Сербією, Грецією, Люксембургом, Туреччиною, Аргентиною та Бразилією.


    Тепер відповідь на Ваше питання.


 Відповідно до статті 49 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду чи за рішенням суду припиняється:  


  Стаття 49. Припинення та поновлення виплати пенсії



  1. Виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:


1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;


2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;


{Положення пункту 2 частини першої статті 49 втратили чинність, як такі, що є неконституційними на підставі Рішення Конституційного Суду № 25-рп/2009 від 07.10.2009}


3) у разі смерті пенсіонера;


4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;


5) в інших випадках, передбачених законом.


Зверніть увагу на пункт 2 частини першої статті 49, який визнаний неконституційним. Звідси: Ваша  мати має право на пенсію і за той період, коли була, і далі проживає за кордоном.


    Орган Пенсійного фонду мабуть і  мав на увазі  пункт 2 частини першої статті 49.


Незважаючи на те, що Конституційний Суд своїм рішенням № 25-рп/2009 від 07.10.2009 визнав неконституційним положення пункту 2 частини першої статті 49, другого речення статті 51 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (Закон № 1058-IV), згідно якого під час перебування за кордоном пенсія виплачується лише в тому разі, якщо це передбачено міжнародним договором України, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, пенсії ж при виїзді на постійне місце проживання в країни, з якими у України немає договорів про пенсійне забезпечення органами Пенсійного фонду продовжують не виплачуватися. Начебто відсутність законодавчої бази тому причиною. Начебто вона повинна регулювати порядок таких виплат.


   Судова практика у багатьох випадках, стоїть на стороні пенсіонера. Суди зобов’язували органи ПФУ відновити виплату пенсій особам, які виїздили на постійне місце проживання за кордон.


Приклади: Постанова Заводського районного суду м. Миколаїв від 01.10.2013 по справі  № 2-а/487/286/13, або


Постанова Дніпровського апеляційного адміністративного суду від 21.06.2012 по справі № 2а-7702/2011 (2а/413/157/2012)  


Статтєю 46  Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» регламентована виплата пенсії за минулий час.      


Стаття 46. Виплата пенсії за минулий час



  1. Нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми неотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії.

  2. Нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.


Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.


І останнє:


Кошти нікому не повертайте, ні у Пенсійний фонд, ні почтальону,  інакше лише за рішенням суду .    


У Вашому випадку я б вам рекомендував звернутись за допомогою до юриста чи адвоката, тому, що мабуть прийдеться звертатись до судових органів


З повагою Микола Лях


 

Якщо подобається, тисни кнопку
Не нашли ответа на свой вопрос? Тогда задайте платный или бесплатный вопрос
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram