Добрий день! В мене є питання на рахунок перетину кордону чоловікам 18-60 років.
В мене у вітчима 3 група інвалідності, по новим введенням я можу супроводжувати його і разом з ним перетнути кордон. Но, питання в тому, що мова йдеться про 1 лінію спорідненості, а він мені вітчим.
1.Наразі мені 34, вітчим з нами з моїх 3 років.
2.Прізвище я змінив на його 18 років тому, є звичайно документ
3.Мати більше 20 років з ним одружена , теж з його прізвищем
4.Є брат молодший, від вітчима та моєї мами (якщо це якось впливає на ситуацію)
Чи маю я право на таких підставинах перетинати кордон ? Якщо так, то які документи потрібно надати щоб довести спорідненість ?
нажаль такий кейс ніде не описаний.
дякую заздалегідь
Денис
Добрий день.
Так, дійсно, Ви маєте право супроводжувати вітчима і перетнути з ним кордон, але тільки в тому разі, якщо у вітчима інвалідність I або II групи. В такому разі непотрібно жодних додаткових докуметів. Це зазначено як в "Правилах перетину кордону", так і в Законі України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Читаємо "правила перетину кордону": Перетин державного кордону може здійснюватися: особою з інвалідністю I чи II групи - у супроводі одного або обох батьків, на утриманні яких перебуває така особа з інвалідністю, дружини /чоловіка, повнолітніх сина/ доньки, їх дружини/ чоловіка (за наявності документів, що підтверджують родинні зв’язки та інвалідність).
Читаємо ЗУ "Про мобілізацію": не підлягають мобілізації особи, які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи.
Таким чином, на сьогоднішній день 3 група дає право вітчиму на виїзд за кордон, але не дає такого права Вам перетнути кордон разом з вітчимом.
Отже, даний пункт Вам не підходить.
Окрім цього, навіть за наявності у вітчима I або II групи, Ви зможете перетнути з ним кордон тільки в тому разі, якщо він Вас усиновив. Бо для перетину кордону потрібно показати або своє свідоцтво про народження, або рішення суду про всиновлення. Просто "вітчим" - не підходить. Повинен бути "батько". Не обов'язково рідний (біологічний), але щоб обов'язково був батьком по документах.
Таким чином, шукаємо інші шляхи для виїзду за кордон:
Читаємо ЗУ "Про мобілізацію": не підлягають мобілізації особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю I групи; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.
Таким чином, щоб використати інвалідність вітчима для виїзду за кордон, Вам необхідно отримати наступні документи:
а) висновок МСЕК (медико-соціальна експертна комісія) або висновок лікарсько-консультативної комісії (отриманий в лікувальному закладі). В цьому висновку обов'язково має бути зазначено, що вітчим потребує постійного догляду.
б) докази, що немає інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд. Тут питання досить спірне. ДПСУ при перетині кордону вимагає такі докази, але як їх надати - невідомо. В законі теж н вказано, що саме Ви повинні надавати такі докази. Тому, за загальним правилом, Держприкордонслужба сама повинна довести, що є інші особи, які можуть здійснити догляд. Якщо Ви перетинаєте кордон разом з вітчимом, і разом з Вашою матір'ю, то у ДПСУ будуть докази, що наприклад, ваша мати, як дружина вітчма, може за ним доглядати, і Вас не пропустять. ТОму всі адвокати і юристи дають пораду: перетин кордону здійснювати тільки з особою0інвалідом, без інших повнолітніх осіб! Тоді у ДПСУ не буде доказів існування інших осіб, які могли б доглядати.
Що це означає: якщо зможете виконати пункт а), то перетин кордону маєте право здійснити вдвох з вітчимом. А мати виїде пізніше - після того, як Вас вже пропустять.
Що робити, якщо не зможете виконати пункт а):
Виїз за кордон дозволено тим особам, хто має відстрочку від мобілізації. Отже, в ЗУ "Про мобілізацію" потрібно пошукати підставу для відстрочки.
Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:
Це всі можливі підстави для відстрочки, які дють право на перетин кордону.
З повагою, Дмитро Дончак.