Перетин кордону

Звільнений з військової служби,хоче перетнути кордон з мамою,інвалід 2 групи.Питання в тому,якщо мама повернеться через деякий час додому,а він залишиться,то чи буде проблема при офіційному працевлаштуванні?Якщо потрібно буде оформлення на роботі через їх поліцію,то чи не буде це проблемою?

31.10.2022 23:20 818

Консультация исполнителя

Добрий день.

Відповідно до абз.11 ч.1 ст. 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text), не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані:
які мають дружину (дружина) з числа осіб з інвалідністю та/або одного зі своїх батьків або батьків подружжя (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю І або ІІ групи;

Постановою КМУ №1044 від 10.09.2022 року (https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-vnesennia-zmin-do-pravyl-peretynannia-derzhavnoho-kordonu-hromadianamy-t100922), внесено зміни до Постанови № 57. Ці зміни набрали чинності 27 вересня 2022 року.

З моменту публікації змін, згідно з п.2-1 постанови КМУ №57 від 27 січня 1995 р. "Про затвердження Правил перетину державного кордону громадянами України" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/57- 95-п#Text), у разі запровадження на території України надзвичайного чи військового стану особи з інвалідністю вправі перетинати державний кордон за наявності довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією (форма первинної облікової документації N 157-1/о ) ( z1509 -12 ) або посвідчення, що підтверджує відповідний статус, пенсійного посвідчення або посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю" (2109-14) державної соціальної допомоги не мають права на пенсію, а також особам інвалідністю" ( 1727-15 ), у яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідки для отримання пільг з інвалідністю ти, які не мають права на пенсію або соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики (далі – документи, що підтверджують інвалідність).

Перетин державного кордону може здійснюватися:

особи, які мають одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи і супроводжують одного із таких батьків для виїзду за межі України, за наявності документів (їх нотаріально засвідчених копій), що підтверджують родинні зв’язки, інвалідність, а також документів, що підтверджують спільне проживання (їх задеклароване або зареєстроване місце проживання (перебування) збігається із задекларованим або зареєстрованим місцем проживання (перебування) їх батьків чи батьків дружини (чоловіка), або здійснення догляду за своїми батьками чи батьками дружини (чоловіка), що підтверджується актом встановлення факту здійснення догляду за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), або документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд. Акт встановлення факту здійснення догляду складається на підставі звернення особи з інвалідністю I чи II групи або особи, яка здійснює догляд, до районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради із заявою про здійснення особою такого догляду. У випадку, якщо особа з інвалідністю I чи II групи є взятою на облік внутрішньо переміщеною особою, звернення із заявою про здійснення догляду подається за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи. На підставі такого звернення особи з інвалідністю I чи II групи або особи, яка здійснює догляд, районною, районною у мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом сільської, селищної, міської ради не пізніше ніж протягом п’яти робочих днів після надходження заяви складається акт встановлення факту здійснення догляду в довільній формі. Зазначений акт надсилається заявнику або видається особисто за його бажанням.

Таким чином, для виїзду, як супроводжуючому з матірʼю необхідно надати на кордоні

1.Свідоцтво про Ваше народження: свідоцтво про шлюб.
2.Документ, що підтверджує інвалідність Вашої матері:
• довідку до акту огляду медико-соціальної експертної комісії (форма первинної облікової документації № 157-1/о);
або
• пенсійне посвідчення особи з інвалідністю;
або
• посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю», де зазначено групу та причину інвалідності; довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики).
3. Паспорти громадян України для виїзду за кордон (закордонні паспорти). У разі їх відсутності Ви можете уточнити чи пропускають без закордонних паспортів (ситуація змінюється) на підставі внутрішніх (паспорт громадянина України) - https://dpsu.gov.ua/ua/news/do-uvagi-gromadyan/. Телефони актуальні.

  1. (з 27 вересня2022 року, до 27 вересня було достатньо вищенаведених документів) Один із документів що підтверджують догляд(утримання) особи що супроводжується:

- документів, що підтверджують спільне проживання (їх задеклароване або зареєстроване місце проживання (перебування) збігається із задекларованим або зареєстрованим місцем проживання (перебування) їх батьків чи батьків дружини (чоловіка),

або

-здійснення догляду за своїми батьками чи батьками дружини (чоловіка), що підтверджується актом встановлення факту здійснення догляду за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка),

або

-документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд.

Питання в тому,якщо мама повернеться через деякий час додому,а він залишиться,то чи буде проблема при офіційному працевлаштуванні?Якщо потрібно буде оформлення на роботі через їх поліцію,то чи не буде це проблемою?

Згідно з п.2-1 постанови КМУ №57 від 27 січня 1995 р. "Про затвердження Правил перетину державного кордону громадянами України" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/57- 95-п#Text), громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, зазначені в абзацах третьому — сьомому, дев'ятому та десятому цього пункту, які супроводжували осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю, осіб, які потребують постійного догляду, або дітей, визначених пунктом 2-2 цих Правил виїзду за межі України зобов'язані повернутися до України не пізніше повернення на територію України осіб, яких вони супроводжували. Таким чином, встановлене зобовʼязання повернутися раніше ніж мати або разо з матірʼю.

Відповідальність за порушення цієї норми, станом на сьогодні не встановлено, однак можливо передбачити(в законодавстві не підтверджено), що у разі її порушення, повторно на цій підставі виїхати буде неможливо. Якщо ж норму не порушувати, то виїжджати можливо разом з матірʼю необмежену кількість.

Слід зауважити, що порушення законодавства про мобілізацію та порушення перетинання кордону неможливо(204-1,210-1 КУпАП, ст.ст.336 та 337 КК), оскільки особа перетинає кордон згідно чинного законодавства (Постанови№57) та звільнений від мобілізації відповідно до абз.11 ч.1 ст. 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text).

Слід зазначити, що повернення громадян України на територію України не обмежується, так згідно п.7 постанови КМУ №57 від 27 січня 1995 р. "Про затвердження Правил перетину державного кордону громадянами України", громадяни в'їздять в Україну без будь-яких обмежень. Також, мати  необмежена у кількості перетинання кордону та для неї не передбачено жодної відповідальності за порушення Правил особою, що її супроводжує.

Згідно вимог чинного законодавства, порушення постанови КМУ №57 від 27 січня 1995 р. "Про затвердження Правил перетину державного кордону громадянами України" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/57- 95-п#Text), жодним чином не впливає на працевлаштування , ані в Україні, ані за кордоном. Тому порушення вищенаведеної норми не є проблемою для влаштування на роботу.

Для працевлаштування в Україні, необхідно надати військово -обліковий документ(тимчасове посвідчення військовозобовязаного або військовий квиток).

Згідно ст.24 КЗпП, при укладенні трудового договору громадянин зобов'язаний подати паспорт або інший документ, що посвідчує особу, трудову книжку (у разі наявності) або відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, а у випадках, передбачених законодавством, - також документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію), про стан здоров'я, відповідний військово-обліковий документ та інші документи.

Згідно п.37 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов’язаних(Постанова КМУ №921 - https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/921-2016-п#Text), З метою ведення персонального обліку призовників і військовозобов’язаних на державні органи, підприємства, установи та організації покладається виконання таких заходів: перевірка у громадян під час прийняття на роботу (навчання) наявності військово-облікових документів (у військовозобов’язаних - військових квитків або тимчасових посвідчень, а у призовників - посвідчень про приписку до призовних дільниць). Приймання на роботу (навчання) призовників і військовозобов’язаних здійснюється тільки після взяття їх на військовий облік у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, а також у разі перебування на військовому обліку в СБУ та Службі зовнішньої розвідки.

Якщо у Вас виникнуть додаткові питання можете звертитися на пошту lexfirmgp@gmail.com або за допомогою месенджерів(0951856806).

Дякую за звернення, буду вдячний за відгук.

Якщо подобається, тисни кнопку
Не нашли ответа на свой вопрос? Тогда задайте платный или бесплатный вопрос
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram