Відстрочка від мобілізації

Добрий день!
Питання: Дружина інвалід 3 групи, батьки дружини пенсіонери, є дитина 18 років, яка навчається. Чи актуальна відстрочка від мобілізації?
Хочу почути повністю роз`яснення.
10.07.2023 11:51 557

Консультация исполнителя

Богдан Пересада
Адвокат Київ
На портале: 2 года
300 отзывов (299 +) (1 -)
Консультации: 996
Топ 3 специализации:
  • Військове право
  • Кредити банків
  • Цивільне право

Доброго дня.

 

Відповідно до абзацу одинадцятого частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», не підлягають мобілізації військовозобов’язані:

«які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати».

 

Тобто, для того аби не підлягати мобілізації, потрібно щоб не було інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону утримувати дружину.

Такими особами можуть бути:

  • повнолітні діти дружини;
  • батьки дружини;

 

Батьки дружини.

 

Відповідно до частини першої статті 198 Сімейного кодексу України батьки зобов'язані утримувати своїх повнолітніх непрацездатних дочку, сина, які потребують матеріальної допомоги, якщо вони можуть таку матеріальну допомогу надавати.

Однак, є нюанс, обов’язок такого утримання виникає якщо особа, потребує матеріальної допомоги та вони можуть таку матеріальну допомогу надавати.

 

Якщо ж батьки дружини є пенсіонерами, то вони не вважаються працездатними особами, й відповідно, не можуть входити в число «інших працездатних осіб».

Відповідно до статті 1 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» непрацездатні громадяни - особи, які досягли встановленого цим Законом віку, що дає право на призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, та дострокової пенсії, або особи з інвалідністю, у тому числі діти з інвалідністю, а також особи, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника відповідно до закону.

 

Повнолітні діти дружини.

 

Повнолітні діти зобов’язані утримувати своїх батьків.

Це передбачено частиною першою статті 202 Сімейного кодексу України:

повнолітні дочка, син зобов'язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги.

Відповідно до пункту 16 частини першої статті 1 Закону України «Про зайнятість населення» працездатні особи - особи віком від 16 років, які проживають на території України і за станом здоров'я здатні до активної трудової діяльності.

Тут знову ж таки є нюанс, обов’язок такого утримання виникає якщо особа, потребує матеріальної допомоги.

 

На мою думку, ключовим у вказаних нормах щодо обов’язку інших осіб утримувати вашу дружину є те чи потребує вона матеріальної допомоги.

Я вважаю, що якщо дохід особи більше ніж прожитковий мінімум, то не можна вести мову про те, що така особа потребує матеріальної допомоги.

Дружина вважається непрацездатною особою.

Станом на сьогодні встановлено такі прожиткові мінімуми:

  • для працездатних осіб - 2684 гривні;
  • для осіб, які втратили працездатність - 2093 гривні.

 

Якщо пенсія/дохід дружини є більшим за мінімум встановлений для осіб, які втратили працездатність, то я вважаю, що не можна вести мову про те, що вона потребує матеріальної допомоги, й відповідно, в інших працездатних осіб не виникає обов’язку її утримувати.

 

Таким чином, якщо пенсія/дохід дружини більше за відповідний прожитковий мінімум, то на мою думку, Ви не підлягаєте мобілізації.

 

Також, відсутність потреби у матеріальній допомозі можна буде доводити заявою дружини про те, що вона не потребує матеріальної допомоги.

 

Інше питання, як до такої аргументації буде відноситись військкомат. Наразі відповідь на це питання дати не можна. Практики застосування нових норм поки немає.

Ви маєте бути готовим відстоювати свої права.

 

За наявності додаткових питань чи уточнень пишіть в телеграм 0995325351.

 

Буду вдячний за залишений відгук.

Бажаю Вам всього найкращого!

Якщо подобається, тисни кнопку
Не нашли ответа на свой вопрос? Тогда задайте платный или бесплатный вопрос
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram