Можно ли вернуть деньги по страховке ?

Здраствуйте! как вернуть деньги по украинской страховке ? оформлял в приват24 , оплачивал 12 месяцев, сейчас я в окупации, страховку я разорвал, я могу вернуть деньги которые оплачивал для страховки ? если сейчас я обращусь в больницу по страховому случаю, украинская страховка не сработает.

18.07.2023 20:01 234

Консультация исполнителя

Андрей Карпенко
Адвокат Київ
На портале: 4 года
172 отзывы (171 +) (1 -)
Консультации: 940

Вітаю!

Сам факт війни або воєнний стан, який діє з ранку 24 лютого 2022 року донині, не можуть бути причиною відмови у страховій виплаті.

Правовий режим воєнного стану хоч і передбачає можливість обмеження конституційних прав і свобод людини та громадянина, прав і законних інтересів юридичних осіб, але не впливає на чинність правочинів, зокрема договорів страхування.

Тобто всі права й обов’язки сторін, що уклали такий договір, залишаються чинними. Та є нюанси.

Війна – це форс-мажор (обставини непереборної сили), що окремо засвідчила Торгово-промислова палата України, видавши 28 лютого відповідний лист.

Форс-мажор завжди прописується в договорах страхування, і сторони можуть посилатися на цей пункт, як на підставу для звільнення їх від відповідальності за невиконання умов договору.

Проте такі обставини не звільняють жодну зі сторін від зобов’язань по договору. Форс-мажор може вважатися лише законною підставою для відстрочення виконання обов’язку без жодної відповідальності за це, наприклад, у вигляді штрафів чи пені.

Тобто страхова компанія, посилаючись на форс-мажорні обставини, може затримати виплату, але зобов’язана її здійснити, як тільки дія цих обставин на неї припиниться.

У принципі, це працює й у зворотний бік: посилаючись на форс-мажор, застрахована особа може не робити страхові внески, але зрештою їх доведеться сплатити.

Чому страхова компанія може відмовити у виплаті під час війни?:

До невичерпного списку причин, які діяли у мирний час, тобто ті, що передбачені частиною 1 статті 991 Цивільного кодексу та частиною 1 статті 26 Закону «Про страхування», додаються цілком об’єктивні причини, пов’язані з бойовими діями.

Класичним винятком в українських і міжнародних договорах страхування є пошкодження або майнові збитки, які відбулися внаслідок воєнних дій чи знарядь війни. Для таких ризиків існує окремий страховий продукт, але він непопулярний через високу вартість.

Все, що стосується куль, ракет, мін, осколків, ударних хвиль тощо і пошкоджень/поранень, спричинених ними, автоматично потрапляє в категорію винятків. За таких умов страхова компанія гарантовано відмовить у виплаті.

Окрім того, договори страхування не діють у зоні проведення бойових дій і на тимчасово окупованих територіях. Це стало нормою українського страхового ринку з 2014 року, коли російсько-українська війна тільки розпочалася.

До 24 лютого страховики керувалися розпорядженням Кабінету міністрів, де був визначений чіткий перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та тих, що розташовані на лінії розмежування.

Наразі ж ситуація на фронті постійно змінюється. Перелік територій, де ведуться бойові дії, формує Державна служба з надзвичайних ситуацій (ДСНС). Тому питання дії договорів страхування в тому чи іншому населеному пункті може бути предметом спору зі страховиками.

Якщо Ваша лікарня й надалі працюють з електронною системою  охорони здоров’я (медичні працівники й надалі мають доступ до ведення електронних медичних записів, мають можливість відображати ці записи в актуальному стані - вони отримують оплату за медичними записами, тобто за фактично наданими послугами) Ви мали можливість отримати медичні послуги за страховкою.

В 2023 році НСЗУ укладали договори з медичними закладами, що функціонують в районах активних бойових дій і на тимчасово окупованих територіях за окремими пакетами. І якщо в 2022 року між НСЗУ і такими надавачами у договорах фіксувалося поняття "форс мажор»" яке давало  можливість медичним закладам не надавати ту чи іншу звітність, то в 2023-му договори вже було укладено без застосування такого пункту. За звітами НСЗУ може вчасно та повною мірою здійснювати оплату за вже надані послуги.

1. ОТРИМАТИ ГРОШІ ВІД СТРАХОВИКА ЗА ПЕРІОД ДІЇ СТРАХОВКИ (ПІСЛЯ 24.02.2022) ЗАРАЗ НЕМОЖЛИВО. 

В ПОДАЛЬШОМУ (ПІСЛЯ ДЕОКУПАЦІЇ) ВИ ЗМОЖЕТЕ ВІДСТОЮВАТИ СВОЇ ПРАВА В СУДОВОМУ ПОРЯДКУ. 

2. ПІСЛЯ РОЗІРВАННЯ ДОГОВОРУ СТРАХУВАННЯ ВИ НЕ МОЖЕТЕ ВИМАГАТИ ОПЛАТИ СТРАХОВОГО ВИПАДКУ.

ЯКЩО Б СТРАХОВКА У ВАС ЗАРАЗ ДІЯЛА, А ВАША ЛІКАРНЯ УКЛАЛА ДОГОВІР ІЗ НСЗУ, ТО ВИ ОТРИМАЛИ БИ ЛІКУВАННЯ ЗА СРАХОВКОЮ.

Якщо подобається, тисни кнопку
Не нашли ответа на свой вопрос? Тогда задайте платный или бесплатный вопрос
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram