Звільнення з військової служби

Доброго дня, я військовий по мобілізації з 06.04.2022, з листопада 2022р. знаходжуся в Донецькій області і виконую бойові завдання на позиціях (0),ситуація наступна 26.07.2023, в мене загинув рідний брат, виконуючи бойове завдання  в Запорізькій області, в Гуляй Полі , на підставі цього я написав рапорт, на звільнення відповідно до поправок прийнятих до ЗУ, мій батальйон зараз переходить в іншу бригаду, відповідно під інше командування( зараз є Ок Захід), в стройовій мені сказали що краще почекати з поданням рапорту, так як коли прийде рішення, нас вже не буде в цій бригаді і буде інше командування, тобто документи будуть недійсними, треба буде все подавати заново, отож мої запитання: 1. Чи дійсно треба чекати поки перейдем в іншу бригаду, чи мене обманюють і можна звільнятися вже адже рапорт я пишу на комбата, а не на комбрига? 2. Чи мають право мене посилати на позиції виконувати бойові завдан( тобто чи я якось захищений законом, тому що на позиціях загинув брат)? 3. Рапорт я подав в стройову ще 09.08.2023 як я можу дізнатися чи заєрестрували вони його, бо там кажуть що він на підписі у комбата, але я не дуже вірю?

13.08.2023 18:40 575

Консультация исполнителя

Андрей Карпенко
Адвокат Київ
На портале: 4 года
172 отзывы (171 +) (1 -)
Консультации: 940

Вітаю!

Верховна Рада внесла зміни до Закону "Про військовий обов'язок і військову службу", розширивши підстави звільнення з військової служби у період воєнного стану.

Ухвалення Закону "Про внесення змін до статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" щодо розширення підстав звільнення з військової служби деяких категорій громадян в період воєнного стану" (№8009) підтримав 291 парламентарій.

Документом встановлюється, що мобілізовані військовослужбовці та контрактники можуть звільнятися зі служби під час воєнного стану, якщо їхні близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дід, баба, брат або сестра) загинули чи зникли безвісти під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час повномасштабної війни.

Звільнення з військової служби відбувається за наявності законних підстав шляхом написання рапорту військовослужбовцем, який подається по команді.

Складність виникає в тому, як зафіксувати момент подачі цього рапорту. Є два варіанти. Перший варіант — рапорт із підтверджувальними документами про наявність необхідних для звільнення підстав просто приймають на руки і не зазначають ні вхідного номера, ні підпису посадової особи, яка прийняла рапорт. Забрали і десь поклали в шухляду. Другий варіант — у прийнятті рапорту просто фізично відмовляють, і у людини немає можливості його подати. Безпосередній командир або працівники канцелярії ухиляються від прийняття рапорту, мотивуючи або недоліками документів, або відсутністю підстав, або великою завантаженістю командира, що буває виправданим у відповідній обстановці. Але це є порушенням права військовослужбовця на звернення, яке йому гарантовано законом та дисциплінарним статутом.

ЯКЩО НА ВАШ РАПОРТ НЕ РЕАГУЮТЬ ТРЕБА СКАРЖИТИСЯ.

ПРАВО НА СКАРГИ НА БЕЗДІЯЛЬНІСТЬ КОМАНДУВАННЯ ВАМ НАДАЄ РОЗДІЛ V ДИСЦИПЛІНАРНОГО СТАТУТУ ЗС УКРАЇНИ.

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/551-14#Text

Дисциплінарний статут Збройних Сил України.

110. Усі військовослужбовці мають право надсилати заяви чи скарги або особисто звертатися до посадових осіб, органів військового управління, органів управління Служби правопорядку, органів, які проводять досудове слідство, та інших державних органів у разі:

прийняття незаконних рішень, дій (бездіяльності) стосовно них командирами (начальниками) або іншими військовослужбовцями, порушення їх прав, законних інтересів та свобод;

115. Вимоги до звернення військовослужбовця, порядок розгляду пропозицій, заяв та скарг, строки розгляду, права військовослужбовця під час розгляду заяви чи скарги, обов’язки командирів, органів військового управління щодо розгляду звернень військовослужбовців регулюються законодавством України про звернення громадян, нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України, Міністерства оборони України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України.

НИЖЧЕ НАВЕДЕНО КУДИ СКАРЖИТИСЯ, ЯКЩО ВАШ РАПОРТ АБО ЗАЯВУ БАТЬКА ДРУЖИНИ В ТЦКСП НЕ РОЗГЛЯДАЮТЬ:

http://vyhovna-robota.blogspot.com/p/blog-page_24...

ЗВЕРНІТЬСЯ ЗА ДОПОМОГОЮ ДО ВОЛОНТЕРСКОГО РУХУ "АДВОКАТИ ЗСУ":

https://armyinform.com.ua/2022/05/17/general-valer...

У будь-якому випадку ви маєте написати рапорт і підійти з ним до свого безпосереднього командира. Усно рапорт не варто подавати. Якщо відмовляються прийняти або не надали вам вхідний номер, ви можете надіслати поштою експрес-відправлення з описом вкладення. У цьому описі обов’язково зазначаються документи, які ви додаєте. Звісно, є технічне питання — як з окопу надіслати цей лист. У такому разі, коли відбувається ротація і люди виходять до цивілізації, де є поштовий зв’язок, ви укладаєте договір з адвокатом. Це все робиться дистанційно, адвокат або вам надсилає договір у роздрукованому вигляді і ви підписуєте, або навпаки — ви роздруковуєте, підписуєте і надсилаєте адвокату. В такий спосіб ви уповноважуєте адвоката здійснювати ваше представництво — писати звернення у ваших інтересах до вашого командування. Якщо у вас не приймають рапорт по команді, ви маєте право звернутися до вищого начальства. Саме таким чином ваш представник має право подати такий рапорт поштою на вашу військову частину. Важливо знати юридичну адресу вашої  стройової. Інколи бувають випадки, коли військові частини або розформовані, або їхнє юридичне місцезнаходження засекречене, тоді відправляємо такі рапорти на Генеральний штаб із супровідним листом, де пояснюємо, чому ми звертаємося не по команді, і просимо рапорт із додатками переслати на відповідну військову частину. Як свідчить практика, десь за 2-3 тижні рапорт доходить до свого адресата, і починаються відповідні процеси щодо розгляду рапорту військовослужбовця. Його викликають на співбесіду, розглядають документи, уточнюють, просять донести якісь документи для підтвердження того чи іншого факту.

Є положення закону, які підтверджують ваші підстави до звільнення. Ви проконсультувалися з адвокатом, який вам потрібен перелік документів. Але якщо військовий юрист частини каже вам, що потрібна ще довідка або ще акт, то не варто відмовлятися чи скандалити — краще надати той документ, який вимагають. Це пришвидшить ваше звільнення. Якщо надання якогось документа фізично неможливе або ви юридично не можете його виготовити, тоді є сенс писати скарги або звертатися до суду, який би зобов’язав військову частину розглянути ваш рапорт за поданими документами.

Якщо людина надсилає рапорт поштою, то обов’язково треба зберігати другий примірник опису вкладення, квитанції та власне рапорт. Дуже важливо зберігати той примірник рапорту, який ви подаєте. Його треба хоча б сфотографувати, якщо він у вас в одному варіанті. Тому що в разі необхідності подати скаргу або звернутися до суду треба додавати копію вашого рапорту, щоб під час розгляду питання була зрозуміла суть.

Спеціальні строки розгляду рапорту не визначені законом. У даному випадку ми керуємося загальними строками розгляду звернень громадян у 30 днів, який може бути збільшений ще на 15 днів, якщо розгляд рапорту потребує додаткового часу та узгодження. Що стосується звільнення офіцерів, це зазвичай 45 днів, тому що погодження відбувається на верхньому рівні командування. Важливо зафіксувати дату подачі рапорту, бо 30 днів будуть відраховувати саме від цієї дати. Якщо ви подали рапорт на руки, без вхідного номера і дати, а ваш адвокат подасть запит до військової частини з проханням повідомити результати розгляду рапорту, то цілком може прийти відповідь: у нас такий рапорт не зареєстрований. І тоді подавати треба наново. Отримання поштою рапорту відповідною військовою частиною можна відстежити за номером накладної поштового відправлення на сайті Укрпошти.

Військовослужбовець має законні підстави для звільнення, але при цьому йому відмовляють, навіть надають письмову відмову. Людина подає позов до суду на оскарження незаконної відмови, і в той час, коли розпочинається процес, військова частина вдається до хитрощів — цю людину переводять в іншу військову частину. Тобто на момент розгляду справи військовослужбовець служить вже в іншій військовій частині. У такому випадку суди відмовляють у задоволення позову, мотивуючи тим, що військова частина, до якої звернено позов, уже немає відношення до цього військовослужбовця. Акт індивідуальної дії є виконаним і оскарження в судовому рішенні не матиме ніяких правових наслідків. У даному випадку все починається знову — ви маєте подати рапорт на звільнення у новій військовій частині і, відповідно, знову проходити цю процедуру розгляду рапорту 30+15 днів, а потім, за необхідності, звертатися до суду. Чисто теоретично можна спробувати скасувати наказ на переведення до іншої військової частини, але практика тут ще не сформована. Думаю, що єдино правильний шлях — подавати рапорт у новій військовій частині.

ПИШИТЬ РАПОРТ ЗАРАЗ, А В РАЗІ ПІДПОРЯДКУВАННЯ ІНШІЙ ВІЙСЬВІЙ ЧАСТИНІ, ПИШИТЬ НОВИЙ РАПОРТ.

УКЛАДІТЬ УГОДУ З АДВОКАТОМ,  КОТРИЙ БУДЕ ЗАХИЩАТИ ВАШІ ІНТЕРЕСИ. 

ВІДМОВИТИСЬ ВІД ВИКОНАННЯ БОЙОВИХ ЗАВДАНЬ ВИ НЕ МАЄТЕ ПРАВА, АЛЕ РАДЖУ ПОДАТИ РАПОРТ ПРО ТЯЖКУ ПСИХОЛОГІЧНУ ТРАВМУ.

РАПОРТОМ ЗВЕРНІТЬСЯ ЗА ДОПОМОГОЮ ПСИХОЛОГІЧНОЇ СЛУЖБИ ЗБРОЙНИХ СИЛ УКРАЇНИ.

Військовий психолог — це фахівець, який вміє розпізнавати негативні психічні стани військовослужбовців та може надати кваліфіковану допомогу щодо збереженням психічного здоров’я особового складу. Вміє розпізнати проблеми у військовому колективі та забезпечити шляхи їх вирішення.

Головне завдання військового психолога — допомогти таким чином, щоб той виконував своє завдання на високому рівні. Військовий психолог оцінює морально-психологічний стан колективу та забезпечує його якісне функціонування для виконання завдань за призначенням.

З важливого — військовий психолог розуміється у розпізнаванні бойових психічних травм, впливові на морально-психологічний стан колективу та шляхах відновлення боєздатності особового складу.

Для будь-якого військовослужбовця морально-психологічна підтримка потрібна на всіх етапах його військової служби, адже зазвичай військова служба — це професія, яка несе в собі велике навантаження: як моральне, так і фізичне.

Досвідчений, компетентний психолог може провести якісну психологічну діагностику на наявність психологічної травми та її наслідків. Після цього він проводить психологічну роботу відповідно до Протоколу надання психологічної допомоги військовослужбовцям Збройних сил України в бойових умовах. Якщо військовослужбовцю не достатньо допомоги психолога, то його направляють на лікування у медико-реабілітаційні заклади.

ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЕЦЬ може звернутися самостійно у центр морально-психологічного забезпечення. Але у кожній військовій частині є групи контролю бойового стресу. У кожному підрозділі, батальйоні та загоні є свій психолог. Є заступник командира роти з морально-психологічного забезпечення.

Координати центру: https://web.facebook.com/CMASua/?_rdc=1&_rdr

Телефон центру: +380 44 454 7429

Якщо подобається, тисни кнопку
Не нашли ответа на свой вопрос? Тогда задайте платный или бесплатный вопрос
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram