Надмірна виплата допомоги на проживання внутрішньо переміщених осіб

Доброго дня, звертаюся до Вас за консультацією з такого питання. В квітні 2022 року, я з донькою виїхала з окупованої на підконтрольну територію. В цьому ж місяці подала через Дію заяву на отримання статусу ВПО. Довідку ВПО та виплати отримала тільки восени 2022 року, так як довгий це питання не вирішувалося органами соцзахисту. У липні 2022 року виїхала закордон. Листом з повідомленням повідомила органи соцзахисту про зміну місця проживання, але копії при собі не маю. Виплати отримувала до липня 2023 року. Потім їх було скасовано через внесені зміни до законодавства. В жовтні 2024 року  органами соцзахисту виявлено, що під час моєї реєстрації було допущено помилку в адресі тимчасового проживання ВПО. Через це, мені було надіслано листа про надання недостовірних даних та надмірну виплату допомоги. Наразі маю надати відповідь щодо спростування обставин, відповідно до яких прийнято рішення про передплату. Потребую консультації юриста.

28.10.2024 20:37 38

Консультация исполнителя

Неля Романенко
Юрист
На портале: 1 год
84 отзывы (84 +) (0 -)
Консультации: 264
Топ 3 специализации:
  • Кримінальне право
  • Військове право
  • Розлучення подружжя

Добрий вечір!

Відповідно до частини1 статті 1215 Цивільного кодексу України передбачає, що не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача;

У статті 1215 Цивільного кодексу України передбачені загальні випадки, за яких набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню.

Її тлумачення свідчить, що законодавцем передбачені :

- по-перше, якщо виплата відповідних грошових сум є результатом рахункової помилки особи, яка проводила таку виплату;

- по-друге, у разі недобросовісності набувача такої виплати.

При цьому правильність здійснених розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються, і відповідно тягар доказування наявності рахункової помилки та недобросовісності набувача покладається на платника відповідних грошових сум.

Вказаний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду України від 2 липня 2014 року у справі № 6-91цс14 та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 січня 2019 року у справі № 753/15556/15-ц.

правові висновки Верховного Суду обов'язкові до застосування судами, на рівні законів

Щодо спростування обставин та докази, які можна подати.
Заяви від нових власників квартири можна скласти і в ідеальному варіанті дійсно посвідчити нотаріально. Такої вимоги ніде не передбачено, тому як варіант можна підписати такі заяви в електронному форматі електронним підписом, що за законом буде прирівнюватись до власноручного підпису. Це найпростіший варіант.
 
Акт потрібно скласти, бажано щоб цей акт був засвідчений ОСББ або іншою обслуговуючою організацією. Це було б краще. Можна відразу звернутись в ОСББ з цим питанням, повинні бути бланки актів, які вони підписують.

Для уточнення деталей - напишіть в будь-який мессенджер 073 171 07 56. 

Успіхів!

Якщо подобається, тисни кнопку
Не нашли ответа на свой вопрос? Тогда задайте платный или бесплатный вопрос
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram