Вбивств висвітленне як самогубство

Доброго дня.Можливо  зможете допомогти у вирішенні ситуації яка склалась.В жовтні 2019 року мою маму вбив мій батько,та зініціював її смерть як самогубство шляхом повішення.Під час обстеження місця події правоохоронці віднеслись халатно до справи та порушили порядок збору доказів та допиту сівідків.А саме не допитали на місці події першого свідка який бачив матір в петлі.Його допитали в іншому місці.Як виявилося пізніше сусід бачив матір в іншому положенні на іншій мотузці та на 1,5 метра зміщену від того місця де бачили її поліція та ми.З ранку уоли сусіда погукав батько мовляв що жінка повісилась той прийшов але побачивши що на шиї немає зашморгу не став знімати її та заборонив робити це іншим.Сказав що так неможливо повіситись і пішов викликати поліцію.В цей час батько перевісив тіло на іншу мотузку у нього було близько 40 хв до того як туди приїхали рідні.Маму відвезли в морг де вона чотири дні лежала без холодильнику так як були вихідні дні.Експерт якиї дослідив тіло зробив це дуже швидко не приділивши належної уваги.Мою маму просто "списали" та через 1,5 доби закрили справу,мама навіть не була похована.Через прокуратуру ми добились відновлення цієї справи.Наразі маємо Затягування перешкоджання справу повністю підробили(переписали) включаючи підписи свідків.Батька не визнають підозрюваним.У нас є свідки які чули в ту ніч як між батьками був скандал і як батько в повній темряві тягнув через двір тіло.Є свідки які напередодні чули погрози про вбивств адресовані в сторону мами.Але їх не беруть до уваги.Наразі плануємо ексгумацію так як не довіряємо експерту що робив розтин.Можлив підскажете чи дасть нам щось ця ексгумація,і як нам добитися правди в цій ситуації?

23.01.2020 09:18 2066

Консультация исполнителя

Микола Лях
Юрист
На портале: 5 лет
125 отзывов (122 +) (3 -)
Консультации: 287

Доброго дня, шановний замовник консультації!


        При надходженні заяви чи повідомлення про злочин, на місце події направляється чергова слідчо-оперативна група. При виявленні трупа до її складу має входити судово-медичний експерт або лікар. Навіть у разі надходження повідомлень про факт смерті людини за місцем її проживання без ознак насильницької смерті або підозри на таку працівники органів Національної полції негайно виїжджають на місце події разом з лікарем або фельдшером, а за необхідності – з іншими спеціалістами. Ця вимога передбачена як нормами Кримінального процесуального кодексу України, так і відомчими нормативно-правовими актами. Так, у ч. 1 ст. 238 КПК установлено, що під час огляду місця події за наявності трупа участь судово-медичного експерта або лікаря є обов’язковою. Отже, закон вимагає залучення судово-медичного експерта до огляду трупа, проте при неможливості його залучення запрошується лікар будь-якої спеціальності. І доцільніше за все було б залучати патологоанатома або хірурга


  Алгоритм дій при виявленні трупа передбачено Порядком взаємодії між органами та підрозділами Національної поліції, закладами охорони здоров’я та прокуратури України при встановленні факту смерті людини, дивіться за посиланням  (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1299-17#n7).


 Цей нормативний документ визначає порядок дій працівників закладів охорони здоров’я, бюро судово-медичної експертизи, органів Національної   поліції і прокуратури.


   При повішенні, наприклад, рекомендовано таке: При здавлені шиї петлею (повішенні або задушенні петлею) необхідно звернути увагу на положення, в якому знаходиться труп, на відстань від стоп до поверхні, якщо труп висить у петлі, та від поверхні до місця прикріплення петлі, які предмети біля нього, на особливості петлі – матеріал, тип, кількість витків, розташування та тілі, відповідність странгуляційній борозні, на стан одягу, на наявність на тілі ушкоджень, їх характер і локалізацію, наявність слідів боротьби і захисту тощо. При задушенні петлею бажано зберегти вузол петлі, тому після огляду трупа (в разі необхідності) петлю передають слідчому як речовий доказ. Перерізують петлю на боці, протилежному вузлу, та скріплюють нитками. Якщо борозна слабо виражена, її необхідно сфотографувати.


    Особливості огляду місця події при виявленні трупа, що висить у петлі дивіться за посиланням у заяві (http://www.hniise.gov.ua/user_files/File/sbornik/2014/PDF/17.pdf.


Перечитайте ці посилання і все що на Вашу думку не зроблено, напишіть прокурору у заяві на ексгумацію


На мій погляд, судячи з Вашого опису подій, та показань свідків при попередніх їх опитуваннях,  у слідчих органів повинна була виникнути підозра про насильницьку смерть і тоді, згідно вищевказаного нормативного акту (пункт 5 розділ IV)  Обов’язково направляють для проведення судово-медичної експертизи трупи (частини  трупів) людей:


з ознаками насильницької смерті або підозри на таку смерть;


Чи була така експертиза проведена?  


Виникають ще й інші питання


Чи були у  Вашої матері підстави для самогубства, можливо вона сама вирішила піти з життя


Чи були у матері, якісь невиліковні захворювання, що могли спровокувати повішення  


Можлива причина у домашньому насильстві її чоловіком, тобто Вашим батьком, тоді, чому не притягувався батько за доведення до самогубства


  А тепер щодо Ваших питань



  1. Ексгумація.    


  Стаття 239 Кримінального процесуального кодексу України передбачає, що ексгумація трупа здійснюється за постановою прокурора.   


    Незважаючи на те, що методи досліджень значно поліпшились, одночасно і ускладнились,  очікувану відповідь можна і не одержати. Тому  рішення щодо проведення ексгумації залежить лише від Вас, та Вашого звернення до прокурора. У зверненні до прокуратури необхідно буде вказати всі обставини, що Вам відомі по цій справі, що на Вашу думку не було виконано слідством, і що Ви очікуєте в результаті ексгумації. До того ж вона Вам   обійдеться недешево.



  1. Як добитися правди в цій ситації?


Подавати скаргу на прокурора. Скаргу на поведінку прокурора потрібно подавати його керівництву.


        Складається вона в довільній формі, але велике значення мають посилання на нормативні акти та формулювання вимог.


    Справа в тому, що якщо ви просто пошлетесь в скарзі на порушення прокурором норм законодавства та попросите, наприклад, «втрутитись в ситуацію і захистити мої права», то нічого доброго з цього не вийде.


    Отримаєте звичайнісіньку відписку про те, що дії та бездіяльність прокурора під час досудового розслідування відповідно до вимог Кримінального процесуального кодексу можуть бути оскаржені слідчому судді або до суду. Тому вкрай важливо скласти скаргу так, щоб ні під яким соусом її не можна було видати за намагання оскаржити процесуальну діяльність прокурора. То на які ж нормативні акти необхідно посилатись в скарзі?


    Підстави для притягнення прокурора до дисциплінарної відповідальності визначені статтею 43 Закону України «Про прокуратуру». Ними є: невиконання чи неналежне виконання службових обов’язків; необґрунтоване зволікання з розглядом звернення; розголошення таємниці, що охороняється законом, яка стала відомою прокуророві під час виконання повноважень;порушення встановленого законом порядку подання декларації про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру; вчинення дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури; систематичне (два і більше разів протягом одного року) або одноразове грубе порушення правил прокурорської етики; порушення правил внутрішнього службового розпорядку; втручання чи будь-який інший вплив прокурора у випадках чи порядку, не передбачених законодавством, у службову діяльність іншого прокурора, службових, посадових осіб чи суддів, у тому числі шляхом публічних висловлювань стосовно їх рішень, дій чи бездіяльності, за відсутності при цьому ознак адміністративного чи кримінального правопорушення; публічне висловлювання, яке є порушенням презумпції невинуватості.


   Отже, для того, щоб ваша скарга не була марною, потрібно посилатись на наведені вище нормативні акти.


Щодо вимог, то вона має бути одна і чітко сформульована:


  Прошу притягнути працівника прокуратури _______________________________,  до дисциплінарної відповідальності, відповідно до статті 9 Дисциплінарного статуту прокуратури України . 


  Порада - Спочатку напишіть прокурору заяву на ексгумацію, а потім скаргу на його дії вже із включенням щодо відмови прокурора в ексгумації, якщо буде відмова.   


 З повагою Микола Лях

Якщо подобається, тисни кнопку
Не нашли ответа на свой вопрос? Тогда задайте платный или бесплатный вопрос
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram