У 1997 році я, мої батьки та стороння особа — Семененко А.А. — приватизували на чотирьох квартиру. У 2011 році, по смерті Семененко А.А., мій батько успадкував за заповітом 1/4 квартири, що належали їй. З цього приводу він отримав витяг про реєстрацію в спадковому реєстрі (документ 1), свідоцтво про право на спадщину за заповітом (документ 2), витяг про держреєстрацію прав власності з БТІ (документ 3). Таким чином, йому стала належати 1/2 квартири (1/4+1/4). Зараз, по смерті батька та відмови матері від спадку на мою користь, я мушу успадкувати за законом цю 1/2 квартири. Держнотаріус, що веде спадкову справу, сказав, що при видачі мені свідоцтва про право на спадщину за законом та внесенні квартири до Держреєстру речових прав він забере у мене згадані вище документи 1,2,3 (у мене залишиться лише свідоцтво про право на власність на чотирьох від 1997 року). Чи дійсно нотаріус має забрати ці документи, адже згідно п.2 статті 17 ЗУ №1952-15 вилучаються лише "документи, отримані із паперових носіїв інформації, що містять відомості про зареєстровані речові права до 01.01.2013,"— на мою думку, це лише документ 3, оскільки документ 1 не містить відомостей про квартиру, а документ 2 (свідоцтво про право на спадщину) не є "документом, отриманим з паперових носіїв" (витягом). Отже, які документи нотаріус має забрати у моєму випадку і чи мусить він видати мені довідку про перелік вилучених у мене документів?
При оформленні спадщини та видачі свідоцтва про право на спадщину нотаріус, в першу чергу, керується Законом України «Про нотаріат» та Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженим наказом Міністерства юстиції України № 296/5 від 22.02.2012 року.
Відповідно до частини восьмої статті 67 ЗУ «Про нотаріат», свідоцтво про право на спадщину на нерухоме майно, що підлягає реєстрації (крім земельної ділянки), може бути видане уповноваженою на це посадовою особою відповідного органу місцевого самоврядування спадкоємцям першої та другої черги за законом (як у випадку спадкування ними за законом, так і у випадку спадкування ними за заповітом) і за правом представлення на підставі правовстановлюючих документів та довідки зазначеного органу місцевого самоврядування з викладенням характеристики будівлі, на яку видається свідоцтво.
Главою 7 «Витребування відомостей і документів, необхідних для вчинення нотаріальної дії» Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженому наказом Міністерства юстиції України № 296/5 від 22.02.2012 року передбачено.
Копії (фотокопії) або витяги необхідних документів подаються заінтересованими особами або на їх прохання виготовляються нотаріусом чи іншим працівником нотаріальної контори або особою, яка перебуває у трудових відносинах з нотаріусом.
документів, які посвідчують право власності фізичних чи юридичних осіб на житловий будинок (частину будинку), будівлю, садибу, квартиру, садовий будинок, гараж, земельну ділянку чи їх частину, інше нерухоме майно, - якщо посвідчуються договори про заставу (іпотеку), оренду чи найм (позичку) житла, відчуження або оформлення спадщини на частку майна, а також якщо співвласники у спільній частковій (сумісній) власності мають один спільний документ, що посвідчує право власності на згадане майно, і один із них відчужує належну йому частку (чи частку від частки) або видається свідоцтво про право на спадщину на таку частку у разі смерті одного із співвласників; договорів про визначення чи зміну розміру часток у спільній частковій власності, а також договорів про порядок володіння та користування майном;
сертифікатів про право на земельну частку (пай) - при видачі свідоцтва про право на спадщину;
свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів, технічних паспортів на транспортні засоби, інші самохідні машини і механізми - при посвідченні договорів про їх відчуження, заставу, оренду, позичку, при видачі свідоцтва про право на спадщину.
На копіях (фотокопіях) зазначених документів проставляється відмітка "згідно з оригіналом" з проставленням дати та підпису нотаріуса.
Якщо особа через свої релігійні переконання у встановленому законодавством порядку відмовилась від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, нотаріус перевіряє цей факт за відміткою у її паспорті.
У випадку засвідчення справжності підпису на заяві, примірник якої залишається у справах нотаріуса, копія документа, зазначеного в першому та другому абзацах цього пункту, долучається до примірника цієї заяви.
Відповідно до пункту 3.29 глави 10 «Видача свідоцтва про право на спадщину» Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженим наказом Міністерства юстиції України № 296/5 від 22.02.2012 року, у разі заведення спадкової справи та встановлення складу спадкового майна нотаріус надає спадкоємцю письмову довідку щодо переліку документів, необхідних для оформлення спадщини та видачі свідоцтва про право на спадщину, із зазначенням розміру плати за вчинення відповідних нотаріальних дій, яка визначена державним нотаріусом або щодо якої було досягнуто домовленості між приватним нотаріусом та спадкоємцем до заведення спадкової справи. Така довідка має бути підписана нотаріусом та скріплена його печаткою.
Згідно до пункту 4.12 глави 10 вказаного порядку, свідоцтво про право на спадщину видається за наявності у спадковій справі всіх необхідних документів.
Крім того, слід мати на увазі, що відомості про правові підстави (правовстановлюючі документи) на підставі яких здійснюється спадкування вносяться нотаріусом до свідоцтва про право власності.
При цьому, вилучення правовстановлюючих документів попередніх власників майна (спадкодавців) на підставі яких видається свідоцтво про право на спадщину є цілком логічним, оскільки відбувається перехід права власності на майно, а отже змінюється власник і попередні документи припиняють свою дію.
Таким чином, слід дійти висновку, що Ви маєте право на отримання необхідної довідки про перелік документів, вимоги та роз’яснення Вашого нотаріуса обґрунтовані і законні.
Гарного Вам дня!
За потреби звертайтесь.
З повагою,
Клименок Інна Олександрівна.
Клименюк Інно Олександрівно, щиро дякую Вам за ґрунтовну інформацію з приводу мого питання. Консультація, що Ви надали, виконана на високому професійному рівні і дійсно є корисною для мене. Спробую витребувати у держнотаріуса Кушніра О.Д. (друга Київська ДНК) письмову довідку щодо переліку документів, оскільки він мені її не надав, все сказав лише на словах, хоча відповіді на всі запити з ЦНАПу, БТІ, включно зі скан-копією нового техпаспорту на житло, я нотаріусу вже передала.
Дякую Вам за дуже приємний відгук! Завжди рада допомогти.