Доброго дня.
Читав, що вийшли оновлення, щодо перетину кордону, цікавить питання, планую виїхати за кордон, маю військовий квиток, не служив, виданий в 2010р у якому зазначено, що визначений непридатний до військової служби із зняттям з військового обліку за ст. 62-б розкладу хвороб, наказ моу від 2008р номер 402 і знятий з вій твого обліку. А на звороті вказано, що знятий з військового обліку пп 2 п 5 ст. 37 про військовий обов’язк та військову службу.
Також маю тещу у якої 2група інвалідності. Але я не є її опікуном (читав, що не мобілізують у кого родичі мають 1 та 2 група інвалідності), але вона з нами не планує їхати. Які потрібно підтверджуючі документи показати на кордоні?
Скажіть будь ласка чи випустять за кордон по одній із цих справ?
Доброго дня!
Так дійсно Постановою Кабміну України від 12 березня 2022 р. № 264 внесені зміни до Правил перетинання державного кордону громадянами України (Постанова Кабміну України № від 27 січня 1995 р. № 57).
Для деталізації роботи Адміністрація Прикордонної служби України видала лист від 17.03.2022 р. N 23-6855/0/6-22-Вих. В котрому ( в пункті 3 п/п. 1,2 та 7) зазначено, що :
Обмеження щодо заборони на період дії правового режиму воєнного стану виїзду за межі України громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років не застосовуються до осіб:
1) Які мають посвідчення про відстрочку від призову та повідомлення про зарахування на спеціальний військовий облік.
Підтверджуючими документами можуть бути: посвідчення про відстрочку від призову (бронь) + документи про відрядження.
2) Які мають висновок військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби у військовий час.
Підтверджуючими документами можуть бути: довідка військово-лікарської комісії про непридатність.
7) Зайняті постійним доглядом за особами, що його потребують, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.
Підтверджуючими документами можуть бути: довідка про отримання компенсації особі, зайнятій постійним доглядом за особами, що його потребують (може бути видана лише за зареєстрованим місцем проживання), рішення суду, довідка МСЕК.
Тобто, в даному випадку, при існування розладу здоров’я у чоловіка (віком від 18 до 60 років) Державна прикордонна служба в місті перетину кордону буде вимагати у Вас довідку військово-лікарської комісії про непридатність. В протилежному прикордонники мають підстави заборонити перетин кордону і це відповідає закону.
Також зазначений лист адміністрації Державної прикордонної служби стосується і перетину кордону з родичем інвалідом.
Що стосується тещи, то в данному випадку слід керуватися подпунктом 7 п. 3 вказаного листа ДПС.
Також щодо родичів – інвалідів згадаю в консультації Постанову кабінету міністрів України від 27 січня 1995 р. N 57 «Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України
Відповідно до п. 2-1 Правил
У разі введення на території України воєнного стану перетин державного кордону може здійснюватися:
особою з інвалідністю I чи II групи - у супроводі одного або обох батьків, на утриманні яких перебуває така особа з інвалідністю, дружини /чоловіка, повнолітніх сина/ доньки, їх дружини/ чоловіка (за наявності документів, що підтверджують родинні зв’язки та інвалідність);
особою з інвалідністю I чи II групи або іншою особою, яка потребує постійного догляду, - у супроводі особи, яка здійснює постійний догляд за зазначеними категоріями осіб (за наявності документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд, а у разі супроводу особи з нвалідністю I чи II групи - додатково документів, що підтверджують інвалідність).
Крім того (щодо переліку документів) особи з інвалідністю мають право перетинати державний кордон за наявності довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією (форма первинної облікової документації N 157-1/о) або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю" , "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю", в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики.
Ви зазначаєте, що «читав, що не мобілізують у кого родичі мають 1 та 2 група інвалідності», аналізуючи закон можливо казати, що це не зовсім так.
Дійсно відповідно до абзацу 5 підпункту "ґ" пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України «Про загальний військовий обов’язок» (в редакції Закону № 2122-IX від 15.03.2022):
Звільненню з військової служби з припиненням (розірванням) контракту, а військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом, звільняються з військової служби на підставах необхідності постійного догляду за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду.
Але ця норма закону стосується особливого періоду і не стосується періоду мобілізації (тобто повної мобілізації, з моменту введення воєнного стану - до оголошення демобілізації):
Підсумовуючи питання щодо опіки (догляду) тещі хочу зазначити, що воно потребує додаткової підготовки і аналізу. І в своїй консультації я розкрив положення закону, котре дозволить прийняти виважене та вірне рішення.
Якщо у Вас виникли додаткові запитання, звертайтеся [email protected] або за телефонами: 050 19-359-42, 067-940-63-00
З повагою
Адвокат Сергій РОГОЗІН
ДОДАТКОВО:
У випадку необхідності ознайомитися з вказаним листом Адміністрації ДПС України можу надіслати його у зручний спосіб.