Демобілізація інвалідів 3-ої групи

Я офіційно визнаний інвалід 3-ої групи, 24.03.2022 був мобілізований, чи можу я зараз, з огляду на зміни в законі про мобілізацію звільнитися?

27.07.2022 13:17 2558

Консультация исполнителя

Дмитро Дончак
Юрист
На портале: 4 года
750 отзывов (749 +) (1 -)
Консультации: 1900
Топ 3 специализации:
  • Діяльність фізичної особи підприємця
  • Військове право
  • Кредити банків

Добрий день.

Дійсно, в статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" вказано, що не підлягають мобілізації військовозобов’язані, визнані в установленому порядку особами з інвалідністю.

Але цей закон діє лише на військовозобов'язаних. Військовозобов'язаний - це особа, яка перебуває в запасі, і може бути мобілізована або призвана на військову службу.

З моменту мобілізації Ви втратили статус військовозобов'язаного і набули статус військовослужбовця. Військовослужбовець - це особа, яка перебуває на військовій службі. Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" не діє на військовослужбовців, тому підстави для Вашого звільнення зі служби потрібно шукати не в ЗУ "Про мобілізацію", а в статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу".

На жаль, в цій статті немає такої підстави для звільнення зі служби, як інвалідність. Тому для звільнення потрібно застосовувати підстави, наведені в пункті 2 частини 4 статті 26: Військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, звільняються з військової служби за станом здоров’я на підставах:

а) за віком - у разі досягнення граничного віку перебування на військовій службі;

б) за станом здоров’я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку;

в) у зв’язку з набранням законної сили обвинувальним вироком суду, яким призначено покарання у виді позбавлення волі, обмеження волі або позбавлення військового звання;

г) через такі сімейні обставини або інші поважні причини (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу):

- у зв’язку з вихованням дитини з інвалідністю віком до 18 років;

- у зв’язку з вихованням дитини, хворої на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитини, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, що підтверджується документом, виданим лікарсько-консультативною комісією закладу охорони здоров’я в порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, але якій не встановлено інвалідність;

- у зв’язку з необхідністю здійснення постійного догляду за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), що підтверджується відповідним медичним висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я;

- у зв’язку з наявністю дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи;

- у зв’язку з необхідністю здійснення опіки над особою з інвалідністю, визнаною судом недієздатною;

- у зв’язку з необхідністю здійснення постійного догляду за особою з інвалідністю I групи;

- у зв’язку з необхідністю здійснення постійного догляду за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд;

- військовослужбовці-жінки - у зв’язку з вагітністю;

- військовослужбовці-жінки, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також якщо дитина потребує домашнього догляду тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення нею шестирічного віку;

- один із подружжя, обоє з яких проходять військову службу і мають дитину (дітей) віком до 18 років;

- військовослужбовці, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років.

Перегляньте ці підстави - може і знайдете щось підходяще.

Скоріше за все, у Вашому випадку найвірогідніша підстава - звільнитися за станом здоров'я. Але для цього необхідно подати рапорт командиру військової частини та просити його направити Вас на ВЛК, і сподіватися що ВЛК встановить непридатність до військової служби.

Також слід зазначити, що у відповідності до ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", особи з інвалідністю період можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою і тільки за місцем проживання. Ця норма почала діяти з 15.03.2022 року, тобто вона вже була чинною на момент Вашої мобілізації.

Я не знаю деталей Вашої мобілізації - якщо Ви добровільно прийшли до військомату, або якщо прийшли за повісткою і підписали згоду, тоді порушень немає. Якщо ж Вас мобілізували без згоди, то це порушення законодавства - потрібно писати рапорт на ім'я командира частини та скаргу на Міноборони.

Також мені невідомо місце вашої служби - Ви повинні служити тільки по місцю проживання. В інакшому випадку це також підстава для написання як рапорту, так я скарги.

Ви можете написати мені на пошту ddmitr@ukr.net для уточнення цих важливих деталей, і можливо я  підкоригую свою відповідь.

З повагою, Дмитро Дончак.

Якщо подобається, тисни кнопку
Не нашли ответа на свой вопрос? Тогда задайте платный или бесплатный вопрос
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram