Маю таку ситуацію. Перебуваю з дітьми у Румунії більше 90 днів, отримали тимчасовий прихисток, але треба їхати у Бельгію. На запит у міграційній службі в Румунії отримала 2 різні відповіді, одна, що оскільки Румунія не в зоні шенгену, в Бельгії мені нарахують нові 90 днів. Інша, що мої 90 днів сплинули для всіх країн ЄС і в Бельгію мене не впустять. Ні один номер нашого посольства в Румунії і в Бельгії не відповідає, на пошту теж відповіді немає.
Шукаю хто може проконсультувати з цього питання з посиланням на офіційне джерело. Як я можу зараз переїхати до Бельгіі?
У Бельгії планую отримати прихисток новий. Тому що там планую вже залишитися до кінця війни.
Добрий день.
Стосовно строку перебування.
Згдіно ст.6 Шенгенського кодексу про кордони(зі змінами Постанови (ЄС) № 2016/399 від 09 березня 2016 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=CELEX%3A32013R0610), максимальна тривалість дозволеного короткотривалого перебування визначається як “90 днів протягом 180-денного періоду […]”. “Датою в’їзду буде вважатися перший день перебування на території держав-членів, а датою виїзду буде вважатися останній день перебування на території держав-членів".
Згідно офіційного сайту ради ЄС https://home-affairs.ec.europa.eu/schengen-borders-and-visa/schengen-visa_en та Постанови (ЄС) № 2016/399 від 09 березня 2016, безвізовий режим поширюється на територію держав-членів ЄС, Держави-члени ЄС, які є частиною території Шенген: Австрія, Бельгія, Чеська Республіка, Данія, Естонія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Греція, Угорщина, Італія, Латвія, Литва, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Польща, Португалія, Словаччина, Іспанія та Швеція. Держави-члени ЄС, у яких ще не в повному обсязі впроваджено Шенгенську нормативно-правову базу (тобто не є частиною території Шенген без внутрішніх кордонів): Болгарія, Хорватія, Кіпр та Румунія.
Згідно п.44 Постанови (ЄС) № 2016/399 від 09 березня 2016, Болгарія, Хорватія, Кіпр та Румунія входять до ЄС, однак не входить до Шенгенської зони(оскільки є певні вимоги, які вони зобовязані виконати для приєднання до Шенгенської зони).
Таким чином, перебування в Румунії не враховуватиметься при підрахунку днів перебування на території Шенгену, оскільки Румунія відповідно до Шенгенської угоди та Шенгенського кодексу про кордони не є державою-членом. Виходячи з вищевикладеного, Ви можете перебувати 90 днів на території Шенгену протягом 180 днів + перебувати 90 днів на території країн, що не входять до Шенгену(Болгарія, Хорватія, Кіпр та Румунія) протягом 180 днів. З урахуванням вищенаведеного у Вас немає перешкод у переїзді до Бельгії, оскільки строк перебуванні у Шенгенській зоні для Вас не сплив.
Стосовно тимчасового захисту.
Питання регулюється наступним документом - Імплементаційне рішення Ради (ЄС) 2022/382 від 4 березня 2022 року та Директивою ЄС 2001/55/ЕС.
ЄС гарантує, це надання тимчасового захисту в одній з країн-членів на вибір. ЄС і не забороняє надання тимчасового захисту громадянам України в другий раз, якщо в одній з країн-членів Євросоюзу його вже було надано. Це значить, що рішення про надання «другого» тимчасового захисту залишається за країною, до якої ви звернетесь. Як сказано в заяві Єврокомісії, це може відбуватись на дискреційній, тобто індивідуальній основі. Тому, якщо ви вже отримали тимчасовий захист в одній з країн ЄС і бажаєте ще раз отримати його в іншій, Ви можете звертатися до посольств країни(попередньо за розʼясненням), в яку прямуєте, у країні вашого перебування або вже безпосередньо у тій країні де бажаєте отримати тимчасовий захист.
Таким чином, рішенням Ради (ЄС) 2022/382 від 4 березня 2022 року та Директивою ЄС 2001/55/ЕС, не забороняється отримати тимчасовий захист, якщо його було отримано у іншій країні.
Якщо у Вас залишились додаткові питання можете звертитися на пошту [email protected] або за допомогою месенджерів(телефон у профілі).
Дякую за звернення, буду вдячний за відгук.
Направила запит до посольства Бельгії в Румунії, вони відповіли що 90 днів на всі країни ЄС, тобто щоб потрапити до Бельгії порадили мені відкривати візу Д. Як так?
Це не відповідає дійсності, крім вищенаведених норм, ЄС створили спеціальний калькулятор(https://ec.europa.eu/assets/home/visa-calculator/calculator.htm?lang=en) та розʼяснення(https://ec.europa.eu/assets/home/visa-calculator/docs/short_stay_schengen_calculator_user_manual_en.pdf) до нього в я зазначили, що перебування в Болгарії, Хорватії, Ірландії, Румунії, Кіпрі та Сполученому Королівстві не враховується, оскільки вони (ще) не є частиною Шенгенської зони без внутрішніх кордонів. У той же час країни, що не входять до ЄС, Ісландія, Ліхтенштейн, Норвегія та Швейцарія належать до Шенгенської зони; короткочасне перебування в цих країнах враховується при оцінці дотримання правила 90 днів / 180 днів. Якщо у Вас є питання звертайтесь у контакти, що зазначені внизу консультації.