Мій чоловік з першого дня в ТРО, зараз на передовій. Я з дитиною лечу закордон, в Україні залишається моя мама ( відмовляється з нами летіти). В мами третя группа інвалідності, їй скоро 80, перенесла операцію онко, погано ходить через хворі коліна, часті головокружіння, є діагноз невролога. Чи можна оформити, що моя мама потребує постійного догляду, і щоб догляд здійснював мій чоловік (зять), бо іншої родини нема? З чого почати, кого обійти, які документи потрібні?
Добрий день.
У відповідності до Закону України "Про соціальні послуги", Фізичні особи можуть надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг отримувачам соціальних послуг з числа членів своєї сім’ї, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права і обов’язки та є:
1. особами з інвалідністю I групи;
2. дітьми з інвалідністю;
3. громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями;
4. невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися;
5. дітьми, яким не встановлено інвалідність, але які є хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онко гематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежні), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги.
В вашому випадку- підходять пункти або 3, або 4.
Як оформити догляд - Подається заява в орган опіки та піклування. Заява про встановлення догляду і про отримання компенсації.
У відповідності до Постанови КМУ № 859 від 23.09.2020 року "Про затвердження порядку подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі", для призначення компенсації фізична особа, яка надає соціальні послуги, подає до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення сільської, селищної, міської ради такі документи:
1. заява про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі;
2. заява про надання компенсації;
3. заява про перерахування коштів із зазначенням рахунка в установі банку;
4. копія паспорта громадянина України;
5. копія ідентифікаційного коду;
6. декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї). У декларації також зазначається інформація про склад сім’ї заявника;
7. копія акту огляду медико-соціальною експертною комісією;
8. висновок лікарської комісії медичного закладу щодо потреби в догляді громадян похилого віку внаслідок когнітивних порушень;
9. висновок лікарської комісії медичного закладу щодо потреби в догляді невиліковно хворих осіб, які через порушення функцій організму не можуть самостійно самообслуговуватися і пересуватися.
За результатом розгляду документів приймається рішення про призначення Вашого чоловіка постійним доглядачем вашої мами, та дозвіл на отримання щомісячної компенсації від держави. Які недоліки цього варіанту: для встановлення постійного догляду вимагають надати довідку з роботи про середньомісячний дохід. Якщо цей дохід вище за певну суму (з розрахунку не більше ніж 2394 грн. на кожного члена сім'ї), то соцзахист відмовиться видавати довідку про отримання компенсації. В основному, найбільша складність для всіх при встановленні постійного догляду - це зафіксувати не більше ніж 2394 грн. доходу на кожного члена сім'ї. Не зможете "вкластися" в цей ліміт - не оформлять постійний догляд.
Що робити в такому випадку? Мабуть, скоріше за все єдиний варіант що залишається - це щоб ваша мама подала документи на зміну групи інвалідності. Якщо встановлять 2 групу інвалідності, то можна буде застосувати ст. 26 ЗУ "Про військовий обов'язок та військову службу" і звільнитися в запас.
Підставою для встановлення 2 групи інвалідності , зумовлені захворюванням, травмою або вродженою вадою, що призводять до значного обмеження життєдіяльності особи, при збереженій здатності до самообслуговування та не спричиняють потреби в постійному сторонньому нагляді, догляді або допомозі.
Критеріями встановлення 2 групи інвалідності є ступінь втрати здоров'я, що спричиняє обмеження у вираженому ІІ ступені однієї чи декількох категорій життєдіяльності особи:
Порядок дій для встановлення 2 групи інвалідності: мама повинна звернутися до сімейного лікаря; лікар направляє на обстеження в лікувальний заклад; після обстеження лікарсько-консультативна комісія робить свій висновок про доцільність встановлення 2 групи інвалідності; потім мама за направленням лікарсько-консультативної комісії лікувального закладу має право звернутися до МСЕК (медико-соціальна експертна комісія), яка встановлює групу інвалідності і видає свою довідку про встановлення 2 групи. На підставі цих документів вносяться зміни в пенсійне посвідчення.
Особисто я вважаю, що в даній ситуації отримати мамі інвалідність 2 групи, і таким чином звільнитися зі служби чоловіку - набагато більше шансів, ніж встановити постійний догляд.
Якщо залишились питання, або щось незрозуміло - пишіть на пошту [email protected]
З повагою, Дмитро Дончак.