Чи може мені відмовити військомат у виїзді на постійне місце проживання закордон, якщо у мене є рішення Державної Міграційної служби України про надання дозволу на виїзд на постійне місце проживання закордон?
Добрий вечір.
В даному випадку все залежить від того на якій стадії оформлення документі для виїзду за кордон.
З запиту не однозначно не зрозуміло ви отримали рішення про дозвіл на виїзд та поставили відмітку в паспортному документі про оформлення виїзду на постійне проживання (та відповідно знялись з реєстрації) чи лише отримали рішення ДМС про надання дозволу на виїзд та відмітки не маєте (та відповідно не знялись з реєстрації).
Відповідно до роз'яснення ДПС за посиланням (https://dpsu.gov.ua/ua/Peretinannya-derzhavnogo-kordonu-pid-chas-pravovogo-rezhimu-vonnogo-stanu-Pitannya-vidpovid/)
громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років які постійно проживають за кордоном можуть виїжджати за наявності відповідних відміток в паспортному документі,згідно ст. 4 ЗУ «Про порядок виїзду з України і в’їзду гр. України» якими можуть бути:
- відмітка міграційної служби в паспортному документі «Постійне проживання в «_________»/печатка «Оформлено виїзд на постійне проживання» ( назва країни і дата);
- відмітка дипломатичної установи України в паспортному документі «Постійне проживання «_________»/«Прийнятий на консульський облік» або довідка про перебування на консульському обліку, яка формується з використанням засобів відомчої інформаційної системи МЗС.
Таким чином, якщо вам на підставі рішення ДМС зробили відповідну відмітку в паспортному документі то у військомату дозвіл вам просити не потрібно та можна одразу виїжджати без попереднього відвідування військомату.
Але якщо, ви на стадії зняття з реєстрації та проставляння відповідної відмітки про оформлення виїзду на постійне проживання то без військомату вам не обійтись, так як для зняття з реєстрації (необхідна умова для завершення оформлення документів для виїзду) необхідно знятись з військового обліку (без зняття з обліку реєстратор не зніме з реєстрації місця проживання).
І в даному випадку, враховуючи ст. 37 ЗУ "Про військовий обов'язок та військову службу" дозволяти чи забороняти змінювати місце проживання в воєнний час є виключною компетенцією керівника військомату. При цьому законодавство не визначає які підстави для відмови або для задоволення вимоги про надання дозволу на зміну місця проживання та зняття з обліку, тому це на розсуд керівника військомату.
Таким чином, відмовити в зміні місця проживання та знятті з обліку керівник може, але повинен відмову обґрунтувати так як згідно з Конституцією України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Що як зазначив Верховний суд включає в себе необхідність обґрунтування посадовою особою свого рішення.
Бажаю успіху.