Описується алгоритм дії при зміні на підприємстві головного бухглтера та порядок документального оформлення цього.
Законодавством загального порядку прийняття-передачі справ не передбачено. На підставі ч. 3 ст. 8 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16 липня 1999 року № 996-XIV (з урахуванням змін та доповнень до нього) (надалі – Закон про бухоблік). можна зробити висновок про те, що прийняття-передача справ здійснюється в порядку, визначеному керівником підприємства.
Під час прийняття-передачі справ доцільно дотримуватися певної процедури, що супроводжується оформленням відповідних документів (наказ, акт прийняття-передачі, доповідні, бухгалтерські довідки тощо).
Дотримання цієї процедури і наявність таких документів дасть змогу відокремити діяльність "старого" і "нового" головбуха.
Доцільно призначати процедуру прийняття-передачі справ після завершення звітного періоду (кварталу, року), коли всі облікові процеси вже завершені, а звітність складена.
У цілому процес прийняття-передачі справ можна умовно розділити на такі етапи:
Наказ по підприємству повинен містити:
Зазвичай прийняття-передача справ включає перевірку:
Необхідно перевірити також документи поточного періоду, на підставі яких "новий" головбух буде складати звітність.
У процесі прийняття-передачі справ слід ознайомитися з особливостями бухгалтерського та податкового обліку підприємства. При цьому особливу увагу варто звернути на слабкі місця в його організації.
Якщо під час перевірки будуть виявлені порушення в порядку оформлення первинних документів, ведення обліку та складання звітності, слід зробити відповідні записи в акті прийому-передачі справ або скласти окремий документ.
По можливості, всі порушення повинні бути усунені до вступу на посаду "нового" головбуха.
У разі пропажі або знищення первинних документів, облікових регістрів і звітів керівник підприємства письмово повідомляє про це правоохоронні органи та наказом призначає комісію для встановлення переліку відсутніх документів і розслідування причин їх пропажі або знищення. Це передбачено пунктом 6.10 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року N 88 (з урахуванням наступних змін та доповнень до нього).
Після проведення всіх необхідних процедур оформляється акт прийняття-передачі.
Форму акта законодавством не встановлено, тому він складається в довільній формі.
В акті наводиться перелік (опис) переданих документів. Перелік (опис) може бути оформлений і окремим документом (як додаток до акта прийняття-передачі справ).
Акт підписують "старий" та "новий" бухгалтери, члени та голова комісії, а затверджує – керівник підприємства. Документ складається в 3-х примірниках: один залишається у бухгалтера, який передав справи, другий долучається до вищезазначеного наказу, а третій передається до бухгалтерії підприємства.