Вітаю!
1.
Відповідно до ст. 67 Господарського кодексу України відносини підприємства з іншими суб’єктами господарської діяльності, зокрема між замовником і підрядником, здійснюються на основі договорів.
Підрядна (стороння) організація — це будь-яка організація, установа, юридична особа, незалежно від форми власності та підпорядкування, яка на договірній основі виконує роботи на території вашого підприємства, але не є його відділом або структурним підрозділом.
Планування охорони праці на будівельних майданчиках регулюється Мінімальними вимогами з охорони праці на тимчасових та мобільних будівельних майданчиках, що затверджені наказом Міністерства соціальної політики України від 23 червня 2017 р. № 1050 (далі — Мінімальні вимоги, НПАОП 45.2-7.03-17).
Мінімальні вимоги:
Також, вимоги охорони праці на підприємствах, діяльність яких пов’язана із виконанням будівельно-монтажних робіт будь-якого типу, регламентуються ДБН А.3.2-2-2009 «Система стандартів безпеки праці. Охорона праці і промислова безпека у будівництві. Основні положення» (НПАОП 45.2-7.02-12).
Разом з тим це питання висвітлено іншими актами законодавства, зокрема:
Порядок допуску представників підрядника на територію замовника визначається укладеним між ними договором підряду (укладається у письмовій формі, за бажанням сторін — може бути посвідчено нотаріально).
В договорі мають бути чітко прописані пунктищодо відповідальності за безпечне виконання робіт на території замовника та за дотримання законодавства про охорону праці.
Після підписання договору перед початком робіт, всі представники підрядних організацій, які залучені до виконання робіт, проходять вступний інструктаж з охорони праці та навчання з правил промислової гігієни.
Враховуючи те, що підрядник несе відповідальність перед замовником за невиконання або неналежне виконання своїх зобов’язань за договором, недотримання порядку допуску (наприклад, невиконання заходів з безпеки праці підрядником або третіми особами, які ним залучаються) може вважатися порушенням умов договору та бути підставою для вжиття замовником санкцій передбачених умовами укладеного договору.
У разі проведення робіт підрядником на підставі договору із замовником координація робіт покладається на замовника, якщо інше не визначено договором (наприклад, координувати роботи може генеральний підрядник). Підрядниками можуть виступати як організації (юридичні особи), так й окремі громадяни (фізичні особи). Кількість підрядників необмежена законодавством.
Замовник і підрядник несуть відповідальність один перед одним за невиконання або неналежне виконання своїх зобов’язань за договором.
Залучення підрядника передбачає розроблення заходів з безпеки праці (охорони праці, пожежної безпеки, виробничої санітарії, екологічної безпеки).
Перед початком виконання робіт на території діючого підприємства або цеху замовник (підприємство) і генпідрядник за участю субпідрядних (підрядних) організацій зобов’язані скласти акт-допуск. Відповідальність за невиконання заходів, що передбачені актом-допуском, несуть керівники будівельно-монтажних організацій і діючого підприємства.
НПАОП 45.2-7.03- 17 встановлює такі вимоги до замовників:
– до початку виконання будівельних робіт на будівельному майданчику забезпечує складання плану з охорони праці будівельного майданчика;
– зобов’язаний не пізніше ніж за 30 календарних днів до початку виконання будівельних робіт направити у територіальний орган Державної служби України з питань праці попередню інформацію про виконання будівельних робіт;
– організувати управління з охорони праці на будівельному майданчику, виконання загальних заходів з охорони праці за пропозиціями координатора з охорони праці на стадії будівництва та виконання плану з охорони праці будівельного майданчика;
– організувати виконання підрядниками та фізичними особами вимог з охорони праці згідно з Мінімальними вимогами;
– співпрацювати з координаторами з охорони праці та враховувати в роботі зауваження, які ними надаються.
Вимоги до замовника будівництва викладені також в НПАОП 45.2-7.02-12 «Система стандартів безпеки праці. Охорона праці і промислова безпека у будівництві. Основні положення», зокрема:
– здійснювати допуск до виконання робіт лише тих субпідрядників (підрядників), які мають дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки;
– спільно з субпідрядниками (підрядниками), які залучаються до виконання робіт, розробити графік виконання сумісних робіт, заходи безпечного виконання робіт (ці заходи є обов’язковими для всіх організацій, які беруть участь у будівництві);
– перед початком робіт визначити небезпечні зони на будівельному майданчику та позначити їх відповідними знаками;
– координувати дотримання виконавцями вимог з охорони праці;
– контролювати дотримання працівниками субпідрядних організацій рішень із питань охорони праці;
– забезпечити унеможливлення допуску на об’єкт будівництва сторонніх осіб;
– забезпечити реєстрацію всіх осіб, які входять на об’єкт будівництва або виходять з нього.
Підприємство, відповідальне за виконання вимог охорони праці, також повинне позначити небезпечні зони на майданчику інформативними знаками.
Андрій, НАДЗВИЧАЙНО дякую Вам за деталізовану, обгрунтовану відповідь і (особливо) за наведені життєві приклади із судової практики!