Доброго дня!
Питання перетину кордону під час дії воєнного стану регулюється Правилами перетинання державного кордону громадянами України, які затверджені Постановою КМУ від 27 січня 1995 р. № 57.
Відповідно до зазначених Правил, під час дії правового режиму воєнного стану можуть виїхати за кордон військовозобов’язані, які мають одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи і супроводжують одного із таких батьків для виїзду за межі України, за наявності документів (їх нотаріально засвідчених копій), що підтверджують родинні зв’язки, інвалідність, а також документів, що підтверджують спільне проживання.
Отже, враховуючи норми законодавства, відповідаємо на ваші питання:
Чи можна перетнути кордон призовнику супроводжуючи особу з інвалідністю 2 групи ? - так, призовник чи військовозобов’язаний має право на перетин кордону для супроводу особи з інвалідністю 2 групи (у вашому випадку для супроводу батька дружини) при наявності відповідних документів.
Які документи потрібно для цього ? - для перетину кордону необхідно мати наступні документи:
- закордонні паспорти;
- документи по інвалідності батька дружини (пенсійне посвідчення батька дружини із зазначенням групи інвалідності. Довідка МСЕК не підходить для перетину кордону);
- документи, які підтверджують родинні зв’язки (свідоцтво про народження дружини та свідоцтво про шлюб);
- документи, які підтверджують спільне проживання. Якщо інвалід і супроводжуюча особа прописані за однією адресою, то надаються витяги про реєстрацію місця проживання (або довідка ВПО). Тобто, якщо Ви разом прописані з батьком дружини за однією адресою, то потрібно мати витяг з реєстру (можна отримати у ЦНАПі). Якщо адреси реєстрації різні, то необхідно отримати акт встановлення факту здійснення догляду за одним із батьків дружини. Акт встановлення факту здійснення догляду складається на підставі звернення особи з інвалідністю I чи II групи або особи, яка здійснює догляд, до органу місцевого самоврядування із заявою про здійснення особою такого догляду. Тобто, якщо прописка у вас за різними адресами, Вам потрібно звернутися із заявою до виконкому/сільради/держадміністрації для складання цього акту. До заяви про встановлення факту здійснення догляду потрібно надати наступні документи: копії паспортів; копію витягу про право власності; копію ідентифікаційного коду; копію посвідчення, яке підтверджує статус особи з інвалідністю; копію висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я (ЛКК) або МСЕК; копії документів, що підтверджують родинні зв’язки. Акт складається робочою групою із виходом за місцем проживання. Після чого підписується у виконкомі та надається заявнику. Отже, якщо прописка однакова - достатньо мати витяг з реєстру про місце проживання. Якщо прописка різна - лише акт встановлення факту здійснення догляду буде документом, який підтверджує спільне проживання.
Ніяких документів від ТЦК для виїзду за кордон непотрібно.
Який термін перебування дозволено за кордоном ? - термін перебування за кордоном залежить від країни, в якій перебуваєте. Зазвичай безвізовий режим передбачає право на перебування до 90 днів протягом 180-денного періоду (крім Великобританії та Ірландії).
Чи може особа з інвалідністю повернутся самостійно та чи вважатиметься порушенням з боку супроводжуючого не повернутися з даною особою ? - що стосується повернення особи з інвалідністю самостійно, то це звісно дозволено та не є порушенням. При цьому, відповідно до Правил перетинання державного кордону громадяни України чоловічої статі, які супроводжували осіб з інвалідністю, зобов’язані повернутися в Україну не пізніше повернення на територію України осіб, яких вони супроводжували. Тобто, обов’язок повернення не пізніше особи з інвалідністю передбачений законодавством, але при цьому не зазначені терміни такого повернення та немає жодної відповідальності за таке порушення - ні адміністративної, ні кримінальної. Якщо така відповідальність буде встановлена у майбутньому, то вона не може бути застосована до минулих подій, так як закон не має зворотньої сили в даному випадку.
Якщо у Вас є уточнюючі або додаткові питання можете написати на електронну пошту [email protected]
Будемо вдячні за відгук щодо отриманої консультації
Успіхів Вам!
Чітко, детально, дякую!