Добрий день!
1. Щодо квартири, придбаної у шлюбі. Тут може бути декілька варіантів, перший варіант, дійсно, це договір дарування з боку дружини на родича першого або другого ступеня спорідненості, зі згодою чоловіка. Але є простіший варіант. Відповідно до ст. 69 Сімейного Кодексу України, Дружина і чоловік мають право на поділ майна, що належить їм на праві спільної сумісної власності, незалежно від розірвання шлюбу. Договір про поділ житлового будинку, квартири, іншого нерухомого майна, а також про виділ нерухомого майна дружині, чоловікові зі складу усього майна подружжя має бути нотаріально посвідчений. Якщо за кордоном: то нотаріальне посвідчення у нотаріуса за кордоном та апостиль.
Відповідно, можна просто скласти договір про виділ дружині квартири як нерухомого майна. У подальшому, таким майном буде володіти дружина одноосібно.
2. Щодо квартири, яка ще у процесі будівництва. Відповідно до ст. 512 ЦКУ, передання права вимоги (цесія) є заміною кредитора в зобов'язанні шляхом передання ним своїх прав іншій особі за правочином. У данному випадку, чоловік може відступити свої права вимоги до забудовника на користь третьої особи (не дружини, бо це буде знову ж таки їх спільним майном без окремого договору). Про таку угоду треба буде повідомити забудовника у встановлений у відповідному договорі спосіб. Також потрібне посвідчення у нотаріуса та апостиль.