Закон України від 18.12.2024 №4158-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо загальнообов`язкового державного соціального страхування» відновив право сумісників на отримання допомоги по тимчасовій втраті працездатності як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом, у разі перебування потерпілого у трудових відносинах з іншими страхувальниками (у тому числі здійснення підприємницької чи іншої діяльності та одночасної праці на умовах трудового договору) за місцями роботи іншими, ніж місце роботи, на якому настав страховий випадок за соціальним страхуванням від нещасного випадку.
Для страхових випадків, які настануть з 04.04.2025 лікарняний оплачується як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом.
Але якщо на підприємстві, де настав нещасний випадок, роботодавець оплачує перші 17 днів непрацездатності, то інший роботодавець такої застрахованої особи оплачує лише 5 календарних днів, а оплату із шостого календарного дня здійснює вже ПФУ.
До 04.04.2025 оплата лікарняного за рахунок ПФУ проводиться лише за одним з місць роботи - основним або за сумісництвом (за умови надання вмотивованої відмови з основного місця роботи).
На жаль, у Законі не врегульовано питання «перехідних» лікарняних, тобто якщо лікарняний відкритий до 04.04.2025, але готовий до сплати після цієї дати. Чекаємо роз’яснень ПФУ.
Раніше отримати виплату лікарняних за сумісництвом працівник міг лише у разі відсутності такої допомоги за основним робочим місцем. Якщо працівник на час настання страхового випадку мав декілька робочих місць за сумісництвом, отримати допомогу по тимчасовій непрацездатності можна було лише за одним із них. Окрім того, працівник повинен був надати роботодавцю вмотивоване рішення про відмову у призначенні страхових виплат за основним місцем роботи.
Документами, необхідними для призначення страхових виплат за страхуванням у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, є електронні та паперові листки непрацездатності.
Особливість е-лікарняного сумісника – відображення в кабінеті страхувальника його цифрової копії, яка відрізняється від оригіналу порядковим номером копії, що додається до унікального номера е-лікарняного через крапку ХХХХХХ-ХХХХХХХХХХ-Х.1. «1» після крапки – є технічною інформацією про те, що це копія е-лікарняного, а застрахований працівник працює за сумісництвом. Номер копії не вважається складовою частиною унікального номера е-лікарняного. Тож при формуванні заяви-розрахунку для працівників за сумісництвом необхідно зазначати номер їхнього лікарняного до знака крапки.
Допомогу по тимчасовій непрацездатності можна призначати не лише на підставі оригіналу е-лікарняного, але і його витягу з Електронного реєстру листків непрацездатності (ЕРЛН).
Якщо страховий випадок оформлений паперовим листком непрацездатності, то підставою для призначення допомоги по тимчасовій втраті працездатності за сумісництвом є копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою (за наявності) за основним місцем роботи. Відмітка про засвідчення копії листка непрацездатності складається зі слів «Згідно з оригіналом» (без лапок!), найменування посади, підпису особи, яка засвідчує копію, зазначення її імені та прізвища, дати засвідчення копії.
Законом також передбачено можливість призначення страхових виплат застрахованій особі на підставі її заяви, поданої до ПФУ, якщо страхувальник не виконав свої обов`язки в частині нарахування та здійснення страхових виплат працівнику, якщо причиною цьому є:
- неможливість установлення місцезнаходження такого страхувальника;
- дія обставин непереборної сили в період дії воєнного чи надзвичайного стану.
Аудитор Сергій Гонтаровський