Чи може репетитор надавати послуги як ФОП на единому податку, чи тільки на загальній системі? Застосування РРО при отримані платежів через Liqpay (Ликпей)

Зараз працюю по КВЕД 85.59 інші види освіти (послуги репетітора) на 3 групі єдиного податку. Прочитала, що закон по Незалежну професійну діяльність включає викладацьку діяльність і передбачає загальну систему оподаткування. Чи можу я працювати як ФОП на єдиному податку?

Маю клієнтів в інших країнах, отримую платежі через Liqpay (iнтернет-екварінг) на мій розрахунковий рахунок в банку. Чи потрібно застосовувати РРО? Якщо було потрібно, а не використовувала, що потрібно робити зараз?

11.02.2020 11:06 32525

Консультация исполнителя

Ірина і Владислав Леонови
Адвокат
На портале: 5 лет
250 отзывов (249 +) (1 -)
Консультации: 807
Топ 3 специализации:
  • Сімейне право
  • Військове право
  • Цивільне право

ФОП, яка надає послуги репетитора, може обирати системи оподаткування: загальна чи спрощена.


При загальній системі оподаткування:


- потрібно мати реєстратор розрахункових операцій;


- ФОП на загальній системі оподаткування може займатися видами діяльності, які заборонені підприємцям на спрощеній системі;


- підприємець не має обмежень щодо кількості найманих працівників, обсягів реалізації та доходів;


- обсяг податків залежить від отриманого доходу. Тобто, якщо за звітний період немає заробітків, підприємець не сплачує платежі, крім єдиного внеску у розмірі не меншому за мінімальний страховий внесок. 


При загальній системі оподаткування сплачуються:


- ЄСВ;


- ПДФО (податок на доходів фізичних осіб) – 18% від чистого оподатковуваного доходу. Щоб його розрахувати, потрібно відняти від суми доходів документально підтверджені витрати, пов’язані з їх отриманням. 18% від цієї різниці – розмір ПДФО кожного окремого місяця;


- військовий збір – 1,5% від доходу, з якого справляється ПДФО.


При спрощеній системі оподаткування:


Репетитор  може перебувати на другій або третій групі єдиного податку. 


Таким чином, репетитор може проводити діяльність як фізична особа-підприємецьна єдиному податку. Переваги ФОП: трудовий стаж, офіційна довідка про доходи, та ін. 


Спрощена система має низку переваг перед загальною системою оподаткування



Стосовно незалежної професійної діяльності.


Згідно з пп.14.1.226 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу самозайнята особа – це платник податку, який є фізичною особою – підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником у межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.


Оподаткування доходів фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність здійснюється відповідно до положень статті 178 Розділу IV Податкового кодексу. 


Пунктом 178.1 ст.178 Податкового кодексу передбачено, що особи, які мають намір здійснювати незалежну професійну діяльність, зобов'язані стати на облік у контролюючих органах за місцем свого постійного проживання як самозайняті особи та отримати довідку про взяття на облік згідно із ст.65 Податкового Кодексу.


Облік фізичних осіб – підприємців, які провадять незалежну професійну діяльність відбувається у відповідності до вимог п.6.7 розділу 4 Порядку обліку платників і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 №1588 в редакції наказу Міністерства фінансів України від 18.03.2016 №375:


якщо фізична особа зареєстрована як підприємець та при цьому така особа провадить незалежну професійну діяльність, така фізична особа обліковується у контролюючих органах як фізична особа - підприємець з ознакою провадження незалежної професійної діяльності.


У такому разі фізична особа зобов'язана подати особисто (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) або через уповноважену особу до контролюючого органу за місцем свого постійного проживання заяву за формою №5-ОПП з позначкою "Зміни" та копію документа, що підтверджує право фізичної особи на провадження незалежної професійної діяльності, визначеного у розділі 1 пункту 6.7 Порядку №1588.


Таким чином, для ведення незалежної професійної діяльності Ви повині бути зареєстровані як самозаянята особа.


Для надання послуг по КВЕДу 85.59 Ви можете працювати як ФОП на єдиному податку.



Стосовно PRO


По 31.12.2020 р., по загальним нормам, є можливість не використовувати PRO, окрім деяких видів діяльності,  якщо дохід більше 1 млн грн.


Можна не застосовувати РРО по 30.09.2020 р.:


1.незалежно від обраного виду діяльності, якщо обсяг доходу протягом календарного року не перевищує 1 млн грн. Застосування РРО розпочинається з 1 числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення;


2.при продажу товарів і надання послуг фізособам-підприємцям, які належать до груп єдиного податку (ЄП), що не застосовують РРО. (пп. 296.10 ПК, п. 6 ст. 9 Закону про РРО).


З 01.10.2020 р. по 31.12.2020 р. додаються ще винятки, коли РРО обов’язковий завжди, але ваша діяльність не входить до переліку. 


З 01.01.2021 р. РРО обов’язковий незалежно від виду діяльності та обсягу доходу.(п. 296.10 ПК, п. 17 Закону від 20.09.2019 р. № 129).


Отже, до 31.12.2020 можете працювати без РРО, якщо річний дохід не перевищує 1млн.


Також звертаємо увагу на важливі моменти.


Якщо платежі навіть по виняткових роботах, послугах приймаються лише у безготівковій формі, то РРО не потрібен. Однак, врахуйте:


оплата платіжною карткою – це розрахункова операція і РРО потрібен;


оплата шляхом внесення грошей на рахунок через касу банку – це безготівкова операція для отримувача і РРО не потрібен;


переведення грошей з прямого рахунку платника (не з картки) на рахунок отримувача – безготівкова операція і РРО не потрібен. 


Якщо є додаткові питання - звертайтесь.


Успіхів Вам! 


Якщо подобається, тисни кнопку
Не нашли ответа на свой вопрос? Тогда задайте платный или бесплатный вопрос
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram