Щодо дарування нерухомого майна

Короткий огляд важливих положень договорів дарування нерухомого майна, де-які особливості цих правочинів.

06.04.2020 01:42 4791

Консультация исполнителя

 Договір дарування квартири або іншої нерухомості ( земельної ділянки, тощо) – один з найбільш популярних цивільних договорів, який укладається громадянами. Поняття і основні положення, що стосуються укладення таких договорів, регулюються главою 55 Цивільного кодексу України.


  За договором дарування одна сторона (дарувальник) передає або зобов'язується передати в майбутньому другій стороні (обдаровуваному) безоплатно майно (дарунок) у власність.


  Договір дарування нерухомої речі укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню. Але у обдаровуваного право власності на отриману в дарунок нерухомість виникне тільки після держреєстрації цього права . Ця процедура, як правило, провадиться під час оформлення договру дарування у нотаріуса, саме нотаріус, оплатно, вносить відомості про дарунок до Державного реєстру прав на нерухоме майно і надає витяг з нього.


  Договори про відчуження ( в нашому випадку-дарування) нерухомого майна посвідчуються за місцезнаходженням цього майна або за місцезнаходженням (місцем реєстрації) однієї із сторін правочину.


  Оформлюючи договір дарування нерухомого майна нотаріус перевіряє, чи відповідає зміст угоди справжнім намірам сторін, визначає дієздатність фізичних осіб, а також правоздатність та дієздатність юридичних осіб, які беруть участь у правочині.


  Укладання правочинів про перехід права власності на нерухоме майно, що підлягають державній реєстрації, відрізняється від інших угод тим, що сторони договору зобов’язані надати нотаріусу документи, які посвідчують право власності на предмет дарунку, та в свою чергу нотаріус обов'язково перевіряє наявність або відсутність заборони на відчуження цього майна, щодо наявності/відсутності інших речових прав на предмет договору.


Документи, які потрібні для укладання договору дарування:



  • правовстановлюючі документи на предмет договору( майно, яким обдаровують)-свідоцтво про право власності, свідоцтво про право на спадщину, договори купівлі-продажу/дарування/міни, довічного утримання і інші;

  • експертна оцінка ( за потреби);

  • витяг з Державного земельного кадастру відносно земельної ділянки, на якій розташований будинок;

  • довідка про зареєстрованих осіб у квартирі/будинку ( не ситосується даруванню земельної ділянки );

  • паспорти, ідентифікаційні коди сторін договору;

  • якщо майно набуте у шлюбі-письмова згода другого подружжя;

  • якщо є зареєстровані неповнолітні - дозвіл від опікунсьгої ради, якщо неповнолітні особа сторона договору - , то потрібна ще згода батьків на підписання ним такого договору;

  • документ, що підтверджує спорідненість сторін правочину, наприклад, свідоцтво про народження ( якщо сторони правочину першого та другого ступеню спорідненості, то оцінка майна не проводиться і податок не сплачується).


  Слід зазначити, що договір дарування можна визнати недійсним у разі недодержання в момент укладення договору стороною ( сторонами) таких вимог:


+ волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі;


+ правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним;


+ правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх дітей


  Також, у разі недотримання письмової форми правочину, вчинення під впливом помилки, обману, насильства, під впливом тяжкої обставини, тощо, недійсність такого правочину також встановлюється судом.


  Дарувальник має право вимагати розірвання договору дарування нерухомих речей чи іншого особливо цінного майна, якщо обдаровуваний умисно вчинив злочин проти життя, здоров'я, власності дарувальника, його батьків, дружини (чоловіка) або дітей.


  Якщо обдаровуваний вчинив умисне вбивство дарувальника, спадкоємці дарувальника мають право вимагати розірвання договору дарування.

Якщо подобається, тисни кнопку
Не нашли ответа на свой вопрос? Тогда задайте платный или бесплатный вопрос
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram