У статті 121 Земельного кодексу України визначено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах:
Приватизувати можна кожен вид ділянки один раз. Діти мають право на приватизацію з 14 років, за них заяву пишуть батьки. До речі, на отримані таким чином земельні ділянки не розповсюджується мораторій на продаж землі сільськогосподарського призначення. Власник має право поміняти цільове призначення. Це не складна процедура. Зміна цільового призначення — це не зміна власника. Якщо ви приватизували ділянку, а потім поміняли цільове призначення, ваше право на приватизацію все рівно залишається реалізованим. Ось є ділянка, ви її отримали і далі можете робити з нею що хочете: міняти цільове призначення, ділити, продавати… але ви своє право реалізували. Дуже важливо розуміти, куди потрібно звертатись аби приватизувати земельну ділянку, наприклад, основна помилка 50 % заяв, що подаються, у тому, в який орган їх подають.
Стаття 122 Земельного кодексу України чітко визначає, повноваження органів щодо передачі земельних ділянок у власність:
Отож, пропоную покрокову інструкцію реалізації права на приватизацію земельної ділянки.
Це потрібно робити самостійно, зайшовши на публічну кадастрову карту (-бажано зареєструватись у системі) та обравши в конкретному населеному пункті, чи за ним, вільну земельну ділянку, яка вас зацікавить. Зверніть увагу: усі земельні ділянки, які зайняті, — виділені синім кольором. Натиснувши на зафарбовану ділянку, також ви отримаєте інформацію щодо землеволодіння. Інші ділянки, не виділені кольором, можуть бути вільними, або наразі про них не внесли інформацію в кадастрову карту. Остання досі перебуває на стадії наповнення, яке ще триватиме 3-4 роки.
Стаття 118 Земельного кодексу України повністю описує процедуру отримання земельної ділянки у власність. Зокрема, першим кроком у цій справі є подання до відповідного органу (сільської, міської ради, райдержадміністрації тощо) клопотання (заяви).
У клопотанні зазначаються:
Отож згідно із статтею 118 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об’єкта вимогам:
Отримавши згоду від органів місцевого самоврядування, або «мовчазну згоду», приступаємо до наступного етапу — розробка проектів землеустрою, що передбачає звернення до землевпорядників. І тут виникає перший платіж у цій схемі отримання земельної ділянки — за послуги землевпорядника. Приблизна вартість таких послуг на сьогодні по Київській області — від 4000 до 10 000 грн.
Заключивши договір із землевпорядником, чи землевпорядною організацією, в якому варто обов’язково передбачити вартість послуг та строки виконання робіт. Результатом роботи землевпорядника має стати проект землеустрою.
В середньому термін виконання робіт триває 1 місяць.
Далі після узгодження проекту землеустрою з Держгеокадастром, узгоджений проект землеустрою потрібно передати до органів місцевого самоврядування із супроводжуючим листом, в якому вказати, що подається оригінал проекту землеустрою з проханням його затвердити. Суть цього затвердження полягає в тому, щоб орган, який передає земельну ділянку, переконався, що заява подавалась на цю земельну ділянку, проект і узгодження зроблені теж на цю ділянку. Сільрада не може зробити зауважень до затвердженого Держгеокадастром проекту, оскільки не є спеціалістом в землевпорядкуванні.
Згідно із статтею 118 Земельного кодексу, орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність. Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені у суді.
Отож, це заключний етап отримання земельно ділянки у власність. Для того, аби зареєструвати ділянку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно варто звернутись до нотаріуса та подати такі документи:
Витяг з Державного земельного кадастру можна отримати самостійно. Для цього потрібно зареєструватись на сайті у свій обліковий запис, знайти свою ділянку, натиснути на неї курсором та обрати пункт «Замовити Витяг про земельну ділянку», далі з’являється електронна форма заяви, яку необхідно заповнити.
Потрібно чітко виконати оці шість кроків, аби стати власником земельної ділянки.
Максим Чумаченко