Маю державний акт про право приватної власності на землю зразка 2002 року. Кадастровий номер поки що не отримувала. Сусід купив межуючу зі мною ділянку з будинком, на яку кадастровий номер вже був отриманий попереднім власником у 2014 році. Сусід хоче поставити нову огорожу,викликав землевпорядну організацію, яка (за моєї відсутності) поставила на моїй земельній ділянці межові знаки (очевидно у відповідності із сусідовим кадастровим номером), порушивши старі обмежувальні стовпчики 2002 року, у результаті зменшивши розміри моєї земельної ділянки, вказані у державному акті. Коли я звернулась до землевпорядників з метою отриманням кадастрового номера для своєї ділянки, вони надали мені новий графічний план, що не відповідає моєму державному акту, причому з боку вулиці огорожу сусід хоче перенести аж на чотири метри у мій бік (відповідно до межового знаку, який йому встановили). Які мої дії? як я маю захищати своє право? бо землевпорядники пропонують єдиний вихід - змиритись із встановленими сусідом новими межовими знаками!
По-перше, сусід не міг без Вашої згоди встановити межові знаки. В таких випадках алгоритм дій наступний: сусід завчасно повідомляє Вас про точний час і дату встановлення межових знаків. Якщо є підтвердження, що Ви знали про дату проведення процедури встановлення знаків, але не прийшли, тоді він має право встановити межові знаки без Вашої участі. Якщо ж він не повідомляв Вас письмово, тобто Ви не отримували рекомендованого листа, з повідомленням про дату і час встановлення меж земельної ділянки, то в такому разі дії сусіда незаконні. Ви маєте право звернутися до суду з вимогою скасувати затвердження землевпорядної документації (проект землеустрою).
Згідно з пунктом 3.12 Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, затвердженої наказом Державного комітету України з земельних ресурсів 18.05.2010 № 376, закріплення межолвими знаками меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється виконавцем у присутності власника (користувача) земельної ділянки, власників (користувачів) суміжних земельних ділянок або уповноваженою ним особою.
Отже, Вам потрібно звернутися до суду з позовною заявою про скасування державної реєстрації земельної ділянки шляхом виключення з Державного земельного кадастру відомостей про реєстрацію вказаної земельної ділянки.
Після скасування державної реєстрації земельної ділянки автоматично буде скасовний кадастровий номер, виданий сусіду. Після цього Ви зможете виготовити собі кадастровий номер у відповідності до дійсних розмірів Вашої ділянки.
В той же час, є ще один важливий момент: Ви пишете, що у сусіда старий кадастровий номер. Тобто, або старий номер виданий вірно, а сусід порушив межі, встановивши нові стовпчики - тоді моя схема працює. Або ж старий кадастровий номер виданий так, що вже в 2014 році хтось навмисно захопив частину Вашої ділянки. В такому разі процедура відновлення справедливості буде більш кропіткою. Потрібно буде оскаржувати документ, виданий в 2014 році, і просити суд поновити строки позовної давності, аргументуючи тим, що Ви раніше не знали і не могли знати про те, що Ваше право порушене.
Перший крок: звернутися до землевпорядної організації, яка має в штаті сертифікованого інженера-землевпорядника, та замовити виготовлення технічної документації. Вам нададуть письмову відповідь, де буде зазначено, що неможливо виготовити проект землеустрою по Вашому держакту із-за того, що Ваша ділянка частково накладається на ділянку сусіда.
Другий крок:надіслати в обласне ГУ Держгеокадастру запит про надання публічної інформації: коли, яким чином і на підставі яких документів видано кадастровий номер вашому сусіду.
Третій крок: На підставі отриманої інформації звернутися до суду.
В разі виникнення додаткових питань звертайтеся на пошту ddmitr@ukr.net або тел. 050-545-90-70
З повагою, Дмитро Дончак.