Виключення з військового обліку по зору

Здитинства маю діагноз: міопія високого ступеню, астигматізм. Проходив лікування. На правому оці було зроблено операції з метою зупинити зниження зору. Всі записи та медична картка залишилися на окупованій території.

У березні 2022 проходив ВЛК, де мені встановили ступінь придатності до військової служби "Придатний" (мене запитали які окуляри (-6,0 дптр) та скільки рядків я у них бачу).
Останнім часом зір почав знижуватись та я звернувся до лікаря у червні 2022 року. При перевірці зору у лікаря було встановлено:

Гострота зору по 0,05 на кожному оці;
OD Sph -9.00 дптр cyl -1.25 ax 180;
OS Sph -9.00 дптр cyl -1.25 ax 180;
При такій корекції гостота зору 1,0

Питання.
Чи є такий зір підставої для визначення ВЛК мене як непридатного до військової служби з виключенням з військового обліку при повторному проходженні ВЛК за власним бажанням у зв`язку з значним погіршенням зору.

07.06.2022 22:09 15355

Консультація виконавця

Добрий день.

Стосовно визнання непридатним з виключенням з обліку.

Згідно Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міноборони України від 14.08.2008  № 402(далі- Положення )(https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1109-08#Text),

№ з/п

Особи, які підлягають медичному огляду

Якою ВЛК проводиться медичний огляд

Графа Розкладу хвороб, ТДВ, за якими проводиться медичний огляд

1

2

3

4

10

Військовозобов'язані, які призиваються та проходять воєнні навчальні (перевірочні) та спеціальні збори осіб рядового та офіцерського складу; призиваються та проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період

ВЛК військових комісаріатів, гарнізонні (госпітальні) ВЛК

II, III (залежно від військового звання), ТДВ "Б", "В", "Г"

Стаття Розкладу хвороб

Назва хвороби, ступінь порушення функції

Контингенти, що проходять медичний огляд за графами розкладу хвороб

Графа I

Графа II

Графа III

Громадяни під час приписки до призовних дільниць та призову на строкову військову службу, вступу до військових навчальних закладів (крім льотного складу), військовослужбовці строкової військової служби

Громадяни, військовослужбовці, які приймаються, призиваються та проходять військову службу осіб рядового, сержантського та старшинського складу, прапорщики (мічмани)

Громадяни, особи офіцерського складу, які приймаються, призиваються та проходять військову службу осіб офіцерського складу, офіцери запасу, які призиваються та проходять військову службу за призовом осіб офіцерського складу

1

2

3

4

5

Стаття 31

Включено: розлади зору та сліпота Н53-Н54 (амбліопія, диплопія, сліпота та знижений зір одного, обох очей, порушення кольоровідчуття тощо)

а) гострота зору одного ока нижче 0,1 або його сліпота; відсутність очного яблука при гостроті зору другого ока 0,3 і нижче або гострота зору обох очей 0,2 і нижче

Непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку

б) гострота зору одного ока нижче 0,1 або його сліпота; відсутність очного яблука при гостроті зору другого ока 0,4 і вище або гострота зору одного ока 0,3 при гостроті зору другого ока від 0,3 до 0,1

Непридатні до військової служби в мирний час, обмежено придатні у воєнний час

Непридатність до військової служби або обмежена придатність визначається індивідуально

в) гострота зору одного ока 0,4 при гостроті зору другого ока від 0,3 до 0,1

Непридатні до військової служби в мирний час, обмежено придатні у воєнний час

Придатність до військової служби або обмежена придатність визначається індивідуально

г) дихромазія, аномальна трихромазія будь-якого типу

Придатні

Придатні

Придатні

 Згідно статті 31 Додатку №2 до Положення
про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України "Пояснення 
щодо застосування статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби"(https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1109-08/conv#n1526),

Для придатності до військової служби осіб, яких оглядають за графами I, II, III Розкладу хвороб, гострота зору для далі з корекцією повинна бути не нижче 0,5 на одне око і 0,1 на друге око або не нижче 0,4 на обох очах. У сумнівних випадках гострота зору визначається за допомогою контрольних методів досліджень.Особи, які користуються контактними лінзами, повинні мати окуляри, гострота зору в яких дає змогу забезпечити виконання службових обов'язків.

Під час корекції звичайними сферичними лінзами, а також у разі некоригованої анізометропії в оглянутих за графами I, II, III Розкладу хвороб ураховується гострота зору з практично стерпною корекцією, тобто з різницею в силі лінз для обох очей не більше 2,0 дптр. Корекція астигматизму будь-якого виду повинна бути повністю проведена циліндричними або комбінованими лінзами. 

В осіб, які вступають у ВВНЗ, гострота зору з корекцією, що не перевищує вказаної у ТДВ межі рефракції, визначається тільки за наявності в них короткозорості, простого або складного короткозорого астигматизму, а за інших причин зниження зору (у тому числі при далекозорості, далекозорому або змішаному астигматизмі) - без корекції.

Під час діагностики видів і ступенів зниження кольорового зору слід керуватися методичними вказівками до поліхроматичних таблиць або аномалоскопів.

Таким чином з урахуванням вищенаведеного, гострота зору кожного ока оцінюється з корекцією – тобто з окулярами чи контактними лінзами. Також враховується, наскільки сильна корекція потрібна і чи  є різниця між очима. Ваш зір підлягає коригуванню до 1 (одиниці), тому, на жаль,  підстав для визначення ВЛК Вас як непридатного до військової служби з виключенням з військового обліку немає.

рефрактометрією та перевіритися на предмет астигматизму

Стаття 30

Включено: порушення рефракції та акомодації Н52 (гіперметропія, міопія, астигматизм, анізометропія, пресбіопія та інше)

а) короткозорість або далекозорість будьякого ока в одному із меридіанів більше 12,0 дптр або астигматизм будьякого виду з різницею рефракції у двох головних меридіанах більше 6,0 дптр

Непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку

б) короткозорість або далекозорість будьякого ока в одному із меридіанів більше 8,0 дптр і до 12,0 дптр

Непридатні до військової служби в мирний час, обмежено придатні у воєнний час

Непридатність до військової служби або обмежена придатність визначається індивідуально

в) короткозорість або далекозорість будь-якого ока в одному із меридіанів більше 6,0 дптр і до 8,0 дптр або астигматизм будь-якого виду з різницею рефракції у двох головних меридіанах більше 3,0 дптр і до 6,0 дптр

Непридатні до військової служби в мирний час, обмежено придатні у воєнний час

Придатність до військової служби або обмежена придатність визначається індивідуально

г) короткозорість або далекозорість будь-якого ока в одному із меридіанів більше 3,0 дптр і до 6,0 дптр або астигматизм будь-якого виду з різницею рефракції у двох головних меридіанах більше 2,0 дптр і до 3,0 дптр

Придатні

Придатні

Придатні

ґ) стійкий спазм, парез або параліч акомодації на обох очах після безуспішного стаціонарного лікування

Непридатні до військової служби в мирний час, обмежено придатні у воєнний час

Придатність до військової служби або обмежена придатність визначається індивідуально

д) те саме після успішного стаціонарного лікування

Придатні

Придатні

Придатні

Вид та ступінь аномалії рефракції визначається за допомогою скіаскопії або рефрактометрії.У статті вказані ті ступені аномалії рефракції очей, установлені за умов циклоплегії, за яких гострота зору з корекцією не дає підстав для застосування статті 31 Розкладу хвороб, але характер та ступінь аномалії рефракції такі, що одержану гостроту зору слід визнавати нестійкою.

У разі, коли при вказаних у даній статті аномаліях рефракції за графами II, III Розкладу хвороб передбачена індивідуальна оцінка придатності до військової служби, вирішальне значення надається гостроті зору.

У разі стійкого спазму, парезу або паралічу акомодації потрібно проводити обстеження за участю невропатолога, терапевта та лікарів інших спеціальностей. Якщо спазм, парез або параліч акомодації зумовлені захворюваннями нервової системи, внутрішніх або інших органів, то постанова про ступінь придатності до військової служби приймається згідно з вимогами відповідних статей Розкладу хвороб.

При спазмі, парезі акомодації на одному або обох очах після безуспішного стаціонарного лікування придатність оглянутих до військової служби визначається залежно від гостроти зору з корекцією. При цьому постанова про непридатність до військової служби приймається тільки в тих випадках, коли гострота зору з корекцією відповідної виявленої аметропії менша за ту, яка передбачена статтею 31 Розкладу хвороб.

У разі стійкого паралічу акомодації на обох очах рішення про придатність до військової служби визначається залежно від функцій ока (гострота зору з корекцією поля зору).

До проходженням медичного огляду ВЛК у територіальному центрі комплектації та соціальної підтримки, необхідно взяти з собою всю медичну документацію(в т.ч. дослідження, бажано також висновок(довідку) лікаря про діагноз відповідно до дослідження(рефрактометрії)- за наявності можливо з зазначенням лікування). Також можете додатково прокунсультуватись зі спеціалізованим лікарем на предмет вищенаведеного. 

Ви можете повторно пройти ВЛК за рішенням військового комісара ТЦКСП(необхідно звернутися з заявою) або при оскарженні постанови(довідки) ВЛК

Відповідно до п.3.1 Положення, медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням військового комісара ВЛК військових комісаріатів.

Відповідно до п. 2.4.10 р. Положення постанова ВЛК (військово-лікарської комісії) регіонів може бути оскаржена до ЦВЛК (Центральної військово-лікарської комісії).   

Відповідно до п. 2.3.5 р. Положення, ухвали ВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку.  

Оскарження ухвали ВЛК регіонів:  

- Постанови ВЛК районного (міського) військового комісаріату переглядаються ВЛК військового комісаріату Автономної Республіки Крим, областей, міста;  

- переглядати або скасовувати постанови підлеглих ВЛК вправі ВЛК регіонів (постанова про придатність до військової служби колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення із Збройних Сил України вправі переглядати лише ЦВЛК);  

- Постанови будь-яких ВЛК можуть переглядатися в ЦВЛК.

Постанова про придатність до військової служби колишніх військовослужбовців у період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати лише ЦВЛК.

Порядок дій(процедура оскарження):  

1. Оскарження постанов ВЛК можливе шляхом їх оскарження до ВЛК вищого рівня, а саме:

• постанови ВЛК районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки можна оскаржити до ВЛК області або м. Києва;

• постанови будь-яких ВЛК має право переглядати Центральна ВЛК.

Тобто Ви для оскарження звертаєтесь, або до ВЛК області або до ЦВЛК(Київ). Для звернення: Центральна військово-лікарська комісію Збройних сил України (01133, м. Київ, вул. Госпітальна, 16, код ЄДРПОУ 08356179)

Для перегляду відповідного рішення (Постанови) медкомісії Вам необхідно подати до

У заяві необхідно вказати причини ініціювання перегляду, тобто з чим Ви не згодні з постановою районної ВЛК. Додати до заяви всі наявні документи, видані військово-лікарською комісією, рішення якої переглядається, додати результати попередніх обстежень, документів(медичної документації, дослідженьиа висновків з діагнозом від цивільних лікарів), що підтверджують Ваші захворювання.   За наслідками розгляду заяви може бути прийняте рішення про проведення повторного або контрольного медичного огляду з метою остаточного вирішення питання щодо придатності(тмчасової непридатності) до військової служби.  

2.(У разі необхідності) У разі незадовільної повторної ВЛК або відмови у її проведенні, звертатися необхідно до окружного адміністративного суду з позовною заявою про визнання протиправним та скасування рішення(Постанови ВЛК), відповідачем буде ВЛК районного ТЦКСП(військомату), судовий збір за подання позову - 992.40 грн.(сплачується до подачі позову).  Разом з позовною заявою(обовязково!) необхідно подавати клопотання про проведення судової медичної експертизи, оскілки суд самостійно не зможе визначити Вашу придатність. Позовна заява складається на підставі вимог ст.ст. 160-161 КАСУ(https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2747-15#Text)

Якщо у Вас залишились додаткові питання можете звертитися на пошту lexfirmgp@gmail.com або за допомогою месенджерів(0951856806).

Дякую за звернення, буду вдячний за відгук.

Якщо подобається, тисни кнопку