Доброго дня. Мій чоловік є комісований в 2014 р. За станом здоров‘я. А також зараз в нього знайшли грижу.
Ще мій батько (його тесть) є інвалідом 2 групи безстроково. Чи можуть його мобілізувати, і які документи потрібно в разі чого мати з собою у військоматі? (Враховуючи, що мій батько має висновок комісії по встановленій інвалідності, проте не подавав на пенсію по інвалідності і не має додаткових пільг та соц виплат)
Доброго дня.
Відповідно до абзацу одинадцятого частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», він не підлягає мобілізації на підставі того, що батько його дружини інвалід другої групи, а саме зазначено, що призову з мобілізації, не підлягають військовозобов’язані:
«які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи».
Тобто, він не підлягає мобілізації.
Мобілізувати його можуть лише за його згодою та лише за місцем проживання, це передбачено положенням згаданої статті:
особи з інвалідністю, а також особи, зазначені в абзацах четвертому - дванадцятому частини першої цієї статті, у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою і тільки за місцем проживання.
Якщо необхідно буде йти до військкомату, то із собою потрібно мати документи на підтвердження інвалідності батька дружини:
- документи про інвалідність батька дружини (або/або – довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою № 157-1/о, посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, пенсійне посвідчення по інвалідності, посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги по інвалідності, довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу;
- свідоцтво про народження дружини (де батько дружини вписаний її батьком);
- свідоцтво про шлюб з дружиною;
- якщо були зміни прізвищ чи імен потрібні будуть документи про це (простіше кажучи – щоб усі прізвища та імена сходилися і було зрозуміло, що це точно його дружина, а вона донька свого батька);
- копії паспортів та ідентифікаційних кодів (чоловіка, дружини та батька дружини);
- заява (лист у довільній формі) про те, що він не підлягає мобілізації та просить не мобілізовувати його (у двох примірниках: один для військкомату, другий йому для відмітки про те, що у нього взяли лист з документами).
Конкретні вимоги щодо документів (копії чи оригінали) ніде не зазначені.
Однак, може трапитись ситуація, коли захочуть подивитись оригінали, бажано їх мати із собою. Я би порекомендував мати із собою оригінали документів.
До листа можна прикласти звичайні копії, можна копії із написом на кожній із копій «Згідно з оригіналом, дата, Прізвище ініціали чоловіка та підпис», також це можуть бути нотаріально посвідчені копії.
Якщо вести мову про можливість мобілізації за станом здоров’я, то це питання врегульовано Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке затверджено Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402.
Перед проходженням ВЛК бажано пройти обстеження в державній або комунальній поліклініці (можна також і у приватній) та отримати актуальну інформацію щодо стану здоров’я (у першу чергу щодо наявної грижі та причин через які до цього комісували) та отримати заключення/висновки лікарів щодо стану здоров’я.
Маючи ці заключення/висновки можна буде попередньо спробувати передбачити ймовірний висновок ВЛК на основі наявної у Положенні інформації щодо хвороб. Також, їх треба буде взяти із собою при візиті до військкомату.
Буду вдячний за залишений відгук.
Бажаю Вам всього найкращого!