Трудові відносини

Доброго дня.Потрібна допомога юриста.Я працюю вихователем дитячого садочка в м.Києві.Під час воєнного стану проводила дистанційні онлайн -заняття з дітками на платформі ZOOM .На даний час знаходжуся на території України (відносно безпечній території). Приїхати на своє робоче місце немає можливості,з моєї ініціативи я написала заяву на відпустку без збереження заробітної плати на 28, 29, 30 червня,а з 1 липня по 24 липня 2022 р,я йду у свою щорічну відпустку.Директор садочку вимагає щоб я приїхала, погрожуючи мене звільнити за статтею,а після того ,як я написала , що звернуся до юриста, то вона вимагає від мене, щоб я написала заяву на звільнення за власним бажанням і погрожує написати характеристику,що я не вмію працювати з колективом.Крім того,з ініціативи директора я була направлена на позачергову атестацію підвищення кваліфікації, де я підвищувала свою кваліфікацію з другої на першу категорію.А тепер директор погрожує мені її зняти.Всі скріншоти нашого писемного спілкування я маю.
Запитання

1):Чи має право директор звільнити мене без моєї згоди під час воєнного стану?
2):Чи має право директор відкликати результат моєї атестації? Якщо так, то коли?
3):Чи маю я право після відпустки прийти на роботу з юристом у зв`язку з тим, що виник конфлікт (боюся за своє здоров`я та життя).
Дякую за відповідь.

02.07.2022 13:35 1123

Консультація виконавця

Марина Бекало
Адвокат Одеса
У сервісі: 5 років
820 відгуків (819 +) (1 -)
Консультацій: 2110
Топ 3 спеціалізації:
  • Податкове право
  • Зовніншньоекономічна діяльність
  • Військове право

Добрий день.

1. Ніхто не має право Вас примушувати звільнитися за власним бажанням. Якщо у Вас за графіком відпусток має бути щорічна, Вас зобовязані відправити в щорічну відпустку. Проте, за час перебування в щорічній відпустці, Вас можуть звільнити. Але датою звільнення має бути перший день після закінчення строку відпустки згідно до ст. 5 ЗУ "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" Про організацію трудових від... | від 15.03.2022 № 2136-IX (rada.gov.ua)

 У період дії воєнного стану допускається звільнення працівника з ініціативи роботодавця у період його тимчасової непрацездатності, а також у період перебування працівника у відпустці (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку) із зазначенням дати звільнення, яка є першим робочим днем, наступним за днем закінчення тимчасової непрацездатності, зазначеним у документі про тимчасову непрацездатність, або першим робочим днем після закінчення відпустки. У період дії воєнного стану норми статті 43 Кодексу законів про працю України не застосовуються, крім випадків звільнення працівників підприємств, установ або організацій, обраних до профспілкових органів.

Тобто, стаття передбачає право роботодавця звільнити з його ініциативи робітника під час його перебування у відпустці на час дії правового режиму воєнного стану.

Проте, статті 40 та 41 КЗоТ ніхто не скасовував. Звільнення має бути обгрунтованим. Перелік підстав для звільнення за ініциативною роботодавця зазначений вказаними статтями КЗоТ: 

- змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників;

-виявленої невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації або стану здоров'я, які перешкоджають продовженню даної роботи, а так само в разі відмови у наданні допуску до державної таємниці або скасування допуску до державної таємниці, якщо виконання покладених на нього обов'язків вимагає доступу до державної таємниці;

-систематичного невиконання працівником без поважних причин обов’язків, покладених на нього трудовим договором або правилами внутрішнього трудового розпорядку, якщо до працівника раніше застосовувалися заходи дисциплінарного стягнення;

- прогулу (в тому числі відсутності на роботі більше трьох годин протягом робочого дня) без поважних причин;

-нез'явлення на роботу протягом більш як чотирьох місяців підряд внаслідок тимчасової непрацездатності, не рахуючи відпустки по вагітності і родах, якщо законодавством не встановлений триваліший строк збереження місця роботи (посади) при певному захворюванні. За працівниками, які втратили працездатність у зв'язку з трудовим каліцтвом або професійним захворюванням, місце роботи (посада) зберігається до відновлення працездатності або встановлення інвалідності;

-поновлення на роботі працівника, який раніше виконував цю роботу;

-появи на роботі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп'яніння;

-вчинення за місцем роботи викрадення (в тому числі дрібного) майна роботодавця, встановленого вироком суду, що набрав законної сили, чи постановою органу, до компетенції якого входить накладення адміністративного стягнення;

- призову або мобілізації роботодавця - фізичної особи під час особливого періоду;

- встановлення невідповідності працівника займаній посаді, на яку його прийнято, або виконуваній роботі протягом строку випробування.

-одноразового грубого порушення трудових обов'язків керівником підприємства, установи, організації всіх форм власності (філіалу, представництва, відділення та іншого відокремленого підрозділу), його заступниками, головним бухгалтером підприємства, установи, організації, його заступниками, а також службовими особами податкових та митних органів, яким присвоєно спеціальні звання, і службовими особами центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сферах державного фінансового контролю та контролю за цінами;

-винних дій керівника підприємства, установи, організації, внаслідок чого заробітна плата виплачувалася несвоєчасно або в розмірах, нижчих від установленого законом розміру мінімальної заробітної плати;

- винних дій працівника, який безпосередньо обслуговує грошові, товарні або культурні цінності, якщо ці дії дають підстави для втрати довір'я до нього з боку роботодавця;

- вчинення працівником, який виконує виховні функції, аморального проступку, не сумісного з продовженням даної роботи;

- перебування всупереч вимогам Закону України "Про запобігання корупції" у прямому підпорядкуванні у близької особи;

- наявності у працівника реального чи потенційного конфлікту інтересів, який має постійний характер і не може бути врегульований в інший спосіб, передбачений Законом України "Про запобігання корупції";

- припинення повноважень посадових осіб.

Тобто, просто так тому що Ви не подобаєтесь директору, він звільнити Вас не може не зважаючи на воєнний стан. Мають бути підстави для звільнення. 

Тож, якщо Ви зараз оформили щорічну відпустку, Вас можеть звільнити першим робочим  днем після закінчення відпустки ( 25 липня) за підставами що встановлені ст. 40 та 41 КЗоТ ( наприклад, за прогул).

Проте, щоб цього не сталося, або Ви могли оскаржити звільнення якщо директорка ризикне Вас звільнити, пропоную Вам призупинити дію трудових відносин написавши офіційне повідомлення директору про наміри призупинити дію трудового договору, посилаючись на статтю 13 "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану", згідно до якої, призупинення дії трудового договору - це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором.

Дія трудового договору може бути призупинена у зв’язку з військовою агресією проти України, що виключає можливість надання та виконання роботи.

Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин.

Призупинення дії трудового договору роботодавець та працівник за можливості мають повідомити один одного у будь-який доступний спосіб.

Відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам на час призупинення дії трудового у повному обсязі покладається на державу, що здійснює військову агресію проти України.

Тобто, формально Ви її позбавляєте підстав звільнити Вас, адже у Вас є законні причини нез'явлення на робочому місці, адже через загрози життю Ви вимушені були переїхати в більш безпечне місце. Навіть якщо звільнить Вас, будь-який суд визнає таке звільнення незаконним та поновить Вас на робочому місці. Зразок заяви скину Вам на ел. пошту. 

Ви її можете подати вже зараз та просити призупинити дію трудового договору з 25 липня 2022р.

2. Щодо проходження аттестації , то відкликати її результати директор не має повноважень та можливостей. Не слухайте ці страшилки, адже рішення приймає аттестаційна комісія, а не директор закладу освіти. Та воно не підлягає відкликанню, скасуванню тощо. Запропонуйте директору звернутися до суду про скасування рішення атестаційної комісії,звичайно вона цим займатися не буде та підстав для цього теж немає.

3. Маєте право прийти з юристом, звичайно, ніхто Вас позбавити права на правову допомогу не може. Крім того, я рекомендую відправити скаргу в департамент освіти Вашого міста на такі неправомірні дії директора, нехай вони з нею розбираються. Вас ніхто не може примусити звільнитися або звільнити Вас безпідставно.

Тож, подайте заяву про призупинення дії трудового договору,  зберігайте своє життя  в безпечному місці, а після повернення коли це буде безпечно, будете вирішувати з нею питання, не хвилюйтеся, не звільнить Вас, а якщо піде на це, в судовому порядку вже зможете оскаржити звільнення та поновитися на роботі.

Звертайтеся marina.bekalo@gmail.com

З повагою,

Адвокат Бекало Марина

Якщо подобається, тисни кнопку