Доброго дня
Фізична особа мала основне місце роботи і зовнішнє сумісництво. З основного місця роботи звільнилась, бажає відкрити ФОП. Чи може ФОП вважатись основним місцем роботи? Що робити в такій ситуації іншому роботодавцю в якого він працює на умовах зовнішнього сумісництва ?
Вітаю!
Багато хто вважає, що підприємництво – то є основна робота. І мовляв тому ФОПа можна брати на роботу лише як сумісника. Це абсолютно хибна точка зору. Бо такі поняття як «основне місце роботи» та «сумісництво» — це про роботу на підставі трудового договору. Підприємництво тут ні до чого. Тож якщо воно від чогось і залежить (приймати людину як за основним місцем роботи, чи як за сумісництвом), то явно не від наявності ФОП-статусу.
Тобто правильна відповідь така: людина, яка має статус ФОП, у рівній мірі має повне право бути працевлаштована як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом.
ФОП не є найманим працівником. Підприємництво – це не робота за наймом. Це самостійна систематична господарська діяльність, яка ведеться на власний ризик (ст. 42, 55 Господарського кодексу). І хоча підприємець забезпечує себе роботою самостійно, проте він ні з ким не перебуває у трудових відносинах і сам для себе роботодавцем не вважається.
А сумісництво – це виконання працівником крім своєї основної іншої регулярно оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому ж або іншому підприємстві або в установі (або у роботодавця-фізособи) за наймом. Іншими словами, підприємець може у вільний від підприємництва час улаштуватися на роботу за наймом. Але це буде його основним місцем роботи. Тільки ставши найманим працівником, він зможе влаштуватися також і сумісником (якщо у нього вистачить на це часу і сил).