Бабуся не може вступити у спадщину. Чи це становить небезпеку?

Доброго дня, ситуація наступна. Помер мій дядько. З родичів в нього залишились тільки його мама, я і мій брат (племінники), а також двоюридні сестри і їх діти. Дружини та дітей немає. Проживав в квартирі зі своєю мамою, також там прописаний мій брат. Його мама (наша бабуся) зробила заповіт на мого брата. Дядько (наскільки мені відомо) ніяких заповітів не робив. З документів на квартиру в нас є тільки договір купівлі цієї квартири, і там вказано, що покупці - моя бабуся та дядько. З цього робимо висновок що він - співвласник. Звернулися до нотаріусу по цьому питанню, вона сказала, що в спадок вступає бабуся, як родич першої лінії. Бабуся вже старенька (90 років), тому покликали нотаріуса додому, але бабуся не змогла відповісти на його питання, не пам`ятала в якому місці живе, що в неї є квартира, не пам`ятала хто я. Нотаріус сказала, що в такому випадку не може оформити ніяких документів. І що вона в принципі може не вступати у спадок, що нічого страшного не буде, і після її смерті мій брат зможе отримати у спадок всю квартиру (і долю дядька також). Але я хвилююся, тому хочу отримати відповіді на такі питання:
1) чи дійсно не страшно те, що бабуся не вступила в долю дядька (свого сина)? Чи не відбере цю долю держава, або інші родичі (двоюридні), або якісь невідомі люди, аферисти?
2) чи може на цю долю подати документи мій брат? (На якого заповіт + прописаний в квартирі)
08.01.2025 19:16 127

Консультація виконавця

88 відгуків (88 +) (0 -)
Консультацій: 271
Топ 3 спеціалізації:
  • Кримінальне право
  • Військове право
  • Розлучення подружжя

Добрий вечір!

Згідно статті 1258 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.

Відповідно до статті 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Тобто по Вашій ситуації мати успадкує половину квартири свого померлого сина (звісно, за відсутності заповіту).

Оскільки мати та її померлий син проживали в одній квартирі, необхідно застосовувати ч. 3 ст. 1268 ЦК України - спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Спадкоємець,який прийняв спадщину,може одержати свідоцтво про право на спадщину(частина перша статті 1296 ЦКУкраїни). Тобто, це не є обов'язком спадкоємця.

Отже, мати, як постійно проживаюча зі своїм померлим сином, вже вважається такою, що прийняла спадщину через факт сумісного постійного проживання. 

Ваш брат зміг би подати документи на вступ у спадщину померлого, однак для цього потрібно, щоб бабуся відмовилась від спадщини. Оскільки бабуся фізично цього не може зробити через стан здоров'я (неповне усвідомлення своїх дій - принаймні зі слів нотаріуса), то відмовитись від спадщини не вийде. Як варіант - звернутись до іншого нотаріуса, який можливо оцінить по-іншому стан здоров'я та усвідомлення нею своїх дій. 

Держава не зможе відібрати цю частину квартири. Держава може це зробити виключно у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття (ч. 1 ст. 1277 ЦК України). Оскільки наявний спадкоємець за законом (бабуся), то вказане не може відбутись. 

Щодо двоюрідних родичів, то варіант усунення ними спадкоємців попередніх черг (тобто Вашого брата, як спадкоємця першої черги) - вкрай малоймовірний, оскільки такі родичі відносяться до 5 черги спадкування і для такого усунення брата від спадщини їм потрібно у суді довести, що він ухилялася від надання допомоги спадкодавцеві (бабусі), який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані. Це доволі важко важко зробити, суд ретельно оцінює докази у подібних справах.

Щодо інших осіб (не родичів) - теж досить малоймовірно, єдиний теоретичний варіант для аферистів довести у суді, що вони проживали зі спадкодавцем (бабусею) однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини (тобто смерті). Внаслідок такого рішення такі люди отримають 4 черговість спадкування і потім їм потрібно усунути брата від спадщини як спадкоємця 1 черги шляхом доведення у суді, що він ухилялася від надання допомоги спадкодавцеві (бабусі), який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані. Це все вкрай складно і малоймовірно.

Отже, в цілому Вам немає за що хвилюватись. 

Якщо будуть додаткові питання - напишіть мені у будь-який мессенджер 0731710756 або залиште коментар до консультації на цьому сайті.

Буду вдячна за відгук на даному сайті. Успіхів!

Якщо подобається, тисни кнопку