МСЭК

Добрый день, муж действующий военнослужащий ЗСУ (мобилизированный), но ограниченно пригодный. В течение года сменил несколько частей и бригад, сейчас служит в зенитно-ракетных войсках (около 2-х месяцев, по переводу из-за ухудшения состояния здоровья, ранее был штурмовик-стрелок). Недавно прошел лечение с последующей реабилитацией, но состояние не сильно улучшилось. Уже второй месяц не могут найти ему посаду, так как броник носить нельзя, рука правая функционирует не на 100%, плюс двусторонний коксоартроз, то есть ходит прихрамывая (документы-выписки из госпиталей прилагаю). Командир предложил пройти МСЭК, но после возвращения комбата из отпуска передумали, ищут мужу посаду. Скажите, пожалуйста:

1. Какие должны быть основания для прохождения МСЭК и имеются ли они у мужа?

2. К кому обращаться сейчас, чтобы отправили на МСЭК: нач мед части или вначале ВЛК пройти нужно, а затем глав врач комиссии отправляет на МСЭК?

3. Во время прохождения ВЛК будет ли муж получать заработную плату?

4. Сейчас муж выведен позаштат, так как нет посады, есть ли определенный срок, сколько он может находиться позаштатом?

5. Если мужу МСЭК присваивает 3 группу инвалидности, а в выписке из реабилитационного центра врач указал, что здоровье ухудшилось во время несения военной службы, положены ли мужу какие-то выплаты от воинской части, компании (до мобилизации он официально работал)?

6. При наличии формы 5, правда, что компания, в которой до мобилизации работал официально муж, должна произвести какие-то выплаты и какие?

Спасибо.

26.04.2025 11:45 55

Консультація виконавця

Андрей Карпенко
Адвокат Київ
У сервісі: 4 роки
177 відгуків (176 +) (1 -)
Консультацій: 963

Вітаю!

I.

З 1 січня 2025 року на зміну МСЕК (медико-соціальним експертним комісіям) були створені  (ЕКОПФ), мета яких підвищити прозорість та ефективність процесу встановлення групи інвалідності чи втрати працездатності. Створення ЕКОПФО є частиною масштабного процесу трансформації державної підтримки для осіб з інвалідністю чи потребами в реабілітації, що триватиме весь 2025 рік і яка передбачає співпрацю різних відомств, де кожне міністерство працює на єдиний результат – допомогти людині мати максимально можливе активне та повноцінне життя у суспільстві.

Експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи (ЕКОПФО) встановлюють інвалідність, визначають потребу у подальшій медичній допомозі чи соціальній підтримці, а також ухвалюють рішення щодо подальших кроків реабілітації або лікування.
Військовослужбовці можуть звертатись до ЕКОПФО для встановлення:

  • групи інвалідності (І,ІІ,ІІІ група);
  • ступеню втрати працездатності (у відсотках);
  • визначення потреби в протезуванні, ортезуванні та інших допоміжних засобах реабілітації;
  • рекомендацій до індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю;
  • медичних показань на право одержання автомобіля з ручним керуванням або пристосованого автомобіля.

Тобі потрібно пройти оцінювання повсякденного функціонування у випадку, якщо у тебе після травми, захворювання чи поранення відбулась значна втрата працездатності та загалом фізичне чи психічне здоров’я зазнало змін. У тому числі, якщо є підозра на набуття групи інвалідності чи є потреба у протезуванні. Наслідки перенесених черепно-мозкових травм, зокрема контузії, також є підставою для проходження такого оцінювання.

Перелік медичних інтервенцій та діагнозів, що є підставою для направлення на оцінювання повсякденного функціонування є в додатку 1 і 2 до постанови КМУ від 15 листопада 2024 р. № 1338.

Рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування є підставою для нарахування одноразової грошової допомоги, виплати пенсії та оформлення інших соціальних пільг.

Документи для проходження ЕКОПФО

  1. паспорт або ID картка з витягом з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання;
  2. копія ідентифікаційного коду;
  3. військово-облікові документи (довідка про проходження військової служби, витяг з послужного списку) або їхні копії;
  4. свідоцтво про хворобу або довідка ВЛК, або витяг з протоколу засідання штатної ВЛК про встановлення причинного зв’язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв);
  5. медична документація, оригінали (виписки з амбулаторної карти ф. 025/о, виписки з історії хвороби стаціонарного хворого ф. 027/о, результати лабораторних, інструментальних, променевих обстежень, консультативні висновки профільних обласних спеціалістів тощо) та амбулаторна картка хворого;
  6. у випадку, якщо ти є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (або особою, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи, чи постраждала від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії):
    • посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи або посвідчення учасника ліквідації ядерних аварій відповідної категорії або посвідчення потерпілого від радіаційного опромінення) відповідної категорії;
    • експертний висновок міжвідомчої експертної комісії з установлення причинного зв’язку хвороби, інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС про причинний зв’язок захворювання з Чорнобильською катастрофою.
  7. індивідуальний реабілітаційний план (ІРП), якщо ти проходив реабілітацію в сфері охорони здоров’я

Щоб пройти оцінювання повсякденного функціонування, тобі потрібно отримати направлення.
Твої дії:

  1. Якщо ти проходиш стаціонарне лікування після поранення чи захворювання, на оцінювання повсякденного функціонування тебе направить твій лікуючий лікар або голова ВЛК після проведення військово-лікарської експертизи.
    • Звернись до свого профільного лікуючого лікаря (якщо лікувався з приводу травми – до травматолога, якщо з приводу поранення – до хірурга або до травматолога (залежно від ураження кісток скелету), якщо з приводу серцево-судинних захворювань – до кардіолога тощо);
    • Підготуй документи, яких ще немає в електронній системі (наприклад, старі виписки чи висновки).
    • Лікар сформує електронне направлення, зазначивши в ньому всю необхідну інформацію та додасть всі документи для розгляду експертною командою.
  2. Якщо ти знаходишся у військовій частині, то маєш звернутися з рапортом до безпосереднього командира для проходження обстеження та подальшого направлення на оцінювання повсякденного функціонування особи.
    • Подай рапорт про направлення на оцінювання повсякденного функціонування  особисто або через мобільний додаток Армія+.
    • Зразок рапорту:
    • Командиру за безпосереднім підпорядкуванням


      Р А П О Р Т
      Я, ПІБ, посада, звання, військової частини № проходив лікування після отриманого поранення (захворювання), пов’язаного із захистом Батьківщини з діагнозом _________. Постановою військово-лікарської комісії №___ від _______ мене визнано придатним /непридатним до військової служби.
      Керуючись Критеріями встановлення інвалідності, затвердженими постановою Кабінету міністрів України від 15 листопада 2024 р. № 1338 «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» та з метою встановлення групи інвалідності/визначення відсотку втрати працездатності/визначення потреби в допоміжних засобах реабілітації прошу видати мені у встановленому порядку направлення на проходження оцінювання повсякденного функціонування.

      Додатки
      1. Копія постанови військово-лікарської комісії №_____ від_______202_р.
      2. Інші підтверджуючі документи (за наявності).
      202_ року (підпис) (Прізвище та ініціали)

      • Після розгляду рапорту командир в/ч надасть тобі дозвіл на залишення військової частини для проходження оцінювання повсякденного функціонування.
      • Підготуй документи та прибудь до закладу охорони здоров’я, та звернись до профільного лікуючого лікаря відповідно до специфіки травми чи захворювання.
      • Лікар сформує електронне направлення, зазначивши в ньому всю необхідну інформацію та додасть всі документи для розгляду експертною командою.
  3. Якщо тебе звільнено з військової служби, направлення на оцінювання повсякденного функціонування тобі дасть сімейний лікар. Порядок дій наступний:
    • Звернись до сімейного лікаря або у районній лікарні, або в місцевому воєнному госпіталі звернись до профільного лікаря (травматолог, невропатолог тощо) з проханням дати направлення на оцінювання. Підготуй усі необхідні документи.
    • Лікар сформує електронне направлення, зазначивши в ньому всю необхідну інформацію та додасть всі документи для розгляду експертною командою.

II.

КРАЩЕ  ПРОЙТИ ВІЙСЬКОВО-ЛІКАРСЬКУ КОМІСІЮ. 

ВСЕ РОБИТЬСЯ ЧЕРЕЗ РАПОРТИ.

Існують випадки, коли звільнення військовослужбовця можливе за станом здоров’я:

  • на підставі висновку (постанови) ВЛК про непридатність до військової служби;
  • на підставі висновку (постанови) ВЛК про тимчасову непридатність до військової служби з переглядом через 6-12 місяців;
  • за наявності інвалідності.

Всі три підстави не звільняють автоматично. Військовослужбовець продовжує нести службу, а про бажання звільнитися необхідно повідомити – подати рапорт та документи, які підтверджують підстави звільнення.

Паперовий рапорт про звільнення має містити:

  • найменування посади командира (начальника), якому адресується, заголовок "Рапорт";
  • суть порушеного питання (підстави звільнення з військової служби; думка військовослужбовця щодо його бажання проходити службу у військовому резерві Збройних Сил України за відповідною військово-обліковою спеціальністю; районний (міський) ТЦК та СП, до якого повинна бути надіслана особова справа військовослужбовця).
  • перелік доданих до рапорту документів або їх копій (за потреби);
  • дату, найменування займаної посади, військове звання, власне ім’я та прізвище, особистий підпис.

Варто пам’ятати, що Наказом МОУ №531 забороняється:

  • Встановлювати будь-які інші вимоги щодо форми та змісту паперового рапорту, які не передбачені Наказом №531, у тому числі стосовно:

подання рапортів виключно написаними власноручабо друкованим способом;

недотримання вимог щодо розміру полів, відступів, шрифтів,кольору чорнила чи друку, розміру та якості паперу тощо;

наявності граматичних, синтаксичних чи інших помилок, які не впливають на сутьрапорту.

  • Відмовляти у розгляді рапорту у разі відсутності доданих документів або інформації, які є або повинні бути в наявності у розпорядженні командира (начальника), створюються/формуються/видаються самим підрозділом та/або можуть бути витребувані підрозділом в іншого підрозділу та/або відповідного закладу охорони здоров’я тощо.
  • Вимагати попереднього усного погодження рапорту із безпосереднім або прямим командиром (начальником) перед його фактичним поданням.
  • Відмовляти у прийнятті (реєстрації) власноруч написаних рапортів військовослужбовців.

Непогодження рапорту безпосереднім та/або прямими командирами (начальниками) не перешкоджає подальшому руху рапорту для його розгляду командиром (начальником) або іншою посадовою особою, яка уповноважена приймати рішення стосовно порушеного в рапорті питання, та прийняття рішення по суті. Рапорт, підписаний за допомогою накладання електронно-цифрового підпису, можна подати на електронну пошту військової частини.

Крім того, варто подати усну скаргу на гарячу лінію МОУ (за телефоном 1512) чи письмову скаргу на електронну пошту МОУ (admou@post.mil.gov.ua).

Під час проходження рапорту по команді, до подачі його командиру, який приймає рішення про звільнення, службами військової частини ще додатково додається:

  • копія аркуша бесіди з військовослужбовцем (складається командуванням військової частини);
  • копія розрахунку вислуги років військової служби (особливо актуально при набутті права на пенсійне забезпечення). Інформація про розраховану вислугу років військової служби доводиться військовослужбовцю під підпис перед оформленням документів для його звільнення та може бути їм оскаржена.

Військовослужбовці (за бажанням та за наявності таких підстав) підлягають звільненню з військової служби не пізніше трьох місяців з дня написання рапортів.

Звільнення військовослужбовців, які виконують завдання в інтересах оборони України, здійснюється після завершення виконання таких завдань та не пізніше трьох місяців з дня подання рапорту на звільнення з військової служби.

У разі, якщо військовослужбовець подав рапорт на звільнення, маючи на це підстави, однак опинився в умовах, які унеможливлюють звільнення (захоплений в полон, зник безвісти чи потравив на стаціонарне лікування), здійснюється не пізніше трьох місяців з дати завершення дії таких умовабо набрання чинності відповідними судовими рішеннями.

В більшості випадків звільнення саме за станом здоров'я (при наявності ВЛК) для рядового складу проходить у строк до 2-х місяців, офіцерів - 3-4 місяці. Однак бувають випадки, коли ВЛК навіть за показами не списує.

В такому разі варто пам’ятати, що будь яке рішення ВЛК - це рішення колегіального органу. Якщо ви не згодні з його висновками, шлях один - оскарження з проханням або здійснити переогляд (коли не всі діагнози враховані), або новий огляд - наприклад, якщо у висновку ВЛК написаний зовсім інший діагноз, або діагноз висновку не збігається з медичним епікризом.

ВАМ ПОТРІБНО НАПИСАТИ РАПОРТ ПРО НАПРАВЛЕННЯ ВАС НА ВЛК.

Проходження медичного огляду військовослужбовців регулюється Наказом МО від 14.08.2008 року №402.

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1109-08#Text

  1. Потреба у проведенні медогляду ВЛК з метою  травми, поранення чи захворювання з військовою службою виникає, коли під час медичного огляду військовослужбовців встановлено діагноз щодо будь-якого захворювання, травми, контузії, каліцтва або поранення. В такому випадку ВЛК визначає, чи є причинний зв’язок між цими медичними станами та службою в ЗС України.
    Рішення щодо причинного зв’язку між захворюванням, травмою (пораненням, контузією, каліцтвом) та військовою службою буде важливим для тебе при отриманні відповідних грошових виплат, тому подбай про отримання відповідних документів від військової частини, які засвідчують обставини набуття тобою поранень, травми чи захворювання. 
  2. Потреба в проведенні медичного огляду ВЛК з метою визначення ступеня придатності до військової служби з’являється у разі виявлення під час обстеження або лікування у медзакладі у військовослужбовця захворювання, наслідків травми (поранення, контузії, каліцтва), які зумовлюють непридатність до військової служби. У цьому випадку військовослужбовці и направляються на медичний огляд для встановлення ступеня придатності до військової служби за рішенням начальника (керівника) медзакладу на підставі подання начальника (керівника) лікувального відділення, в якому обстежується лікується військовослужбовець (пункт 6.4. глави 6 розділу ІІ Положення, затвердженого наказом МОУ №402 від 14.08.2008).
    Якщо захворювання чи отримана травма не призвели до порушення функцій органів і систем органів або призвели до незначних їхніх порушень (що також визначає лікар), то потреба в проходженні медичного огляду ВЛК відсутня, оскільки ступінь придатності до військової служби не змінився.
    При ухиленні від призначеного обстеження або порушенні лікарняного (госпітального) режиму особу можуть виписати без проходження ВЛК. Про відмову в обстеженні повідомляється командир в/ч.
  3. Потреба в проведення медичного огляду ВЛК  у продовження лікування чи у відпустці для лікування, переведенні в інший лікувальний заклад визначає твій лікар під час лікування. Якщо така потреба є, начальник медзакладу (за поданням начальника лікувального відділення або профільного фахівця) направить тебе на медогляд ВЛК для визначення потреби у подальших діях, які допоможуть завершити твоє лікування.

Направлення на медичний огляд ВЛК може дати прямий начальник (від командира частини і вище), начальники штатних ВЛК, керівники ТЦК та СП, начальники (керівники) закладу охорони здоров’я за місцем лікування, а також органи військового управління/підрозділи Військової служби правопорядку Збройних Сил України, прокуратура, суд (Пункт 6.1 статті 6 Наказу Міноборони від 14.08.2008 №402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України»).


Якщо ти лікуєшся або проходиш обстеження у медзакладі, на медогляд ВЛК тебе може направити начальник медзакладу (за поданням начальника лікувального відділення або профільного фахівця) у двох випадках:

  • Якщо під час обстеження або лікування у медзакладі, лікарем будуть виявлені захворювання чи травми, які зумовлюють непридатність до військової служби;
  • Якщо після лікування є потреба у відпустці для лікування у зв’язку з хворобою (після поранення), або у звільненні від виконання службових обов’язків (у тому числі і повторно)


Якщо ти знаходишся у військовій частині, то направлення на медогляд ВЛК формує начальник медичної служби з підписом командира військової частини. В такому випадку, тобі потрібно:

  • після прибуття до військової частини після повернення з лікування написати рапорт на ім’я командира в/ч з доповіддю про завершення лікування та запитом про направлення на проходження ВЛК. Рапорт можна подати в письмовому вигляді, або через мобільний додаток Армія+ https://aplus.mod.gov.ua/.
  • отримати направлення від начмеда на проходження ВЛК з підписом командира в/ч.
  • Отримати від начальника медичної служби інформацію щодо місця, часу та дати твого прибуття до закладу охорони здоров’я для проходження військово-лікарської комісії.


Якщо ти знаходишся у відпустці для лікування після захворювання чи поранення, за декілька днів до її завершення звернись до керівника твого ТЦК та СП щодо направлення на повторний медичний огляд за місцем проведення відпустки для визначення придатності до військової служби або для вирішення питання про потребу у продовженні відпустки для лікування у зв’язку із хворобою \ після поранення (Пункт 6.15 статті 6 Наказу Міноборони від 14.08.2008 №402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську комісію»). Керівник твого ТЦК та СП надає направлення на проходження медогляду ВЛК без повернення до військової частини. 

Зразок рапорта:

(Посада, ПІП безпосереднього командира)
_____________________________

_____________________________
______________________________
(Ваше ПІП, посада, звання, рік народження,
контактний номер телефону)


РАПОРТ

Я проходив(-ла) лікування/перебуваю на лікуванні в назва закладу від дата до дата у зв’язку з отриманою травмою/пораненням/хворобою пов’язаним із захистом Батьківщини, з діагнозом:
_____________________________________________________________________________________У зв’язку з вищевказаним, та згідно вимог «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України», що затверджене Наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2008 р. № 402, прошу забезпечити надання мені законної можливості проходження військово-лікарської комісії з метою встановлення придатності/непридатності до військової служби, для чого видати мені у встановленому порядку направлення на медичний огляд ВЛК; службову характеристику для проведення медичного огляду ВЛК та пакет інших необхідних документів для проходження медичного огляду.

Додатки (за наявності):
Медична характеристика.
Довідка лікаря від _____ №___.
Виписка з історії хвороби.
Інші підтверджуючі документи.


__ ___________ 202_ року ________________ ____________________
(підпис)

СТУПІНЬ ПОРУШЕННЯ ФУНКЦІЙ ВАШОГО ОРГАНІЗМУ ТА ПРИДАТНІСТЬ ДО ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ ВИЗНАЧАЄ ТІЛЬКИ ВІЙСЬКОВО - ЛІКАРСЬКА КОМІСІЯ.

Постанови ВЛК приймаються на підставі (Наказ МОУ 402) Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).

ВАШИ ХВОРОБИ Є В ПЕРЕЛІКУ, АЛЕ СТУПІНЬ ПОРУШЕННЯ ФУНКЦІЙ ВАШОГО ОРГАНІЗМУ МОЖЕ ВСТАНОВИТИ ТІЛЬКИ ЛІКАР-ФАХІВЕЦЬ ПОРІВНЯВШІ ВАШІ ПОКАЗНИКИКИ ТА ВИМОГИ НАКАЗУ МОУ 402.

ЗРОБИТИ ЦЕ ОНЛАЙН НЕ ЗМОЖЕ НАВІТЬ ЛІКАР.

ІІІ.

ПІДЧАС ПРОХОДЖЕННЯ ВЛК ВАШ ЧОЛОВІК БУДЕ ОТРИМУВАТИ ГРОШОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ В ПОВНОМУ ОБСЯЗІ  - ВІН ЛИШАЄТЬСЯ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦЕМ.

ІV.

Зараховані у розпорядження командирів (виведені поза штат) — це військовослужбовці, які не можуть виконувати обов’язки військової служби з різних причин, але і не можуть звільнитися, тому вони закріплюються за своєю військовою частиною і чекають вирішення питання щодо подальшої служби.

Людина продовжує проходити військову службу згідно з Положенням про проходження громадянами України військової служби у ЗСУ, але у визначених командиром межах.

Підстави зарахування в розпорядження перераховані у пункті 116 Положення “Про проходження військової служби". Серед них:
  • визнання військовослужбовця військово-лікарською комісією непридатним чи обмежено придатним до військової служби;
  • відсторонення військовослужбовця від посади під час досудового розслідування або судового провадження;
  • полон;
  • зникнення безвісти;
  • розформування військової частини або скорочення штатних посад;
  • тощо.
Також, зарахування в розпорядження з підстав, не передбачених законодавством, є протиправним. Оскаржити таке рішення можна:
  • подавши скаргу вищому командуванню;
  • та/або позов до суду.

— Рішення про виведення військового поза штат видає командир військової частини. А як воно має бути правильно оформлене?

— За загальним правилом військовий перебуває в розпорядженні командира не більше двох місяців. Залежно від конкретних обставин строк може бути й довшим. Наприклад, коли військовий зник безвісти – до визнання його судом безвісно відсутнім або померлим. Щодо оформлення, про зарахування в розпорядження видається наказ по особовому складу. Обов’язково має бути зазначена підстава такого зарахування. Також цей наказ повинен бути доведений до відома військовослужбовця.

Тривалість лікування військового або його основної/додаткової відпустки не враховується в загальний період перебування в розпорядженні відповідних командирів (начальників).

— Після зарахування у розпорядження, військовий чекає вирішення питання щодо подальшої служби. Як змінюються при цьому його грошові виплати?

— Перші два місяці військовий в розпорядженні отримує грошове забезпечення згідно займаної ним посади до виведення поза штат. Наступні місяці грошове забезпечення, як правило, виплачується в розмірі окладу за його військове звання та надбавки за вислугу років.

Крім того, бійці, які лікуються через поранення (контузію, травму або каліцтво), яке пов’язане із захистом Батьківщини й визнані ВЛК обмежено придатними або непридатними до військової служби з повторним оглядом через 6-12 місяців отримують:
  • грошове забезпечення (без урахування додаткової винагороди) за останньою займаною посадою у повному обсязі – перші два місяці з дня зарахування у розпорядження;
  • після 2-х місяців перебування в розпорядженні – оклад за військовим званням, надбавку за вислугу років та додаткову винагороду у розмірі 20100 гривень (за весь період перебування на лікуванні, у відпустці, реабілітації);
  • також мають право на призначення додаткової винагороди у розмірі 100 000 грн щомісяця (з розрахунку від кількості днів на місяць) за весь час (періоди) перебування на такому лікуванні або у відпустці (якщо травма визначена, як тяжка).
Грошове забезпечення військовослужбовців у розпорядженні підлягає перерахунку, якщо збільшуються розмір окладу за військовим званням та надбавка за вислугу років, на які вони мають право.
V - VI.

У випадку встановлення групи інвалідності:

    • Розмір допомоги визначається залежно від групи інвалідності та її причинного зв’язку (з виконанням обов’язків військової служби, зокрема із захистом Батьківщини, чи з проходженням військової служби), виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року.
    • У 2025 році одноразову грошову допомогу в разі встановлення інвалідності, що пов’язана із захистом Батьківщини чи виконанням обов’язків військової служби визначено в таких розмірах:
      • 1 група інвалідності 400-кратний прожитковий мінімум (1 211 200 грн);
      • 2 група інвалідності 300-кратний прожитковий мінімум (908 400 грн);
      • 3 група інвалідності 250-кратний прожитковий мінімум (757 000 грн).
    • У 2025 році одноразову грошову допомогу у разі встановлення інвалідності, що пов’язана з проходженням військової служби визначено в таких розмірах:
      • 1 група інвалідності 120-кратний прожитковий мінімум (363 360 грн);
      • 2 група інвалідності 90-кратний прожитковий мінімум (272 520 грн);
      • 3 група інвалідності 70-кратний прожитковий мінімум (211 960 грн).

----------

При звільненні з військової служби, тобі повинні зробити наступні грошові виплати:

  • компенсацію за невикористані щорічні відпустки, зокрема за минулі роки;
  • у разі наявності УБД компенсацію за невикористану додаткову відпустку – 14 діб за кожний рік служби (включаючи рік отримання УБД та рік звільнення);
  • одноразову грошову допомогу при звільненні (для мобілізованих це одноразова грошова допомога в розмірі 4 % від місячного грошового забезпечення за кожен місяць служби, але не менше 25 % грошового забезпечення);
  • компенсацію за недоотримане речове майно;
  • матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, якщо її не виплатили за рік служби;
  • одноразову допомогу для оздоровлення, якщо в поточному році її не було виплачено.

Для отримання цих виплат зазнач їх у рапорті на ім’я командира військової частини щодо звільнення з військової служби.

----------

РОБОТОДАВЕЦЬ НІЧОГО НЕ ЗОБОВ'ЯЗАНИЙ СПЛАЧУВАТИ.

ВІН ЗОБОВ'ЯЗАНИЙ ПОНОВИТИ НА РОБОЧОМУ МІСЦІ. 

Якщо подобається, тисни кнопку