В даній статті Ви знайдете поради стосовно вибору організаційно-правової форми (ФОП чи юридична особа) при реєстрації бізнесу.
Перед відкриттям бізнесу у майбутніх підприємців досить часто постає питання - яку форму ведення господарської діяльності обрати - зареєструватись як фізична-особа підприємець чи відкрити юридичну особу (у формі товариства з обмеженою відповідальністю, приватного підприємства або іншої організаційно-правової форми)?
Щоб Вам було зрозуміліше, в даній статті ми з Вами проаналізую конкретні переваги та мінуси реєстрації фізичною-особою підприємцем та відкриття юридичної особи. Розпочнемо з реєстрації фізичною-особою підприємцем.
Переваги реєстрації фізичною-особою підприємцем:
Можливі недоліки реєстрації фізичною-особою підприємцем:
А тепер поговоримо про переваги та недоліки реєстрації юридичної особи:
Можливі переваги реєстрації юридичної особи:
- Якщо Ви розпочинає бізнес з партнерами, реєстрація юридичної особи Вам дає можливості чітко встановити частки кожного партнеру в бізнесі;
- Якщо ви тільки розпочинаєте бізнес та не маєте постійних клієнтів і відповідного стабільного доходу, або лише в пошуках клієнтів, Ви як засновник (учасник) можете призначити себе виконуючим обов’язки директора без виплати винагороди і як власник здійснювати управління Вашою компанією не працевлаштовуючи себе директором. В даному випадку виникають корпоративні, а не трудові відносини. Такий варіант раджу використовувати лише в перший час, коли не має постійного доходу, щоб уникнути можливих штрафів від інспекції з питань праці (Держпраці). І хоча в даному випадку дійсно виникають корпоративні, а не трудові правовідносини та наявна відповідна позитивна судова практика, з метою запобігання можливих проблем з Держпраці та подальших судових спорів, раджу не зловживати даним інструментом, особливо при наявності постійних доходів, штату працівників, офісу і т.д;
- Власник (учасник) ТОВ чи ПП несе відповідальність в межах розміру свого внеску до статутного капіталу. Втім, якщо Ви маєте намір розпочати господарську діяльність з метою отримання коштів в борг та не повертати їх, я наполегливо не рекомендує цього робити, оскільки це хибна стратегія, яка може призвести до негативних наслідків. Так, відповідно до ч. 2 ст. 61 Кодексу України з процедур банкрутства у разі банкрутства боржника з вини його засновників (учасників, акціонерів) або інших осіб, у тому числі з вини керівника боржника, які мають право давати обов’язкові для боржника вказівки чи мають змогу іншим чином визначати його дії, на засновників (учасників, акціонерів) боржника - юридичної особи або інших осіб у разі недостатності майна боржника може бути покладена субсидіарна відповідальність за його зобов’язаннями.
Недоліки реєстрації юридичної особи:
Таким чином, реєстрація фізичною-особою підприємцем на початку Вашого бізнес-шляху є більш простим та раціональним варіантом, який мінімізує Ваші витрати, витрачений час та дозволяє в більшій мірі сконцентруватися на веденні саме підприємницької діяльності. А коли Ваш бізнес досягне великих масштабів, тоді можливо і варто подумати про відкриття юридичної особи)
Сподіваюсь, що допоміг Вам!
В даній статті проаналізовано основні аспекти даної теми. Звертаю Вашу увагу, що кожна ситуація є індивідуальною і відповідно вимагає індивідуального підходу і аналізу.
З повагою,
Адвокат Акімов Валерій,
Тел. 097-59-03-625,
Ел. Почта: akimvaler27@gmail.com