Добрый день! Может ли мой муж избежать мобилизации, если оформит опекунство над моей мамой, которая является инвалидом 1 группы? Не будет ли при этом помехой открытый у меня ФОП (я предприниматель, но в связи с войной не получаю доходов и с пятилетней дочкой нахожусь в другой стране). Кормильцем в семье является только муж, работает официально.
Если да, то что для этого необходимо (как правильно оформить)?
А также может ли муж пересекать границу в связи с опекунством над мамой?
Доброго дня.
Відповідно до абзацу одинадцятого частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», він не підлягає мобілізації на підставі того, що мама його дружини має інвалідність першої групи, а саме зазначено, що призову з мобілізації, не підлягають військовозобов’язані:
«які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи».
Тобто, він не підлягає мобілізації.
Мобілізувати його можуть лише за його згодою та лише за місцем проживання, це передбачено положенням згаданої статті:
особи з інвалідністю, а також особи, зазначені в абзацах четвертому - дванадцятому частини першої цієї статті, у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою і тільки за місцем проживання.
Для військкомату йому знадобляться наступні документи:
- документи про інвалідність мами дружини (або/або – довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою № 157-1/о, посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, пенсійне посвідчення по інвалідності, посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги по інвалідності, довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу;
- свідоцтво про шлюб з дружиною;
- свідоцтво про народження дружини (де мама дружини вписана її мамою);
- якщо були зміни прізвищ чи імен потрібні будуть документи про це (простіше кажучи – щоб усі прізвища та імена сходилися і було зрозуміло, що це точно мама дружини, а вона її донька та його дружина);
- копії паспортів (його, мами дружини та дружини);
- заява (лист у довільній формі) про те, що він не підлягає мобілізації та просить не мобілізовувати його (у двох примірниках: один для військкомату, другий вам для відмітки про те, що у вас взяли лист з документами).
Конкретні вимоги щодо документів (копії чи оригінали) ніде не зазначені.
Однак, може трапитись ситуація, коли захочуть подивитись оригінали, бажано їх мати із собою.
Я би порекомендував мати із собою оригінали документів.
До листа можна прикласти звичайні копії, можна копії із написом на кожній із копій «Згідно з оригіналом, дата, Прізвище ініціали та підпис», також це можуть бути нотаріально посвідчені копії.
На мою думку, краще нотаріальні копії.
Якщо у військкоматі будуть відмовлятись ставити йому відмітку про отримання від нього листа із документами або ж взагалі відмовлятимуться брати документи, то він може їх відправити Укрпоштою цінним листом із описом вкладення.
Також, він може відправити документи до військкомату Укрпоштою цінним листом із описом вкладення до моменту візиту до військкомату.
У нього залишаться документи, які він надіслав до військкомату, опис вкладення у цінний лист та чек, які будуть доказами того, що військкомат проінформовано про наявну у нього підставу для звільнення від мобілізації та те, що він просить його не мобілізовувати.
На мою думку, краще попередньо направити документи поштою.
Оформлювати опікунство не потрібно, оскільки наявність мами дружини інваліда першої групи є самостійною підставою для звільнення від мобілізації.
Опікунство також є підставою для звільнення від мобілізації, але також самостійною та окремою.
По виїзду за кордон.
Правила виїзду громадян України за кордон регулюються Постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 р. № 57 «Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України».
На сьогодні у Правилах є пункт 2-1, яким встановлено таке:
«2-1. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану особи з інвалідністю мають право перетинати державний кордон за наявності довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією (форма первинної облікової документації N 157-1/о) z1509-12 або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю" 2109-14, "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю" 1727-15, в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики (далі - документи, що підтверджують інвалідність).
Перетин державного кордону може здійснюватися:
особою з інвалідністю I чи II групи - у супроводі одного або обох батьків, на утриманні яких перебуває така особа з інвалідністю, дружини /чоловіка, повнолітніх сина/ доньки, їх дружини/ чоловіка (за наявності документів, що підтверджують родинні зв’язки та інвалідність);».
Тобто, він має право на виїзд за кордон як супроводжувач мами дружини інваліда першої групи.
Зверніть увагу, виїхати таким чином він зможе лише один раз, таке обмеження передбачено правилами перетину кордону.
При цьому, для виїзду за кордон йому не потрібно жодних документів від військкомату.
Виїжджати потрібно буде разом із мамою дружини у двох, потім вона зможе сама повернутись та знову виїхати за потреби, він також зможе самостійно повернутись.
Будуть необхідні наступні документи:
- документи про інвалідність мами дружини (або/або довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою № 157-1/о, посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, пенсійне посвідчення по інвалідності, посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги по інвалідності, довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу);
- свідоцтво про народження дружини (де мама дружини вписана її мамою);
- свідоцтво про шлюб з дружиною;
- якщо були зміни прізвищ чи імен потрібні будуть документи про це (простіше кажучи – щоб усі прізвища та імена сходилися і було зрозуміло, що це точно мама дружини, а вона її донька та його дружина).
Для виїзду за кордон також будуть потрібні закордонні паспорти.
Конкретні вимоги щодо документів (копії чи оригінали) ніде не зазначені.
Однак, може трапитись ситуація, коли захочуть подивитись оригінали, бажано їх мати із собою.
Я би порекомендував мати із собою оригінали документів або нотаріально засвідчені копії.
Буду вдячний за залишений відгук.
Бажаю Вам всього найкращого!
Дякую за розгорнуту відповідь і ввічливе ставлення!
Якщо будуть питання чи ще потрібна допомога пишіть в телеграм +380932049512.