З 2023 року військовий облік працівників потрібно вести згідно з новим Порядком, який затверджено постановою Кабміна від 30.12.2022 р. № 1487 (Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів).
За новим Порядком військовий облік поділяється на облік:
⦁ призовників,
⦁ військовозобов’язаних,
⦁ резервістів.
Персональний військовий облік передбачає облік відомостей щодо таких осіб за місцем їх роботи та покладається на керівників підприємств.
Відносно осіб, відповідальних за ведення військового обліку вимоги не змінилися в новому Порядку. Так, за наявності на військовому обліку менше 500 осіб обов’язки щодо ведення військового обліку покладаються на особу служби персоналу, якій встановлюється доплата в розмірі до 50 % посадового окладу.
З’явилася нова вимога до кваліфікації відповідальної особи, вона повинна один раз на 5 років проходити підвищення кваліфікації у закладах освіти, які мають ліцензію на відповідну діяльність.
Порядком передбачено ведення військового обліку на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.
Військово-обліковими документами є:
⦁ для призовників — посвідчення про приписку до призовної дільниці;
⦁ для військовозобов’язаних — військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного;
⦁ для резервістів — військовий квиток.
Приймати на роботу таких осіб без відповідних документів не можна. При чому не важливо приймається особа на основне місце роботи чи по сумісництву. Звертаємо увагу, що у випадку, коли особа не має громадянства України, то її не ставлять на військовий облік. Також не передбачено вести такий облік відносно працівників, працюючих не по трудовому договору, а по цивільно-правовому договору.
Тепер облік ведеться не за типовою формою первинного обліку № П-2 «Особова картка працівника», а за списками персонального військового обліку. Форми списків і порядок їх заповнення вказані у додатку 5 до Порядку. Списки ведуться в розрізі груп (1 - офіцери, 2 – рядові (сержанти, старшини), 3 – жінки, 4 – призовники).
До списків кожної групи формується справа, у якій зберігаються копії військово-облікових документів призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
Також інформацію про чисельність осіб вносять у відомість оперативного обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, форма якої приведена у додатку 12 до Порядку. Зберігається зазначена відомість разом зі списками персонального військового обліку.
Списки та відомість можна вести в електронній та/або паперовій формі.
При цьому усі ці списки разом із відомістю (станом на 1 січня) щороку до 25 січня підписують керівник підприємства та особа, відповідальна за ведення військового обліку. Вимоги про те, що ці списки потрібно подавати кудись немає, але як вказано вище, якщо від ТЦК надійде лист с вимогою надати списки, то їх потрібно надати.
Жінки, які здобули освіту за медичною чи фармацевтичною спеціальністю, але ще не стали на військовий облік у ТЦК (не отримали військово-обліковий документ), мають можливість працевлаштовуватися як невійськовозобов’язані до кінця 2026 року. Таким чином, до 2027 року жінки за такою спеціальністю підлягають військовому обліку тільки у випадку, якщо вони вже мають військово-обліковий документ, а якщо не мають, то не підлягають.
Щодо жінок, які мають іншу спеціальність та/або професію, то вони беруться на військовий облік за їх бажанням.
Порядок встановлює обов’язок роботодавців вручати повістки про явку за викликом до ТЦК.
У разі отримання відповідного розпорядження від ТЦК роботодавцям потрібно:
1) видати наказ (розпорядження) про оповіщення, довести його до відома працівника, який в ньому зазначено, та надіслати копію наказу (розпорядження) у триденний строк до відповідного ТЦК;
2) вручити повістки працівнику;
3) якщо працівник, на якого надійшла повістка, тимчасово непрацездатний, перебуває у відпустці або у відрядженні, письмово повідомити з наданням витягів з наказів (розпоряджень) відповідним ТЦК.
На посадових осіб підприємства статтею 2101 КУпАП передбачено накладання адміністративного штрафу органами ТЦК:
за перше порушення від 3400 до 5100 грн;
За повторне порушення протягом року від 5100 до 8500 грн.