Доповнення щодо статті 23 абзацу 11

Мій чоловік отримав відстрочку від мобілізації так як батько інвалід 2 групи пожиттєво. В чоловіка є рідна сестра яка проживає в іншому місці не прописана в батьків і взагалі ніяких стосунків не має вже давно, я розумію що тепер сестра повина утримувати батька, але вона цього не робитеме у неї своя сім`я і з батьком зв`язок ніяк не підтримує. Мати тобто дружина ще не пенсіонер але вже давно безробітня і живуть лише на одну пенсію батька по інвалідності. Тобто мій чоловік утримує дві сім`ї, і як що його мобілізують то за що ми будемо жити я уявлення не маю. Тому хотілося б дізнатися чи можливо як- небуть уникнути мобілізації.

03.07.2023 14:48 802

Консультація виконавця

Галина Токмач
Юрист Мирноград
У сервісі: 5 років
165 відгуків (165 +) (0 -)
Консультацій: 566
Топ 3 спеціалізації:
  • Трудове право
  • Кредити банків
  • Цивільне право

Доброго дня!

Для початку зазначу, що Ви не зобов'язані самостійно йти до ТЦК/військкомату та доводити своє право на відстрочку від мобілізації. Оскільки обов'язкова явка до військкомату лише по врученій під особистий підпис повістці, в якій мають бути вказані причини виклику та строки явки.

Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text):

Стаття 22. Обов’язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації

3. Під час мобілізації громадяни зобов’язані з’явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (військовозобов’язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов’язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов’язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

ПРАВИЛА військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1487-2022-%D0%...):

1. Призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні:

2) прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов’язаних та резервістів;

8) особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів”, а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”;

ОТЖЕ, у разі вручення повістки (під особистий підпис) потрібно буде явитися на вказану у ній дату до ТЦК та надати документи, які підтверджують право на відстрочку.

Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань, пов’язаних із проходженням військової служби під час дії воєнного стану" (законопроект 9342) вже набрав і абз.11 ч.1 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" почав діяти в новій редакції, а саме:

"- які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групиза умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати."

ОДНАК, складнощі викликані тим, що законодавством не визначено перелік документів, які потрібно надати для отримання відстрочки від мобілізації, в тому числі за абз.11.

Звичайно вже є сформована практика по старій редакції абз.11, коли для підтвердження права на відстрочку потрібно було надати документи, які підтверджують родинні зв'язки з батьком та його інвалідність II групи.

Однак, тепер також потрібно надавати, які підтверджують відсутність в особи з інвалідності інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати.

Які саме документи буде запитувати ТЦК, на жаль, поки що невідомо.

Тому давайте більше детально зупинимося на категорії "інші працездатні особи, зобов'язані відповідно до закону його утримувати". Спочатку наведу нормативну базу, а потім пояснення.

Сімейний кодекс України  (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14/conv#n381):.

Стаття 75. Право одного з подружжя на утримання

1. Дружина, чоловік повинні матеріально підтримувати один одного.

2. Право на утримання (аліменти) має той із подружжя, який є непрацездатним, потребує матеріальної допомоги, за умови, що другий із подружжя може надавати матеріальну допомогу.

3. Непрацездатним вважається той із подружжя, який досяг пенсійного віку, встановленого законом, або є особою з інвалідністю I, II чи III групи.

Стаття 198. Підстави виникнення обов'язку батьків утримувати повнолітніх дочку, сина

1. Батьки зобов'язані утримувати своїх повнолітніх непрацездатних дочку, сина, які потребують матеріальної допомоги, якщо вони можуть таку матеріальну допомогу надавати.

Стаття 202. Підстави виникнення обов'язку повнолітніх дочки, сина утримувати батьків

1. Повнолітні дочка, син зобов'язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги.

Ви як дружина не входите до переліку осіб, які зобов'язані утримувати батька вашого чоловіка.

Дружина батька чоловіка - так, якщо не досягла пенсійного віку та не має інвалідності. Однак, тут також варто звернути увагу на те, що згідно ст.75 СК України батько чоловіка повинен потребувати матеріальної допомоги (і тут постає риторичне питання: чи буде військкомат вимагати підтвердження даної обставини в разі її наявності?), а його дружина може її надавати.

Сестра чоловіка - так. І найголовніше в абз. 11 чітко указано "які зобов'язані, а не які можуть". Отже, якщо сестра є повнолітньою та працездатною, то це позбавляє вашого чоловіка права на відстрочку. При цьому, тут також варто звернути увагу на те, що згідно ст.202 СК України батько чоловіка повинен потребувати матеріальної допомоги.

І тут взагалі виходить повний колапс. Адже, тоді таку умову (щодо потреби батька в матеріальній допомозі) можна віднести і до сина, а не лише доньки (тобто, вашого чоловіка). Тобто незалежно від наявності інших осіб, які зобов'язані утримувати батька вашого чоловіка, він не буде мати права на відстрочку, якщо його батько не потребує матеріальної допомоги.

Якщо військкомат дійсно трактуватиме так законодавство, то звичайно отримати відстрочку за абз.11 точно не вийде.

Якщо ж ні, то раджу про сестру взагалі не згадувати (все-таки прописка в неї інша і прізвище скоріш за все також, а саме її чоловіка).  А що стосується матері, то робити наголос на тому, що вона безробітня та не може надавати матеріальну допомогу своєму чоловіка та взагалі живе за рахунок його пенсії.

Поверномося до того, якщо військкомат дійсно трактуватиме так законодавство. Тоді вартоhttps://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text):

"зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду;№ 2122-IX від 15.03.2022}"

Пишіть, якщо виникнуть питання.

Буду вдячна за ваш відгук, всього найкращого!

Якщо подобається, тисни кнопку